UYGUNER DERİ PAZARLAMA ve TİC. A.Ş.

Sektör: Deri Link: www.uyguner.com

Uçak, Tekne ve Otomobilde Derinin Yükselişi…

Uçak, tekne ve otomobilde derinin yükselişi…

  • Döşemelik deri sektöründe kalitesiyle farklılık yaratan Uyguner Deri,  otomotivin yanı sıra havacılık ve marina sektörünü de deriyle buluşturuyor...
  • Türkiye deri sektöründe önemli bir adım atarak, döşemelik deri alanına giren Uyguner Deri’nin hedefi ayda 50 bin metrekare döşemelik deri üretmek…
  • Türk derisinin tüm dünyada takdir edilen bir kalitede olduğunu vurgulayan Uyguner Deri Pazarlama Yönetim Kurulu Başkanı Burak Uyguner, “Türkiye’nin döşemelik deri üretimi çok az düzeyde. Oysa dünyada ev, oto sanayi, uçak ve yatlarda kullanılan döşemelik deri pazarı, katma değeri yüksek önemli bir pazar konumunda. Biz de bu amaçla yola çıktık” dedi.

İtalya ve Almanya’nın öncü olduğu döşemelik deri alanında Türkiye’yi de söz sahibi ülkelerden biri haline getirmek amacıyla yola çıkan Uyguner Deri, otomotiv, havacılık ve marina sektörü için dünya kalitesinde döşemelik deri üretiyor. Deri sektöründe önemli bir adım atarak, Bursa’da yaptığı 10 milyon liralık yatırımıyla Türkiye’de üretimi sınırlı olan döşemelik deri alanına giren Uyguner Deri, üretim kapasitesini her geçen gün arttırıyor. Çok kısa sürede aylık 20 bin metrekare döşemelik deri üretir hale gelen firmanın hedefi, ayda 50 bin metrekare döşemelik deri üretmek.

Bursa İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde modern bir tesis kuran Uyguner Deri, 2023 yılı için 5 milyar dolar ihracat hedefi olan deri sektörünün önemli bir ihtiyacını karşılıyor. Döşemelik deri alanında otomotiv sektörünü büyük bir potansiyel olarak gören Uyguner Deri’nin Bursa’da yatırım yapmasında, şehrin hem otomotiv hem de mobilya sektörünün merkezi olması önemli rol oynadı.

Türkiye’nin önde gelen bir otobüs firmasının yurt içi VIP araçlarının döşemelik deri ihtiyacını karşılamaya başlayan Uyguner Deri, 10’un üzerinde ticari markaya sahip olan global bir firma ile de görüşmelerini sürdürüyor. Uyguner, 2015 yılında özel jetleri ve uçakları, ürettiği derilerle daha göz alıcı ve konforlu hale getirecek işbirliklerine imza atmayı planlıyor.

Hedef aylık 50 bin metrekare döşemelik deri üretimi

Uyguner Deri Pazarlama Yönetim Kurulu Başkanı Burak Uyguner'in, Bursa İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’ndeki yeni tesislerinde yarı mamul deriyi işleyerek döşemelik deri haline getirdiklerini ve ayda yaklaşık 20 bin metrekare döşemelik deri imal ettiklerini açıkladı.  Burak Uyguner, “Ürettiğimiz döşemelik deri ürünlerini, yurt içinde ve yurt dışında otomotiv sektörünün yanı sıra havacılık ve marin sektörünün de kullanımına sunuyoruz” dedi.

Türk derisinin tüm dünyada takdir edilen bir kalitede olduğunu vurgulayan Burak Uyguner, “Türkiye deri sektörü olarak giyimlik ve ayakkabılık deride varız. Döşemelik deri üretimimiz ise çok az düzeyde. Oysa dünyada ev, oto sanayi, uçak ve yatlarda kullanılan döşemelik deri pazarı, katma değeri yüksek önemli bir pazar konumunda. Biz de bu amaçla yola çıktık” diye konuştu.

60 renk seçeneğiyle dünya standartlarında döşemelik deri üretiyor

Bursa’daki fabrikada üretilen yarı mamul derileri,  İstanbul Çağlayan’daki showroomda sergilediklerini ifade eden Burak Uyguner,  ürettikleri derilerin, sadece ev ve ofis mobilyaları, mimari proje uygulamalarında değil aynı zamanda uçak, otobüs, minibüs, otomobil, tren gibi özel ulaşım araçları ile tekne ve yatların döşenmesinde de tercih edildiğini vurguladı. Uyguner, yurt içi ve global pazarlardan standart ve kaliteli hammadde tedarik edildiğini belirterek şunları söyledi:

“Dünya kalitesinde döşemelik üretiyoruz.  İtalyan ve Alman firmalarıyla rekabet ediyoruz. Hedefimiz iç ve dış pazarda döşemelik derimizin büyük firmalarca tercih edilmesini sağlamak. Son yıllarda ülkemizde hızla gelişen marin sektöründen talepler alıyoruz. Bu sayede Türkiye’de üretilen doğal derinin sadece giyimlik ve ayakkabılık sektöründe kullanılabildiği önyargısının yıkılmasına da katkıda bulunacağımıza inanıyoruz.”

Son yıllarda özellikle yat ve teknelerin kaplamalarında daha fazla tercih edilen döşemelik deride 60 çeşitle müşterilerine geniş bir renk yelpazesi sunan Uyguner Deri, firmaların kendilerine özel renk taleplerini de karşılayarak farklı zevklere hitap eden ürünler üretiyor. 

Türk Deri sektörü gelişiyor…

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM)  rakamlarına göre, bu yılın Ocak- Eylül döneminde Türkiye’nin deri ve deri ürünleri ihracatı yüzde 0,9 artışla yaklaşık 1,4 milyar dolar olarak gerçekleşti. Deri ve ürünleri ihracatının toplam ihracat içindeki payı ise aynı dönemde yüzde 1,2 olarak hesaplandı.

Deri ürünlerinin kullanım alanlarına ve dünya deri ticaretine bakıldığında,  ağırlıklı olarak yaklaşık yüzde 50 ile ayakkabı başı çekiyor. Onu, döşemelik, saraciye ve giyim gibi kullanım alanları takip ediyor. Türkiye'nin deri mamulleri ihracatında da ayakkabı, bu yılın 3. çeyrek sonuçları itibariyle konfeksiyonun önüne geçti. 

3 kuşaktır deri sektöründe

1935 yılında merhum Bekir Uyguner tarafından kurulan Uyguner Deri Sanayii, faaliyetlerini 1992 yılı sonuna kadar İstanbul Kazlıçeşme ’de sürdürdü. 1993 yılında Tuzla Organize Deri Sanayi Bölgesindeki modern binasına taşınan, Bursa’daki fabrikayı ise 2013 yılında faaliyete geçiren Uyguner Deri; vidala, giysilik, döşemelik, saraciyelik deriler üretiyor. 80 yıllık bilgi birikimi ile 3 kuşaktır deri üreten Uyguner Deri, İstanbul’da dört, İzmir, Gaziantep, Konya’da  birer şube ile Türkiye’de geniş bir pazarlama ve satış ağına sahip. Yurtiçi satışın yanı sıra Moskova ve Hong Kong ofisleriyle de ihracat ağını ve dünya pazarındaki etkin rolünü her geçen gün daha da artıran firma, sektöründe lider konumda olmayı hedefliyor.

Logo ve Fotoğraflar

Görüntülenecek logo veya fotoğraf bulunamadı.
© 2018 NeSS İletişim
ICON