AKKUYU NÜKLEER A.Ş.

Sektör: Enerji Link: http://www.akkuyu.com

Türkiye’nin İlk Nükleer Belgeseli

Gazeteci Serhat Akça’nın hazırladığı, nükleer enerji hakkındaki sorulara ve kaygılara cevap arayan Türkiye’nin ilk nükleer belgeseli; Nükleer: Yeni Bir Sayfa yarın akşam saat 21.00’de TRT Haber’de yayınlanacak.

Gazeteci Serhat Akça’nın nükleer karşıtı protestolardan yola çıkarak bizzat Rusya ve Akkuyu’da incelemelerde bulunarak hazırladığı belgeselde bir başka ilk de Akça’nın cep telefonu ile çektiği görüntüleri kullanması. Belgesel, radyasyonun tehlikeleri gibi temel soruların yanında neden Akkuyu’nun seçildiği sorusuna da yanıt arıyor. Ayrıca, günlük hayatta insanların farkında olmadan maruz kaldığı radyasyona da dikkat çekiliyor.

Akça, belgeseli neden hazırladığını şu sözlerle açıklıyor: Akkuyu’ya kurulacak olan Nükleer Enerji Santrali hakkında olumlu olumsuz birçok şey konuşuluyor ben de bu konuda kafamdaki soru işaretlerini gidermeye karar verdim.

Nükleer enerji konusunda temkinliyim. Dünya neden nükleer enerjiye ihtiyaç duyuyor? Neden Akkuyu’da Nükleer Santral kuruluyor? Santralın bölge insanları için riskleri var mı? Çernobil faciası hâlâ akıllardayken neden Ruslar seçildi? Bu sorulara belgeselde yanıt bulmaya çalıştım.”

Mersinli iş adamları ve turizmciler ile vatandaşların görüşlerine de yer verilen Belgesel’de   Akkuylu NGS Projesinin teknik özelliklerine yer verilirken, dünyanın çeşitli ülkelerinde bulunan nükleer santraller de anlatılıyor.

Türkiye’nin nükleer tarihine değinen belgesel, Akkuyu Elektrik Üretim A.Ş’nin Mersin ve Türkiye’de gerçekleştirdiği faaliyetleri de sorguluyor.

NÜKLEER SANTRAL YANINDA BALIKÇILIK

Akça, Mersin’de sorularına yanıt aldıktan sonra Rusya’ya giderek orada faaliyet gösteren nükleer santraller ve çevresindeki yaşamları yansıtıyor. Rusya’nın Novovorenej Nükleer Santrali yanındaki gölde balıkçılık yapılmasına dikkati çekiyor.  Belgesel ayrıca nükleer santralin hemen yanında yaşayan insanların görüşlerini yansıtıyor. Ayrıca çeşitli ölçümlerle canlılar ve çevredeki radyasyon miktarı gösteriliyor.  Özellikle çocukların santral çevresinde bulunmaları ve iç içe yaşamaları Akça’yı şaşırtıyor.  Akça, ayrıca Novovorenej’de anaokulu öğretmenleri, vatandaşların görüşünü aldıktan sonra kent pazarına giderek incelemelerde bulunuyor.  Belgesel ayrıca bölgede çocuk sayısının fazla olmasına dikkat çekerken çocukların görüşüne de yer veriyor.

Santralde çalışan insanlar ile bölge halkının sağlık sorunları hakkında yetkililerin açıklamalarına da yer verilen belgeselde, nükleer santrallerin güvenliğine de dikkat çekiliyor.  

 

Logo ve Fotoğraflar

Görüntülenecek logo veya fotoğraf bulunamadı.
© 2018 NeSS İletişim
ICON