TÜRKİYE SATRANÇ FEDERASYONU TSF

Sektör: Spor Link: www.tsf.org.tr

Türkiye Satranç Şampiyonası'nda En İyi Belli Oldu

Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) tarafından düzenlenen “2015 Türkiye Satranç Şampiyonası” Büyük Usta Alexander Ipatov’un zaferi ile tamamlandı. Türkiye’nin en güçlü 14 satranç sporcusunun yıl boyunca sabırsızlıkla beklediği şampiyona Adana’da gerçekleştirildi. Heyecanlı ve zorlu müsabakalara sahne olan turnuvaya satranç severler de büyük ilgi gösterdi.

Adana Büyükşehir Belediyesi’nin desteği ile düzenlenen turnuva 26 Kasım-10 Aralık tarihleri arasında Adana’da gerçekleştirildi. Ulusal ve uluslararası turnuvalarda başarılı olan, performans listesinde üst sıralarda yer alan sporcuların katılma hakkına sahip olduğu şampiyonanın satranç camiasında heyecan yaratan en önemli özelliği ise “Türkiye’nin en iyi satranç sporcusunu” belirleyecek olmasıydı. 14 usta satranç oyuncusunun çekişmeli mücadelesine sahne olan ve 13 tur süren turnuvada, önceki yıllarda birçok kez Türkiye Şampiyonu olan Uluslararası Usta Can Arduman ve Özgür Akman da canlı yorum ve analizleriyle satrançseverlerle birlikte oldu.

IPATOV NAMAĞLUP ŞAMPİYON!

Türkiye’nin en başarılı satranç sporcularının zafere ulaşmak için ter döktüğü şampiyonayı, Alexander Ipatov final turundan hemen önce 12. turun sonunda kazanmayı garantiledi. Ipatov başından itibaren önde götürdüğü turnuvayı, 13 maçta 12 galibiyet ve bir beraberlikle, 12.5 puan ile namağlup şampiyon olarak tamamladı. Müsabakalar boyunca Ipatov’u puan olarak yakından takip eden Dragan Solak ise 11 puan ile ikinci, Kıvanç Haznedaroğlu da 8.5 puan ile şampiyonayı üçüncü bitirdi. Şampiyonanın en güzel oyunu ödülü ise GM Şiar Yaran’a verildi.

USTALAR ÖDÜLLERİNE KAVUŞTU

Şampiyona’nın ödül törenine Spordan Sorumlu Vali Yardımcısı Şükrü Çakır, Adana Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Abdulkadir Ataşbak, Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tulay, Türkiye Satranç Federasyonu Başkan Vekili Prof. Dr. Yusuf Doğruer, TSF Disiplin Kurulu Başkanı Tahsin Aktar katıldı. Türkiye Satranç Şampiyonası’nın kapanış konuşmasını yapan Gülkız Tulay, “Türkiye Satranç Şampiyonası gibi güçlü bir turnuvayı sorunsuz bir şekilde organize etmiş ve tamamlamış olmanın gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz. Bu yıl büyük bir gururla 50’ncisini gerçekleştirdiğimiz şampiyonamızın, son yıllarda bir faaliyet düzenleme şansı bulamadığımız Adana ilimizde hayata geçmesi, bizler için ayrıca bir mutluluk vesilesi olmuştur” dedi.

Törende, Büyük Usta Alexander Ipatov, “Türkiye Satranç Şampiyonu” olarak, ‘Şampiyonluk Beratı’ ve 7 bin 5 yüz lira ile ödüllendirildi. Ayrıca Ipatov, gelecek yıl Türkiye Şampiyonasına doğrudan katılma hakkı kazandı. İkinci olan Dragan Solak 5 bin lira, üçüncü Kıvanç Haznedaroğlu ise 4 bin lira para ödülünün sahibi oldu. Turnuvaya katılan toplam 14 sporcuya derecelerine göre dağıtılan toplam ödül tutarı ise 25 bin lirayı buldu.

SATRANÇ ŞAMPİYONALARI HIZ KESMEDEN DEVAM EDİYOR!

Türkiye Satranç Şampiyonası’nın hemen ardından 3 ayrı turnuva ile satranç heyecanı devam edecek. 2015-2016 Türkiye Küçükler, Yıldızlar, Emektarlar Satranç Şampiyonaları 23 Ocak - 29 Ocak 2016 tarihleri arasında Antalya'da gerçekleştirilecek. Küçükler Satranç Şampiyonası’nda 07 - 12 yaş aralığında, Yıldızlar Şampiyonası’na 13-18 yaş aralığında, Emektarlar Şampiyonası’nda ise 50 yaş ve 65 yaş üstü iki ayrı kategoride satranç sporcuları zafere ulaşmak için yarışacak.

Logo ve Fotoğraflar

Görüntülenecek logo veya fotoğraf bulunamadı.
© 2018 NeSS İletişim
ICON