TÜRKİYE SATRANÇ FEDERASYONU TSF

Sektör: Spor Link: www.tsf.org.tr

Türk Satrançcıları Avrupa’da Destan Yazdı!

TÜRK SATRANÇCILARI AVRUPA’DA DESTAN YAZDI!

SILA ÇAĞLAR NAMAĞLUP AVRUPA ŞAMPİYONU, EKİN BARIŞ ÖZENİR AVRUPA İKİNCİSİ OLDU

TSF BAŞKANI GÜLKIZ TULAY:

“SATRANÇTA AVRUPA’NIN DA DÜNYANIN DA ZİRVESİNDEYİZ!"

 

Satranç milliler Avrupa’ya damgasını vurarak tarihi bir zafere imza attılar. Avrupa Yaş Grupları Satranç Şampiyonası’nda milli satranç sporcusu WCM (Bayan Usta Adayı) Sıla Çağlar, namağlup Avrupa şampiyonu olarak altın madalya, CM (Usta Adayı) Ekin Barış Özenir ise kategorisinde birinci ile eş puanda Türkiye’ye gümüş madalya kazandırdı. Çek Cumhuriyeti’nin Başkenti Prag’da düzenlenen Avrupa Şampiyonası’nda FM (FİDE Ustası) Tuna Tuncer ve Enes Tanrıverdi de ilk 10’da yer alan sporcular oldu. Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) Başkanı Gülkız Tulay, “Millilerimizin bu dönemde ülkemize getirdikleri madalyaların anlamı çok büyük. Sıla Çağlar, Ekin Barış Özenir, Tuna Tuncer ve Enes Tanrıverdi 49 Avrupa ülkesinden bin 315 usta sporcu arasından sıyrılarak tarihi bir başarıya da imza attı. Son yıllarda yakaladığı başarılarla dünyanın zirvesine tırmanan Türk satrancı, Türk sporunun ve ülkemizin gururu olmaya devam edecek” dedi.

SATRANÇ MİLLİLERİN GURUR TABLOSU

Prag’da 17 Ağustos’ta başlayan Avrupa Yaş Grupları Satranç Şampiyonası'nda Avrupa’nın 49 ülkesinden bin 315 sporcu mücadele ederken, Türkiye şampiyonaya 39 sporcu ile katıldı.   12 yaş kızlar kategorisinde yer alan WCM Sıla Çağlar, 9 tur sonunda 8 puana ulaşırken,  ‘namağlup’ Avrupa şampiyonu unvanına da sahip oldu. CM Ekin Barış Özenir ise 12 yaş erkek kategorisinde 9’uncu turda müthiş bir atak yaparak 8 puana ulaştı ve Avrupa Şampiyonası’nda gümüş madalyanın sahibi oldu. FM Tuna Tuncer ve Enes Tanrıverdi’nin ilk 10’a girmesi ise sevinçle karşılandı.

Satranç millilerin bugün (29 Ağustos Pazar) yurda döneceği ve TSF Başkanı Gülkız Tulay’ın da yer alacağı bir grup tarafından Atatürk Havalimanı’nda düzenlenecek törenle karşılanacağı belirtildi.

“TÜRKİYE’YE YENİ ZAFERLER GETİRECEĞİZ”

Türk satrancının son yıllarda uluslararası arenada gurur verici zaferlere imza attığını kaydeden TSF Başkanı Gülkız Tulay, Avrupa Şampiyonası’nda kazanılan başarının da anlamının büyük olduğuna dikkat çekti. “Satrançta Avrupa’nın da dünyanın da zirvesindeyiz. Önümüzdeki süreçte de Türkiye’yi mutlu edecek, gururlandıracak yeni başarıların peşindeyiz” diyen Tulay, şöyle devam etti:

“Satranç sporunda başarı rüzgarları esiyor artık. Prag'da düzenlenen Avrupa Yaş Grupları Satranç Şampiyonası'na Türk satrancı adına sporcularımız tarihi bir zafere daha imza atarak şampiyonaya damga vurdular. 49 Avrupa ülkesinden güçlü sporcuların yarıştığı Avrupa Yaş Grupları Satranç Şampiyonası’ndan bir altın, bir gümüş madalya ve ilk onda yer alan iki sporcumuzun başarısı ile gurur duyuyoruz.  Millilerimizin  bu dönemde ülkemize kazandırdığı madalyaların anlamı çok büyük. Türk sporuna ve Türk satrancına bu gururu yaşatan, Avrupa’da bayrağımızı dalgalandıran sporcularımıza gösterdikleri bu üstün performansları için şükranlarımı sunuyorum. Onlara her daim destek olan antrenörlerimize ve ailelerine teşekkür ediyorum. Türk satrancı Türkiye’ye yeni zaferler getirecek, Avrupa’da ve dünya sıralamasında artık Türk satranç sporcularının başarıları konuşuluyor.”        

Logo ve Fotoğraflar

Görüntülenecek logo veya fotoğraf bulunamadı.
© 2018 NeSS İletişim
ICON