TİSK - TÜRKİYE İŞVEREN SENDİKALARI KONFEDERASYONU

Sektör: İş Örgütleri Link: http://www.tisk.org.tr/

Türk Rus İşverenlerden İşbirliği Adımı

TÜRK - RUS İŞVERENLERİNDEN İŞBİRLİĞİ ADIMI

TİSK ve RSPP arasında imzalanan protokol, yeni ekonomik ve ticari işbirliği fırsatları yaratacak.

TİSK Yönetim Kurulu Başkan Vekili Erol Kiresepi, “İmzalanan protokolün iki ülke arasındaki ilişkiye büyük katkı sağlayacağına eminim” dedi.

 


Türk ve Rus işverenleri ekonomik işbirliği fırsatlarının artırılması için ilk adımı attı. Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) ile Rusya Sanayicileri ve Girişimcileri Birliği (RSPP) arasında imzalanan protokolle ekonomik ilişkilerin güçlendirilmesi, bilgi ve tecrübelerin paylaşılması öngörülüyor.

Protokol İmza Töreni 18 Haziran 2015 tarihinde, Rusya’nın St. Petersburg kentinde, Uluslararası Ekonomi Forumu’nda dünya işverenlerinin ve medya mensuplarının geniş katılımıyla gerçekleşti.

TİSK Yönetim Kurulu Başkan Vekili Erol Kiresepi ve RSPP Başkanı Alexander Shokin tarafından imzalanan protokol uyarınca iki ülke işverenlerinin, söz konusu fırsatlardan ulusal ve uluslararası düzeyde faydalanabilmesi ve yeni iş imkanlarının yaratılması hedefleniyor.

İmza töreninde konuşan TİSK Yönetim Kurulu Başkan Vekili Erol Kiresepi, “İmzalanan protokolün iki ülke arasındaki ilişkiye büyük katkı sağlayacağına eminim. Protokol çerçevesinde Kurumlarımız, işbirliğini artırmak ve ortak projelere imza atmak için çalışacak. Başlayacak bu yeni dönemde, ekonomik ilişkilerimizin güçleneceğine, hatta kurumsallaşma yoluyla bir adım ileriye giderek, sosyal ilişkilerin ekonomide daha güçlü ve somut sonuçlar elde etmemize katkısı olacağına inanıyoruz” dedi.

   

 


Sivil toplum kuruluşlarının ilişkilere katkıları artırılacak

Türk ve Rus İşverenleri arasında imzalanan protokol; bilgi ve tecrübelerin paylaşılması, hükümet, ilgili kamu kurumları ve işçi temsilcileri ile ekonomik işbirliğini artırmak amacıyla kurulacak diyalog çerçevesinde işverenlerin temsil edilmesi, üye işveren sendikalarına ve şirketlere ekonomik işbirliğini artıracak hizmetlerin verilmesi, tarafların potansiyel işbirliği imkanlarını ortaya çıkarmak amacıyla forumlar ve çalışma ziyaretleri düzenlenmesi, sosyal diyaloğun tarafları olan sivil toplum kuruluşlarının ekonomik ilişkilere olabilecek katkılarının artırılması gibi maddeleri içeriyor. Protokol kapsamında ayrıca kurumsal sosyal sorumluluk yaklaşımının geliştirilmesi de desteklenecek.

“Rusya ile sahip olduğumuz ilişkiler derinleşti”

St. Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu’nda, Türk İşverenlerini temsilen konuşan TİSK Yönetim Kurulu Başkan Vekili Erol Kiresepi, Türkiye ve Rusya arasında ticaret yapan işadamlarının karşı karşıya kaldıkları zorluklara dikkat çekti. İki ülke arasındaki ekonomik ilişkileri değerlendiren Kiresepi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından belirlenen Türkiye ve Rusya arasındaki ticaret haciminin, 2020 yılına kadar 100 milyar dolara çıkarılması hedefine ulaşılması için gerçekleştirilmesi gereken düzenlemelere işaret etti. 

 

TİSK HAKKINDA

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), gönüllü teşkilatlanma esasına göre faaliyet gösteren ve Türk işverenlerini endüstri ilişkileri alanında yurt içinde ve yurt dışında temsil eden tek üst kuruluş. 20 Aralık 1962’de kurulan Konfederasyona, ekonominin değişik sektörlerinde faaliyet gösteren 20 işveren sendikası üye. Bu işveren sendikalarına bağlı 9 bin 600 işyerinde, 1 milyon 230 bin çalışan istihdam ediliyor.

Türk sanayinin, yarım asrı aşkın süredir sosyal boyutunu temsil eden, “İşletmelerin Sesi” olma mantığı içinde faaliyet gösteren Konfederasyon, ulusal düzeyde sosyal taraf olarak üçlü temsil esasının geçerli olduğu (Ekonomik ve Sosyal Konsey, Üçlü Danışma Kurulu, Çalışma Meclisi, Türkiye İş Kurumu, Sosyal Güvenlik Kurumu, Mesleki Yeterlilik Kurumu, TBMM’nin ilgili Komisyonları gibi) tüm platformlarda ve ulusal düzeydeki 50’ye yakın kurum ve kuruluşta işveren kesimini temsilen yer alıyor.

TİSK, uluslararası düzeyde de Uluslararası Çalışma Teşkilatı (ILO), Uluslararası İşverenler Teşkilatı (IOE), Avrupa İş Dünyası Konfederasyonu (BUSINESSEUROPE), G20/B20 Süreci, Küresel GAN, OECD Nezdinde Ticaret ve Sanayi İstişari Komitesi (BIAC), Türkiye–AB Karma İstişare Komitesi (KİK), Akdeniz Özel Sektör Konfederasyonları Birliği (BUSINESSMED) ve Karadeniz ve Hazar Denizi Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonları Uluslararası Birliği (UBCCE) nezdinde Türk İşverenlerini temsil ediyor. TİSK hakkında detaylı bilgiye www.tisk.org.trinternet adresinden ulaşılabilir.

 

Logo ve Fotoğraflar

Görüntülenecek logo veya fotoğraf bulunamadı.
© 2018 NeSS İletişim
ICON