ULUSAL NÖROLOJİ KONGRESİ

Sektör: Toplantı Organizasyon Link: http://www.norokongre2012.org

Türk Nöroloji Derneği’nden Önemli Uyarı...

“ALZHEİMER İĞNESİNİN TIBBİ GEÇERLİLİĞİ YOKTUR”

TND, Alzheimer hastalığının tedavisinin bulunduğuna ilişkin haberler üzerine açıklama yaptı. Açıklamada, “Bu tür bir uygulama beyin iltihabına, kol-bacak felcine ve daha birçok soruna yol açabilir” denildi.

Türk Nöroloji Derneği(TND), son günlerde Alzheimer hastalığının ‘iğne’ tedavisi ile iyileştirildiğine ilişkin haberler üzerine açıklama yaptı.

Türk Nöroloji Derneği’nin yaptığı açıklamada, ‘Alzheimer İğnesi’ adıyla ve ‘Ense içerisine iğne’ yöntemiyle duyurulan,  ‘kabul görmüş’ bir tedavinin bulunmadığı vurgulanarak, hiçbir tıbbi geçerliliği olmayan bu haberlerin ticari amaçlı hazırlandığı bildirildi. Bu yöntemin, bilimsel bir temele dayanmadığı ifade edilen açıklamada,  “Bu tür bir uygulama beyin iltihabına, kol-bacak felcine ve daha birçok soruna yol açabilir. Hasta ve hasta yakınları bilimsel temele dayanmayan ve umut tacirliğine soyunan hiçbir yönteme itibar etmemeli ve mevcut tedavi yöntemlerini uygulamaya devam etmelidir”  uyarısında bulunuldu.

Türk Nöroloji Derneği’nin konu ile ilgili açıklaması şöyle:

“Geçtiğimiz günlerde medyada yer alan ve Alzheimer hastalığını iyileştirdiği iddia edilen ve  ‘Alzheimer iğnesi’ adıyla duyurulan uygulamanın hiçbir şekilde tıbbi geçerliliği yoktur ve bilimsel bir temele dayanmamaktadır. Bu haberler tamamen ticari amaçlarla hazırlanmaktadır ve kamuoyunu yanlış yönlendirmektedir.

Alzheimer hastalığının tedavisi konusunda dünya çapında pek çok çalışma yapılmaktadır ve bu konuda dünyaca kabul gören tedaviler halkımızın hizmetine sunulmaktadır. Ancak Alzheimer hastalığında ‘ense içerisine iğne’ şeklinde kabul görmüş bir tedavi biçimi bu kapsam içine kesinlikle girmemektedir. Tam aksine bu tür bir uygulama beyin iltihabına, kol-bacak felcine ve daha birçok soruna yol açabilir.

 Hasta ve hasta yakınları bilimsel temele dayanmayan ve umut tacirliğine soyunan hiçbir yönteme itibar etmemeli ve mevcut tedavi yöntemlerini uygulamaya devam etmelidir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

Logo ve Fotoğraflar

Görüntülenecek logo veya fotoğraf bulunamadı.
© 2018 NeSS İletişim
ICON