TÜRK NÖROLOJİ DERNEĞİ

Sektör: Sağlık-Eğitim Link: http://www.noroloji.org.tr/

Türk Nöroloji Derneği’nden Önemli Açıklama: “Kök Hücre Tedavisi iddiaları asılsız...”

ALS ve diğer kas hastalıklarını tedavi ettiği öne sürülen Kök Hücre Tedavisi’nin henüz deneysel çalışmalarının tamamlanmadığı belirtilen açıklamada, ticari amaçlı girişimlerin durdurulması istendi.
 

TND’nin açıklamasında, “Hasta ve hasta yakınlarını boş yere umutlandıran bu girişimlerin durdurulması için yetkili mercileri göreve çağırıyoruz” denildi.

Türk Nöroloji Derneği (TND) Kök Hücre Tedavisi ile ilgili ‘umut verici’  iddiaların asılsız olduğunu açıkladı. ALS (AmyotofikLateral Skleroz) ve diğer kas hastalıklarını tedavi ettiği öne sürülen bu yöntemin hasta ve hasta yakınlarını boş yere umutlandırdığı belirtilen açıklamada, “Ticari amaçla uygulanan bu girişimlerin durdurulması konusunda yetkili mercileri göreve çağırıyoruz” denildi.

AmyotofikLateral Skleroz (ALS)  kaslarda kuvvet kaybı, erime ve incelmeye yol açan ilerleyici bir sinir sistemi hastalığı olarak tanımlanıyor. Kök Hücre Tedavisi ise insan vücudunda onarım sürecini hızlandırması açısından tüm dünyada hala ‘deneyimlenen’ bir tedavi yöntemi. TND ise,buna rağmen zaman zaman Kök Hücre Tedavisi’nin ‘umut veren tedavi yöntemi’ olarak lanse edilmesine karşın vatandaşları uyarıyor.

Türk Nöroloji Derneği’nin konu ile ilgili açıklaması şöyle:

“Türk Nöroloji Derneği olarak, ‘Kök Hücre Tedavisi’ olarak lanse edilen ve ALS (AmyotofikLateral Skleroz) hastalığını ve diğer kas hastalıklarını tedavi ettiği öne sürülen yöntem ile ilgili iddiaların gerçekliğinin bulunmadığını kamuoyunun bilgisine sunarız.

Basın organlarında yer alan, hasta ve hasta yakınlarına umut vaad eden ‘Kök Hücre Uygulaması’  henüz deneysel çalışmaları tamamlanmamış bir yöntem olup, ‘tedavi’ olarak tanıtılmasına itibar edilmemesi gerektiğini hassasiyetle vurgulamak isteriz.

Hastalarımızı boş yere umutlandıran ve ticari amaçla uygulanan bu girişimlerin durdurulması konusunda yetkili mercileri göreve çağırıyoruz.

Kamuoyuna saygı ile duyururuz.”

Türk Nöroloji Derneği 

Logo ve Fotoğraflar

Görüntülenecek logo veya fotoğraf bulunamadı.
© 2018 NeSS İletişim
ICON