TÜRKİYE SATRANÇ FEDERASYONU TSF

Sektör: Spor Link: www.tsf.org.tr

TSF ve Başkent Üniversitesi'nden “Satranç İşbirliği”

Türkiye Satranç Federasyonu ve Başkent Üniversitesi’nin işbirliğiyle Ankara’ya uluslararası bir satranç turnuvası kazandırılacak. İki kurumun imzaladığı işbirliği protokolüne göre Türkiye’de ilk defa bir üniversite bünyesinde uluslararası satranç turnuvası gerçekleşecek. Başkent Üniversitesi bünyesinde yapılacak olan turnuva her yıl Temmuz ayında yapılacak.

 Türkiye Satranç Federasyonu ve Başkent Üniversitesi, “şansa ve bahaneye yer vermeyen” tek spor olan satranç için işbirliği protokolü imzaladı. İmzalanan protokole göre, Türkiye’de bir üniversite bünyesinde ilk kez bir uluslararası satranç turnuvası yapılacak. Her yıl Ankara’da Temmuz ayında yapılacak turnuvaya dünyanın birçok ülkesinden satranç sporcuları katılacak. Başkent Üniversitesi’nde satranç sporunun yaygınlaştırılması ve öğrencilere sevdirilmesi için çalışmalar yapılmasını da içeren protokole göre, Başkent Üniversitesi’nin tesislerinde satranç milli kampları yapılacak. Ayrıca satrançta derece elde eden sporculara üniversite bünyesinde burs imkanı sağlanacak.

 

GENİŞ KATILIMLA İMZALANDI

İki kurum arasındaki işbirliği protokolünün imza töreni, 19 Ocak’ta Başkent Üniversitesi’nde yapıldı. Törene Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Haberal, Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tulay, Başkent Üniversitesi Eğitim ve Danışmanlık Hizmetleri Merkezi (BEDAM) Müdürü Prof. Dr. Ali Halıcı, Türkiye Satranç Federasyonu Başkan Vekili Aşkın Keleş, Türkiye Satranç Federasyonu Genel Sekreteri M. Sedat Fırat’ın yanı sıra, Türkiye Satranç Federasyonu Ankara İl Temsilcisi Uluslararası Kadın Usta (WIM) Nilüfer Çınar Çorlulu, Antrenör Aylin İbişoğlu, Başkent Üniversitesi satranç takımı sporcuları, öğretim üyeleri ve öğrenciler de katıldı.

“ÜNİVERSİTELERE BÜYÜK ROL DÜŞÜYOR”

İmza töreninde bir konuşma yapan Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tulay, “ Satranç “Satrancı büyülü, zeka ve bilgelik dolu bir dünyası var. Bu dünyaya giren herkesin hayatını pozitif olarak etkiliyor” diyerek Türkiye’de 7’den 70’e her yaştan insana satrancı sevdirmek için çalışmalarının sürdüğünü kaydetti. Üniversitelerin de bu konuda önemli bir rolü olduğunu söyleyen Tulay, şunları söyledi:

"Ülkemizin en saygın eğitim kurumlarından Başkent Üniversitesi ile diğer üniversitelerimize örnek olmasını arzu ettiğimiz bir işbirliğine imza atıyoruz. Başkentimize ve Türk satrancına yeni bir uluslararası turnuva kazandırılması yönünde sunduğu katkı ve satranç sporuna verdiği değerli destek için rektörümüze ve Başkent Üniversitesi yönetimine teşekkür ediyorum."

Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Haberal da satranç sporunun önemine dikkat çekerken; turnuvanın hem Türkiye’ye hem de Başkent Üniversitesi’ne büyük katkısı olacağını ifade etti. Satrancın yaygınlaştırılmasından ve üniversitelerinin buna destek vermesinden büyük mutluluk duyduklarını belirten Haberal, başarılı çalışmaları nedeniyle Türkiye Satranç Federasyonu Yönetim Kurulu'nu da tebrik etti.

“İLKLERİ GERÇEKLEŞTİRİYORUZ”

Başkent Üniversitesi Eğitim ve Danışmanlık Hizmetleri Merkezi (BEDAM) Müdürü Prof. Dr. Ali Halıcı da üniversite olarak daima ilkleri gerçekleştirdiklerini söyledi. Başkent Üniversitesi bünyesinde gerçekleşecek turnuvanın kısa sürede önemli turnuvalardan biri olacağına inandıklarını söyleyen Halıcı, “Turnuvamız birçok ilkleri bünyesinde barındıracak ve başkente yaraşır bir organizasyon olacak” dedi. Konuşmaların ardından Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Tulay, Rektör Haberal'a bir satranç takımı hediye etti. İmza törenine katılan sporcu ve öğretmenlere de günün anısı olarak birer satranç takımı hediye edildi.

Logo ve Fotoğraflar

Görüntülenecek logo veya fotoğraf bulunamadı.
© 2018 NeSS İletişim
ICON