GÖYNÜK BELEDİYESİ

Sektör: Kamu Link: www.bolugoynuk.bel.tr

Tarihi Kentler Birliği ve ÇEKÜL'den Göynük'e Destek Sözü…

Göynük Belediye Başkanı Kazan:
 “Göynük'ün tarihi dokusunu gelecek kuşaklara miras bırakacağız”

Tarihi mimarisi ve doğal güzellikleri ile dikkat çeken Göynük'e yönelik ilgi artarak sürüyor. Göynük Belediyesi'nin kentin tarihi ve doğal dokusunu koruyarak geliştirme ve tanıtma çalışmalarına Tarihi Kentler Birliği (TKB) ve Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı'ndan (ÇEKÜL) da destek geldi. Beraberindeki heyetle birlikte Göynük'ü ziyaret eden ÇEKÜL Başkanı ve Tarihi Kentler Birliği Üyesi Prof. Dr. Metin Sözen, "Göynük'te tarihi yapıların gelecek nesillere aktarılması yönündeki çalışmalardan memnunuz. Desteklerimiz sürecek" diye konuştu. Göynük Belediye Başkanı Kemal Kazan da, "Bu ziyaretler ve açıklamalar, Göynük'ün hak ettiği yeri alabilmesi için yaptığımız çalışmaların karşılık bulduğunu gösteriyor, bizi daha da motive ediyor. Çalışmalarımız durmaksızın sürecek" diye konuştu.

Tarihi Kentler Birliği üyesi ve ÇEKÜL Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen ve beraberindekiler, 6 Temmuz Perşembe günü Göynük Belediye Başkanı Kemal Kazan'ı makamında ziyaret etti. Ziyarete ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, ÇEKÜL Vakfı Genel Koordinatörü Betül Sözen, Tarihi Kentler Birliği Genel Sekreteri ve Gaziantep İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Sezer Cihan, ÇEKÜL Vakfı Yüksek Danışma Kurulu Üyeleri Hurşit Aslan ve Namık Kemal Döleneken, ÇEKÜL Vakfı İletişim Sorumlusu Şirin Sıngın Yılmaz, ÇEKÜL Vakfı Tanıtım Yayın Sorumlusu Nilüfer Oktay Misischi, ÇEKÜL Vakfı Bilgi Belge Merkezi Sorumlusu Müge Değirmenci ve ÇEKÜL Vakfı Sanat Tarihçisi Arkeolog Zeynep Biçer de katıldı.

"Tarihi dokuya ÇEKÜL ve TKB üyeleri de tanıklık etti"

Göynük Belediye Başkanı Kemal Kazan, heyete bugüne kadar yaptıkları çalışmaları aktarırken, TKB ve ÇEKÜL desteğiyle tamamlanan projeler hakkında da bilgi verdi. Görüşmede TKB ve ÇEKÜL desteği ile bundan sonra yapılacak çalışmalar da değerlendirildi. Toplantının ardından, Göynük'te bir "tarih turu" gerçekleştirildi. Belediye Başkanı Kemal Kazan ve Göynüklülerin misafiri olan heyet, Sokak Sağlıklaştırma ve Cephe İyileştirme Projesi kapsamında TKB ve ÇEKÜL desteği ile restorasyonu tamamlanan yapıları gezdi. Akşemseddin Hz. Türbesi ve Gazi Süleyman Paşa Camii de, heyetin ziyaret noktaları oldu. Göynük'ten oldukça etkilendiğini belirten Tarihi Kentler Birliği Üyesi ve ÇEKÜL Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, "Tarihi yapıların korunması ve gelecek nesillere aktarılması yönünde atılan adımlar, yapılan çalışmalar memnuniyet verici. Biz Tarihi Kentler Birliği ve ÇEKÜL olarak, bu güzel ilçenin korunması ve tarihi dokusunun, doğal güzelliklerinin gelecek nesillere aktarılması için yapılan çalışmalara destek vermeyi sürdüreceğiz" diye konuştu.

"Bizi daha da motive ediyor"

Göynük Belediye Başkanı Kemal Kazan da, TKB ve ÇEKÜL'ün ziyareti hakkında bir değerlendirme yaptı. Kazan, şu ifadeleri kullandı:

“Belediyemizin, ulusal ve uluslararası ölçekte yürüttüğü tanıtım çalışmaları artık meyvelerini vermeye başladı. Göynük'ün güzellikleri, Türkiye'nin dört bir yanından fark edilir hale geldi. ÇEKÜL ve Tarihi Kentler Birliği'nin ilçemize ziyaretini de bu kapsamda değerlendiriyorum. Tarihin ve doğanın korunmasına dönük duyarlılıklarıyla dikkat çeken bu iki kurumun destek açıklamaları ise, gecemize gündüzümüze katarak yürüttüğümüz çalışmalar için ayrı bir motivasyon kaynağı oldu. Amacımız bizim bir parçası olmaktan gurur duyduğumuz Göynük'ün güzelliklerinin, zenginliklerinin herkese ulaşabilmesi ve gelecek nesillere korunarak aktarılabilmesi"

Logo ve Fotoğraflar

Görüntülenecek logo veya fotoğraf bulunamadı.
© 2018 NeSS İletişim
ICON