TÜRKİYE SATRANÇ FEDERASYONU TSF

Sektör: Spor Link: www.tsf.org.tr

Satrançta Türkiye'nin Şampiyon Takımları İzmir'den

SATRANÇTA TÜRKİYE’NİN ŞAMPİYON TAKIMLARI İZMİR’DEN 


Türkiye Satranç Federasyonunca Antalya’da düzenlenen Türkiye Küçükler ve Yıldızlar Takım Turnuvaları sona erdi. Toplam 77 takım ve 388 sporcunun yarıştığı turnuvalarda İzmir’den Apaydın Satranç ile Yamanlar Eğitim Kurumları takımları şampiyonluğa uzandı. TSF Başkanı Gülkız Tulay ödül töreninde yaptığı konuşmada “Eskiden ülkemizde çocuklar futbolcu olmak isterdi; şimdi satrançta büyük usta olma hayalleri kuran, uluslararası başarılara imza atmak isteyen çocuklarımız var. Büyük bir dönüşüm yaşandı” dedi.

Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) tarafından 17-22 Mayıs tarihlerinde Antalya Manavgat’ta gerçekleştirilen ‘2016 Türkiye Küçükler ve Yıldızlar Takım Turnuvaları”nın şampiyonları belli oldu. İzmir’den Apaydın Satranç Takımı ‘Küçükler’de, Yamanlar Eğitim Kurumları Takımı ‘Yıldızlar’da şampiyonluğa uzanan takımlar oldu.

Küçükler Takım Turnuvası’nda Apaydın Satranç Takımı (İzmir) 7 galibiyet, 1 beraberlik ve 15 masa puanı ile şampiyonluk kupasının sahibi olurken, Şirinler A Takımı (Mersin) ikinci, Deha Satranç Takımı (İzmir) ise üçüncü oldu. Yıldızlar Takım Turnuvası’nda Yamanlar Eğitim Kurumları Takımı (İzmir) 8’de 8 galibiyet, 16 masa puanı ile namağlup birinci olurken, Rota Spor Kulübü Yıldızlar Takımı (İzmir) ikinci, Bahçeşehir Yıldızları Takımı (Antalya) da üçüncü oldu. Şampiyonada Küçükler Turnuvası’nda yarışan ve tamamen kız sporculardan oluşan Ortaca Belediye Spor Takımı (Muğla) ise turnuvada dile getirdikleri talepleri ile dikkat çeken takımlar arasında yer aldı.

Türkiye’nin farklı illerinden ‘Küçükler’de 45, ‘Yıldızlar’da 32 takımın kıyasıya mücadele ettiği turnuvalara toplam 388 sporcu katıldı. 5 gün boyunca renkli, heyecanlı görüntülerin yaşandığı 8 turda ter döken takımlar, final turunun ardından yapılan törenle ödüllerine kavuştular.

Törene TSF Başkanı Gülkız Tulay’ın yanı sıra Manavgat İlçe Milli Eğitim Müdürü Muammer Sarıdemir, Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Baturalp Eliçevik, TSF Yönetim Kurulu Üyeleri Kasım Yekeler ile Mustafa İmamoğlu, Merkez Hakem Komitesi Başkanı Olgun Kulaç, TSF Basın Medya ve İletişim Kurulu Başkanı Lütfü Özel, Antalya İl Temsilcisi Osman Akdoğan, Manavgat İlçe Temsilcisi Hüseyin Yazıcı, sporcular, veliler ve antrenörler katıldı.

“DÜNYADA SÖZ SAHİBİ OLMAK İÇİN HER ŞEYE SAHİBİZ”

TSF Başkanı Gülkız Tulay ödül töreninde yaptığı konuşmada, son yıllarda ülkede satranca ilgi ve desteğin arttığını kaydederek, “Türkiye’nin 81 ilinde satranç rüzgarı esiyor. Devlet büyüklerimizden medyaya inanılmaz bir ilgi var satranç sporuna. Özel sektörün satranca ilgisi artık sponsorluklara da yansıyor. Gittiğimiz her şehirde satranç camiasının ne kadar büyüdüğüne tanıklık ediyoruz. Türk satrancın geleceği adına umutlarımız artıyor. Dünya satrancında söz sahibi bir ülkeyiz” dedi.

Avrupa ve dünyada başarı yollarının, şampiyonlukların alt yapının güçlendirilmesi ile ortaya çıktığını vurgulayan Tulay, “Hedeflerimiz çok büyük. Güzel ülkemize Avrupa ve dünya şampiyonluklarını daha fazla getirmek, daha çok sayıda büyük ve güçlü ustalar kazandırmak için çaba harcıyoruz” ifadelerini kullandı.

FUTBOL HAYALİNDEN SATRANCA

“Eskiden ülkemizde çocuklar futbolcu olmak isterdi; şimdi satrançta büyükusta olma hayalleri kuran, uluslararası başarılara imza atmak isteyen çocuklarımız var. Büyük bir dönüşüm yaşandı” diyen Tulay, “Gelecek bizim. Gelecek Türk satranç ustalarının olacak. Biz Federasyon olarak buna yürekten inanıyoruz. Gayemiz, çabamız da bundan” şeklinde konuştu.

Tulay, sporculardan ‘Avrupa’ ve ‘Dünya’ şampiyonlukları için söz isteyerek, Türkiye’ye büyük başarılar kazandırmak için Federasyon olarak her türlü desteği sunmaya hazır olduklarını belirtti.

Satranç sporunun aklı, analitik düşünmeyi, öz güveni bütünleştiren bir spor olduğuna dikkat çeken Tulay şunları söyledi:

“Çok çalışıyoruz ve 7’den 77’ye her yaştan milyonlarca hayata dokunmaya çalışıyoruz. Satrancın mucizesini taşıyoruz Siirt’ten Adana’ya, Edirne’den Muğla’ya, Sivas’tan Hatay’a, Diyarbakır’dan Yalova’ya. Yeni başarı öykülerine imza atıyor, çocuklarımız, gençlerimiz… Antrenör, hakem ordumuz her geçen gün yeni katılımlarla güçleniyor. Biz kocaman bir aileyiz. Sporcularımızla, teknik kadromuzla, sporcularımızın aileleriyle koskocaman, güçlü bir aileyiz. Türkiye için, aydınlık yarınlar için 64 karede kenetlenerek yürüyoruz.”

ORTACA TAKIMINDAKİ KIZLARIN DİLEĞİ

Türkiye Küçükler ve Yıldızlar Takım Turnuvası çok renkli, çekişmeli maçlara sahne olurken, Küçükler’de kızlardan oluşan Ortaca Belediye Spor Takımı (Muğla) ise turnuvanın en ilginç takımlarından biri oldu. Türkiye Milli Takım havuzunda da yer alan Bengi Hafızoğlu ve Sıla Demirbaş ile Dilenay Güneş, Ezra Mine Kavuran’dan oluşan takım, satranç sporunda kızların daha fazla yer almasını istediklerini aktardılar. Bu dileklerini TSF Başkanı Gülkız Tulay'la da paylaşan takım oyuncuları, satranç sporuna kızların ilgisini artırılmasını talep ettiler. Takım adına konuşan milli sporcu Bengi Hafızoğlu bu konudaki düşüncelerini ise şöyle aktardı:

“Turnuvaya sadece kızlardan oluşan bir takım ile katıldık. Biz bu sporda daha çok kız sporcunun olmasını istiyoruz. Türkiye’de satranca daha çok erkekler ilgi gösteriyor. Satranç eşitlerin savaşı. Avrupa’da ve dünyada Türk kızlarının şampiyonluğunu görmek istiyoruz. Büyükustalarımız çok olsun istiyoruz. Aramıza yeni kız arkadaşlarımız katılsın hedefindeyiz. Satranç aynı zamanda okul başarımızı da artırıyor. Gelecek için, başarılı Türk kadınları için biz varız!”

 

Logo ve Fotoğraflar

Görüntülenecek logo veya fotoğraf bulunamadı.
© 2018 NeSS İletişim
ICON