GÖKYAY VAKFI SATRANÇ MÜZESİ

Sektör: Kültür Sanat Link: http://www.gokyaysatrancvakfi.org.tr/

Satrancın “Efsane Koleksiyoncusu” Minik Sporcularla Buluştu

SATRANCIN “EFSANE KOLEKSİYONCUSU” MİNİK SPORCULARLA BULUŞTU Türkiye’nin ilk ve en büyük satranç müzesi Gökyay Vakfı Satranç Müzesi’nin kurucusu Akın Gökyay,  Antalya’daki dev satranç şampiyonlarını izledi.

Minik sporcularla buluşan onlarla satranç oynayan Akın Gökyay, Antalyalıları başkentte Satranç Müzesi’ne davet etti.

Türkiye’nin ve dünyanın en büyük satranç koleksiyonunun sahibi olan ve 103 ülkeden aldığı 553 satranç takımını ile Gökyay Vakfı Satranç Müzesi’ni kuran iş adamı Akın Gökyay, Antalya’da düzenlenen Türkiye Satranç Şampiyonalarındaki kıyasıya rekabeti yerinde izledi. Türkiye Satranç Federasyonu tarafından gerçekleştirilen ve satrancın kalbinin attığı 5 bin kişilik organizasyonda minik sporcularla bir araya gelen Akın Gökyay, satranç oynadığı miniklere tavsiyelerde bulundu.

Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) tarafından Manavgat Starlight Otel’de düzenlenen Türkiye Küçükler Şampiyonası, Türkiye Yıldızlar Şampiyonası ve Türkiye Emektarlar Şampiyonası birbirinden özel 412 satranç takımı ile 2012 yılında Guinnes Rekorlar Kitabı’na giren Türkiye’nin ilk satranç koleksiyoncusu iş adamı Akın Gökyay’ı ağırladı. Kırdığı rekorun ardından, satranç koleksiyonu sevdasını geliştirerek, şu an sayısı 553 satranç takımını Ankara’da kurduğu müzede sergileyerek Gökyay, 81 ilden 2 bin 238 sporcunun katıldığı şampiyonada kıran kırana geçen “zihin yarışlarını” yakından takip etti.

“AKLIN YOLU 64 KAREDEN GEÇİYOR”

TSF Başkanı GülkızTulay’ı başarılı organizasyon için tebrik eden Akın Gökyay, bu tür organizasyonların, “genç beyinleri” Türk sporuna kazandırma adına önemli olduğuna vurgulayarak, emeği geçen herkese teşekkür etti. satrancın zihin gelişimi açısından önemine dikkat çeken Gökyay, “Satranç sadece bir spor değil, insanın kendisini geliştirmek için izlediği en önemli yollardan biridir. Aklın yolu 64 kareden geçer. Buradaki çocuklar, genç yaşta bu önemli sporun bir bireyi oldukları için çok şanslı” dedi.

Genç sporculara tavsiyelerde de bulunan Gökyay, “Satranç, her ne kadar kazanmak için oynanan bir oyun da olsa siz her zaman bir sporcu gibi hareket edin. Kendinizi her zaman Türk sporunu geliştiren bir beyin olarak görün, asla pes etmeyin” diye konuştu.

Gökyay, dünyaca ünlü koleksiyonunu görmek isteyen minikleri “Sizler için Ankara’da bir müze kurduk, gelin ve satrancın güzelliklerini keşfedin, satrançla dünya yolculuğuna çıkın” sözleriyle Başkent’e davet etti.

 

 

Logo ve Fotoğraflar

Görüntülenecek logo veya fotoğraf bulunamadı.
© 2018 NeSS İletişim
ICON