TÜRKİYE SATRANÇ FEDERASYONU TSF

Sektör: Spor Link: www.tsf.org.tr

''Satrancın Devleri" Adana'da Kozlarını Paylaşıyor...

USTALAR “TÜRKİYE ŞAMPİYONU” OLMAK İÇİN HAMLE YAPACAK

TÜRKİYE SATRANÇ ŞAMPİYONASI 26 KASIM-10 ARALIK TARİHLERİNDE ADANA’DA YAPILACAK

Türkiye Satranç Federasyonu tarafından düzenlenen ‘2015 Türkiye Satranç Şampiyonası’ Adana’da başlıyor. Türkiye’nin çok güçlü 14 sporcusunun yarışacağı şampiyonada “Türkiye Satranç Şampiyonu” belli olacak. Uluslararası Usta (IM) Can Arduman ve Özgür Akman’ın canlı yorum ve analizleriyle renk katacağı turnuva, 26 Kasım-10 Aralık tarihlerinde gerçekleşecek.

Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) tarafından gerçekleştirilen “2015 Türkiye Satranç Şampiyonası” Adana’da başlıyor. Turnuvada,“Satrancın devleri” olarak nitelendirilen Türkiye’nin 14 usta satranç oyuncusu yarışacak. Adana Büyükşehir Belediyesi’nin desteği ile düzenlenen turnuva 26 Kasım-10 Aralık tarihleri arasında Adana Ramada Otel’de gerçekleşecek. Ulusal turnuvalarda başarılı olan, performans listesinde üst sıralarda yer alan sporcuların katıldığı şampiyonanın satranç camiasında heyecan yaratan en önemli özelliği ise “Türkiye’nin en iyi satranç sporcusu”nu belirleyecek olması. Uluslararası Usta (IM) Can Arduman ve Özgür Akman’ın şampiyona boyunca canlı yorum ve analizleriyle satrançseverlerle birlikte olacağı turnuvada, sporculara toplam 25 bin liralık ödül dağıtılacak.

Turnuvanın resmi açılış töreni TSF Başkanı Gülkız Tulay, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ve Adana Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Abdülkadir Ataşbak’ın katılımları ile 27 Kasım Cuma günü saat 14.30’da yapılacak. Türkiye’nin en başarılı satranç sporcularının zafere ulaşmak için ter dökeceği şampiyona 13 tur sürecek. Heyecanlı turnuvanın şampiyonu ise 10 Aralık’ta yapılacak final müsabakalarıyla belli olacak.

TÜRKİYE’NİN ŞAMPİYONU KİM OLACAK

Satrançseverler tarafından büyük bir heyecanla beklenen şampiyonaya katılabilmek için sporcuların başka turnuvalarda üstün başarı göstermiş olması gerekiyor. 2015 yılı Türkiye Kupası yarışması son sıralamasına göre ilk dokuz sporcu, 2015 yılı Türkiye Gençler ve Kadınlar Şampiyonları, 2014 yılı Türkiye Şampiyonu ve Dünya Satranç Federasyonu’nun (FİDE) uluslararası performans listesinde (ELO) en üst sırada yer alan iki sporcu olmak üzere toplam 14 sporcu arasında gerçekleşecek yarışta ‘Türkiye’nin en iyisi’ belli olacak.

Turnuvaya katılacak 14 sporcunun isimleri ise şöyle; 2015 yılı Türkiye Kupası yarışması son sıralamasına göre ilk dokuz sırada yer alan FM OrkhanEminov, GM Kıvanç Haznedaroğlu, IM Mert Erdoğdu, Mustafa Yelken, Bahadır Özen, IM Umut Atakişi, CM Şiar Yaran, Doğan Küçük ve Murat Yelligedik, 2015 yılı Türkiye Gençler Şampiyonu Gani Eren Ererdem, 2015 yılı Türkiye Kadınlar Şampiyonu WGM Betül Cemre Yıldız, 2014 yılı Türkiye Şampiyonu GM Alexander Ipatov ve 11 Kasım 2015 tarihi itibariyle Dünya Satranç Federasyonu (FIDE) tarafından izin verilen uluslararası satranç turnuvalarında sporcuların göstermiş oldukları turnuva performans puanı olan ELO listesinde en üst iki sırada bulunan GM Dragan Solak ve GM Barış Esen.

TOPLAM ÖDÜL TUTARI 25 BİN LİRA

“Türkiye Satranç Şampiyonu” olacak sporcu, ‘Şampiyonluk Beratı’ ve 7 bin 5 yüz lira para ödülü ile ödüllendirilecek. Şampiyon sporcu ayrıca gelecek yıl Türkiye Şampiyonasına doğrudan katılma hakkı kazanacak. Turnuvada ikinci olan sporcuya 5 bin lira, üçüncüye ise 4 bin lira para ödülü verilecek. Turnuvaya katılan toplam 14 sporcuya derecelerine göre dağıtılacak toplam ödül tutarı ise 25 bin lira.

Türkiye’de düzenlenen en önemli satranç organizasyonlardan biri olan turnuvada önceki yıllarda birçok kez Türkiye Şampiyonu olmuş Uluslararası Usta (IM) Can Arduman ve Özgür Akman da müsabakaları canlı olarak yorumlayacak ve analizler yapacak. Heyecanlı ve zorlu müsabakalara sahne olması beklenen turnuvaya satrançseverlerin büyük ilgi göstereceği, Türkiye’nin en güçlü 14 sporcusunun yıl boyunca bu yarışı bekledikleri ifade ediliyor.

Logo ve Fotoğraflar

Görüntülenecek logo veya fotoğraf bulunamadı.
© 2018 NeSS İletişim
ICON