GÖKYAY VAKFI SATRANÇ MÜZESİ

Sektör: Kültür Sanat Link: http://www.gokyaysatrancvakfi.org.tr/

Satranç Müzesi'nde Minikler Hamle Yaptı

GÖKYAY VAKFI SATRANÇ MÜZESİ’NDE SATRANÇ RÜZGÂRI ESTİ

SATRANÇ MÜZESİ’NDE MİNİKLER HAMLE YAPTI


“Gökyay Satranç Spor ve Kültür Vakfı Özel Satranç Turnuvası” 7 yaşındaki miniklerin kıyasıya mücadelesine sahne oldu. Müze’de eğitim alan öğrenciler için ilk kez düzenlenen turnuvada, Ahmet Tuğşad Öz ‘Genel Kategori’de, Berra Demircioğlu ise ‘Kızlar Kategorisi’nde rakiplerini geride bırakarak turnuvanın şampiyonu oldular. 

Türkiye’nin ve dünyanın en büyük satranç müzelerinden biri olan Gökyay Vakfı Satranç Müzesi’nde hafta sonu düzenlenen “Gökyay Satranç Spor ve Kültür Vakfı Özel Satranç Turnuvası”nda 20 minik sporcu şampiyonluk için hamle yaptı. Gökyay Vakfı Satranç Müzesi’nde ilk kez düzenlenen turnuvada, 7 yaş kategorisindeki öğrenciler arasında renkli, zorlu müsabakalar yaşandı. ‘Genel Kategori’nin şampiyonu Ahmet Tuğşad Öz olurken, ‘Kızlar Kategorisi’nde ise Berra Demircioğlu rakiplerini geride bırakarak birinciliği elde etti. Genel Kategori’de ikinciliği Çınar Tevfik Şahin, üçüncülüğü Etka Karabulut kazanırken, ‘Kızlar Kategorisi’nde ise Nehir Akdoğan ikinci, Nil Çağıl Çetin üçüncü oldu.

103 ülkeden toplam 562 özel tasarım satranç takımının sergilendiği Gökyay Vakfı Satranç Müzesi tarafından organize edilen “Özel Satranç Turnuvası”nda, müzede satranç eğitimi alan 7 yaş ‘Genel’ ve ‘Kızlar’ kategorilerinde 20 minik sporcu yarıştı. İki gün devam eden turnuvada, geleceğin satranççıları ilk turnuva deneyimlerini yaşarken, ailelerin heyecanı ise görülmeye değerdi.

Turnuva sonunda, kendi kategorilerinde ilk üçe girenlere madalyaları düzenlenen törenle verildi. Dereceye giren minik satranççılar madalyanın yanı sıra Müze’nin renkli ve yaratıcı ruhunu yansıtan Hediye Mağazası’ndan hediyelere de sahip oldular. ‘

MAYIS’TA YENİ BİR TURNUVA HEYECANI

Gökyay Vakfı Satranç Müzesi Yöneticisi Binnur Uçakhan, özellikle çocuklara satranç sporunu sevdirmek, daha fazla çocuğu satrancın büyülü dünyasına çekmek için çeşitli projelere imza attıklarını belirterek ilk özel satranç turnuvasını 7 yaş kategorisinde düzenlediklerini söyledi. “Gökyay Vakfı Satranç Müzesi yaşayan bir müze. Çocuklara ve gençlere yönelik satranç yatırımının bu ülkenin geleceğine yatırım olduğuna inanıyoruz. Satrançla tanışan çocukların okul ve hayat başarıları da yükseliyor” şeklinde değerlendirme yapan Binnur Uçakhan, şöyle devam etti:

“Müzemiz açıldığı günden itibaren öğrencilerin ve okul yönetimlerinin yoğun ilgisiyle karşılaşıyor. Biz de müze yönetimi olarak çocuklara özel çeşitli etkinlikler düzenliyoruz. Satranç erken yaşlarda öğrenmesi gereken bir spor. Satranç insanı hayata hazırlar, doğru ve analitik bir şekilde düşürmeyi öğretir. Çocuklarımızın, gençlerimizin hayatı boyunca doğru adım atmasına alt yapı sağlar. Çocuklarımız bizim için çok önemli. Türkiye Satranç Federasyonu’nun da destekleriyle satranç eğitim seminerlerini başlattık. Hafta sonu, hafta içi minimum 6 kişiden oluşan gruplara satranç eğitim seminerleri veriyoruz.

Çocuklarımıza satrancın barış ve dostluk dolu havasını yaşayabilecekleri, heyecanla, centilmence rekabet ederek kendilerini geliştirebilecekleri turnuvalar hedefliyoruz. İlk turnuvamızı 7 yaş gurubundaki çocuklar için gerçekleştirdik. Renkli ve keyifli anların yaşandığı, dostluk ve kardeşlik içinde minik hamlelere sahne olan başarılı bir turnuvaya imza attık. Öğrencilerimiz turnuvada kıyasıya mücadele ederken veliler de müzede hem heyecanla müsabakaları takip ettiler hem de müze atmosferinde keyifli zaman geçirme imkanı buldular. Bu turnuvaların geleneksel hale gelmesini planlıyoruz. 7-8 Mayıs’ta 8–9 yaş grupları arasında “2. Gökyay Satranç Spor ve Kültür Vakfı Özel Satranç Turnuvası” düzenleyeceğiz. Turnuvaya yaklaşık 50 kişi sporcunun katılmasını öngörüyoruz”

 

Logo ve Fotoğraflar

Görüntülenecek logo veya fotoğraf bulunamadı.
© 2018 NeSS İletişim
ICON