AKKUYU NÜKLEER A.Ş.

Sektör: Enerji Link: http://www.akkuyu.com

Putin Genç Nükleer Beyinlerle Bir Araya Geldi…

RUSYA DEVLET BAŞKANI PUTİN TÜRK ÖĞRENCİLERİN DE EĞİTİM GÖRDÜĞÜ MEPhİ ÜNİVERSİTESİ’Nİ ZİYARET ETTİ

TÜRK ÖĞRENCİ GÖKÇEHAN  TOSUN: “PUTİN ÖĞRENCİLERİ VE ÖĞRENCİLİK HAYATINI ÇOK İYİ ANLIYOR”

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye’den gelen öğrencilerin de eğitim gördüğü MEPhİ Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi’ni ziyaret etti.

Türk Nükleer Mühendislik öğrencisi Gökçehan Tosun’un da aralarında bulunduğu bir grup öğrenciyle sohbet eden Putin, nükleer enerjinin kaçınılmaz olduğunu söyledi.

Putin, Üniversiteye gelişinde, Üniversite Rektörü Mihail Strihanov, Rusya Bilim ve Eğitim Bakanı Dmitriy Livanov, Başkan Danışmanı Andrey Fursenko ve Rusya Devlet Nükleer Şirketi Rosatom’un Genel Müdürü Sergey Kiriyenko tarafından karşılandı.  

Üniversite Rektörü Mihail Strihanov, Putin’e üniversite tarihini ve günümüz durumunu gösteren tanıtım panoları üzerinden bir sunum yaptı. Vladimir Putin, yükseköğrenimin güncel sorunları, üniversitenin gelişme perspektifleri ve nükleer teknoloji alanında olan yenilikçi Rus tasarımları konusunda bilgilendirildi.

Putin, burada yaptığı konuşmada, “Rusya enerji piyasasında; nükleer enerjinin payı büyük değil, sadece %16’lık bir payı bulunuyor. Hedefimiz, %25’lik bir paya ulaşmak. Bu da demek oluyor ki 2030 yılına kadar 28 tane ilave güç ünitesi inşa etmemiz gerekecek” dedi. 

-ROSATOM’UN YATIRIMLARI-

 Rusya Devlet Başkanı Putin, sözlerine şöyle devam etti:

“Buna ilaveten Rus Devlet Nükleer Şirketi Rosatom yurt dışında 22 güç ünitesinin inşaatı için ihale almış durumda. Fukuşima-1 kazasından sonra Almanya ve Japonya bu sektörün geliştirilmesini reddetseler de dünyada nükleer enerji sektörünün gelişmesi kaçınılmaz. Kalan diğer ülkeler, nükleer enerji sektörünün geliştirilmesi gerektiğini düşünüyorlar, ben de onlarla hem fikirim, bunun kaçınılmaz olduğunu düşünüyorum. Doğal ilerleme döngüsünü ters tarafa çevirmenin mümkün olmadığını düşünüyorum.’’

 Vladimir Putin, devlet kurumu Rosatom’un günümüzde hem iç hem dış piyasaya proje olarak önerdiği tüm tekliflerin; Japonya’dakİ kazadan sonra yürürlüğe giren tüm yüksek güvenlik standartlarına uygun olduğunu vurguladı.

 Üniversite rektörü Mihail Strihanov da bilgi verirken, MEPhİ Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi’nin, Rus üniversiteler arasında dünya sıralamalarında yer alan nadir üniversitelerden biri olduğunu söyledi. Strihanov, Putin’e üniversitenin temel programlarını hayata geçirme planlarını, dünyaca ünlü bilim adamlarının üniversite bünyelerinde ders ve konferans verme amaçlı planlarını anlattı.


 -“UZMANLARIMIZ LİDER”-

 Devlet Başkanı Vladimir Putin daha sonda üniversite amfisinde öğrencilerle bir süre sohbet etti. Rusya lideri ile görüşmeye MEPhİ Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi’nin Rusya’nın farklı bölgelerindeki şubelerinden (Sverdlovsakaya, Çelyabinskaya, Kalujskaya ve diğer bölgelerden) bilim yarışmalarını kazanan Rus ve yabancı öğrenciler davet edildi. Öğrenciler arasında 2. sınıfta okuyan Gökçehan Tosun da vardı. 

Vladimir Putin, öğrencilere, ‘’Tüm inancımla söyleyebilirim ki MEPhİ Üniversitesinin uzmanları, birçok alanda dünyada tartışılmaz liderlerdirler. Size öğrencilik hayatınızda başarılar ve ileride iş olanakları konusunda bol şans dilemek istiyorum’’ diye seslendi.

 Genç mühendisler daha sonra Putin’e, “dünyada bir eşi daha bulunmayan” endoskopik kapsülü gösterdiler. Vladimir Putin, öğrencilere sınav dönemi sonuçlarını sorarak, öğrenci bayramlarını kutladı (Rusya’da 25 Ocak’ta kutlanıyor).


 -PUTİN’DEN PİYANO RESİTALİ-

 MEPhİ Üniversitesi’nin korosunun mini konserinden sonra Putin, tiyatro salonundaki kuyruklu piyanonun başına geçerek, ‘’Moskovskiyeokna’’ adlı eseri çaldı.

-TÜRK ÖĞRENCİNİN HEYECANI-

Rusya Lideri Putin ile bir araya gelen Gökçehan Tosun, izlenimlerini şöyle anlattı: ‘’Vladimir Putin, öğrencileri ve öğrencilik hayatını çok iyi anlıyor. Yetenekli öğrencilerin yenilikçi buluşlarına devlet teşviği verilmesi için söz verdi.  Bu kadar büyük bir ülkenin devlet başkanının eğitim öğretim sistemi ile yakinen ilgilendiğini ve bu kadar yoğun çalışma temposu içerisinde öğrencilerle bizzat konuşma fırsatı bulduğunu görmek çok hoş bir duygu.’’

MEPhİ Üniversitesi, Rusya’nın önde gelen teknik üniversitesidir. MEPhi, “Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi” unvanına layık görülen ilk Rus yükseköğrenim kurumlarından bir tanesidir. Bu da üniversiteye belirli ayrıcalıklar sağlamaktadır.

Üniversitenin, Nükleer Mühendislik ve Nükleer Teknolojileri bölümleri bulunmaktadır.

MEPhi Üniversitesi’nde, nükleer alan bölümlerinde 190 Türk eğitim görüyor. Bu öğrencilerin, 78’ hazırlık sınıfına,64’ü 1.sınıfa ve 48’i de 2.sınıfa devam ediyor.

 

Logo ve Fotoğraflar

Görüntülenecek logo veya fotoğraf bulunamadı.
© 2018 NeSS İletişim
ICON