GÖYNÜK BELEDİYESİ

Sektör: Kamu Link: www.bolugoynuk.bel.tr

Göynük'te ''Muhteşem Yüzyıl'' Heyecanı

''Muhteşem Yüzyıl'' dizisinin bazı sahnelerinin Osmanlı mimarisiyle ünlü Bolu'nun Göynük ilçesinde çekilmesi için belediye ile dizi ekibi arasında görüşmeler başladı. Göynük Belediye Başkanı Kemal Kazan:

''Daha önce ödüllü birçok sinema filmi ile diziye ev sahipliği yapan ilçemiz de 'Muhteşem Yüzyıl'ı da ağırlamaktan memnuniyet duyarız''

Osmanlı mimarisinin özgünlüğünün korunduğu nadir yerleşim yerlerinden olan Bolu'nun Göynük ilçesini ''Muhteşem Yüzyıl'' dizisinin heyecanı sardı. Sevilen dizinin bazı bölümlerinin ilçede çekilmesi için dizi ekibi ile Göynük Belediye Başkanı Kemal Kazan görüşmelere başladı.

Geleneksel Osmanlı mimarisinin yanında doğal güzellikleriyle de ödüllü birçok sinema filmi ile diziye ev sahipliği yapan Göynük, ''Muhteşem Yüzyıl'' dizisini ağırlamaya hazırlanıyor.

Daha önce Ömer Kavur'un ''Akrebin Yolculuğu'', Serkan Ok'un ''Kukuriku: Kadın Krallığı'', Ali Vatensever'in ''El Yazısı'', Joel Leang'ın ''Bendeyar'' adlı sinema filmleri ile Metin Günay'ın ''Aynalar'' ve ''Rüzgarlı Bahçe'' dizilerinin çekildiği ilçede, ''Muhteşem Yüzyıl'' adının duyulmasıyla vatandaşları tatlı bir heyecan sardı.

Çok sayıda yapımcı sırada

Göynük Belediye Başkanı Kemal Kazan, AA muhabiri Özcan Yıldırım’a yaptığı açıklamada, ilçede ilk çekilen sinema filminin 1997 yılında Ömer Kavur'un yönettiği ''Akrebin Yolculuğu'' olduğunu belirterek, filmin başrollerini Tuncel Kurtiz, Mehmet Aslantuğ ve Şahika Tekand'ın paylaştığını söyledi.

İlçelerinin güncel filmlerin yanında tarihi dokusu dolayısıyla dönem filmleri için de doğal bir plato niteliğinde olduğunu ifade eden Kazan, şunları kaydetti:

''Tarihi Kentler Birliği üyesi olan ilçemiz, otantik dokusunu korumayı başarmış birkaç yerden biri. Göynük'te Bizans kalıntılarından Osmanlı Hamamı'na kadar birçok medeniyetin izlerini görebilirsiniz. Bu özelliğiyle de dönem filmi çekimlerine oldukça uygun. Bunun farkına varan birçok yapımcı ilçemizde mekan araştırması yapmaya başladı. 'Muhteşem Yüzyıl' dizinin bir bölümünün de Göynük'te çekilmesi için dizi ekibiyle görüşmelerimiz oldu. Biz hazırız son kararı onlar verecek. Daha önce ödüllü birçok sinema filmi ile diziye ev sahipliği yapan ilçemiz de 'Muhteşem Yüzyıl'ı da ağırlamaktan memnuniyet duyarız.''

Hürrem Sultan'a ''Uhut Tatlısı''

Göynük sakinlerinden Sadiye Akı da ''Muhteşem Yüzyıl'' dizisinin her bölümünü beğeniyle izlediğini belirterek, dizinin ilçelerinde çekilecek olmasının kendisini heyecanlandırdığını söyledi.

Dizi oyuncularından en çok ''Hürrem Sultan'' karakterini canlandıran Meryem Uzerli'yi görmek istediğini ifade eden Akı, ''Meryem Hanım eğer Göynük'e gelirse ona ilçemize özgü 'Uhut Tatlısı' ikram edeceğim. Türklerin Orta Asya'dan Anadolu'ya getirdiği bu tatlı, cildi yenilediği gibi tok tuttuğu için kilo da aldırmıyor. Yapımı oldukça zahmetli olan ve içine hiç şeker konulmayan bu tatlı sayesinde 'Hürrem Sultan'ın kilo problemi kalmayacak'' dedi.

Logo ve Fotoğraflar

Görüntülenecek logo veya fotoğraf bulunamadı.
© 2018 NeSS İletişim
ICON