GÖKYAY VAKFI SATRANÇ MÜZESİ

Sektör: Kültür Sanat Link: http://www.gokyaysatrancvakfi.org.tr/

Müze Atmosferinde Klasik Müzik Keyfi

MÜZE ATMOSFERİNDE KLASİK MÜZİK KEYFİ 

PİYANİST AYŞE EDİZ “SANDIKTAN ÇIKAN NOTALAR” İLE BAŞKENTLİLERLE BULUŞTU 


“5 Çayı Dinletileri” ile yıl boyunca Ankaralı sanatseverlere farklı kültür sanat etkinlikleri sunacak olan Gökyay Satranç Müzesi’nin ilk konuğu Piyanist Ayşe Ediz oldu.

Ünlü Piyanist “Sandıktan Çıkan Notalar” ile Vera Kanonikava’nın Kars’tan Rusya’ya uzanan hikayesini müzikle anlattı.

Başkentte kültür sanat buluşmalarının da yeni adresi olmaya hazırlanan Gökyay Vakfi Satranç Müzesi ilk olarak Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası piyanistlerinden biri olan Ayşe Ediz’i ağırladı. Oda müziği tadında müzik dinletisine ev sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirten Gökyay Satranç, Spor ve Kültür Vakfı Yöneticisi Binnur Uçakhan; “ İstiyoruz ki bu müze yaşayan bir müze olsun. Ayşe Ediz gibi önemli bir sanatçıyı ilk konserimizde ağırlamanın gururunu yaşıyoruz. Oda müziği tadında birçok etkinlikte daha Başkentlilerle birlikte olmayı planlıyoruz” dedi.

Gökyay Vakfı Satranç Müzesi 5 Çayı Dinletisi'nde Piyanist Ayşe Ediz, “Sandıktan Çıkan Notalar” ile konuklara müzik şöleni yaşartırken, sunduğu eserlerin hikayesi ile de duygulandırdı. Ünlü Caz Piyanisti Janusz Szprot’un da konuklar arasında olduğu dinletiyi yaklaşık 60 kişi izledi.

KARS’TAN RUSYA’YA UZANAN VERA’NIN HİKAYESİ

Ayşe Ediz dinleti öncesi “Sandıktan Çıkan Notalar”ın hikayesini konuklarla paylaştı. “Bu notaların gerçek sahibi aslında 1890’lı yıllarda Kars’ta doğan Vera Kanonikava. Vera Rus bir subay olan babasını 7 yaşında kaybeder. St. Petersburg’da, sadece savaşta ölen subay çocuklarının kabul edildiği Çar Nikolay’ın himayesindeki okula giden Vera’ya, o okuldan mezun olan tüm çocuklara verilen bir sandık verilir. Vera’nın sandığında yıllarca sadece notaları olur. Mezuniyetinin ardından, bir süre Fransızca dersleri vererek bazı zamanlar sinemalarda sessiz filmlerde piyano çalan Vera’nın zor bir hayatı olur. Bir kaç yıl İstanbul’da yaşadıktan sonra Vera Kars’a geri döner ve doğduğu şehirde 1965 yılında verem hastalığına yakalanarak hayatını kaybeder. Ondan kalan sandık dolu notalar ise kız kardeşi Zoya’ya kalır. Benim bu hikayeye dahil olmam da bundan sonra başlıyor” diyen Ediz sözlerine şöyle devam etti; “ Ne şanslıyım ki komşumuz olan Zoya Teyzeyi tanıma fırsatı buldum ve Zoya Teyze o sandıktan çıkan notaları bana verdi. Bugün sizlerle de bu notaları paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.”

SANATSEVERLER BEŞ ÇAYINDA BULUŞUYOR

Hobiden tutkuya uzanan 40 yıllık satranç yolculuğunun modern müzeciliğe dönüştüğü örneklerden biri olan Gökyay Vakfı Satranç Müzesi, satranç severlerin ve özel organizasyonların da buluşma noktası olmaya devam ediyor. İlk konuğu ünlü piyanist Ayşe Ediz’in ardından müze yıl boyunca farklı etkinliklerle sanatseverleri bir araya getirecek. 6 kıtada 103 ülkeden toplanan, Guinness Rekorlar Kitabı’na giren 412 satranç takımı ile birlikte toplam 553 satranç takımın sergilendiği müze unutulmayacak etkinliklere ev sahipliği yapmaya devam edecek.

 

Logo ve Fotoğraflar

Görüntülenecek logo veya fotoğraf bulunamadı.
© 2018 NeSS İletişim
ICON