TÜRK NÖROLOJİ DERNEĞİ

Sektör: Sağlık-Eğitim Link: http://www.noroloji.org.tr/

MS Hastaları İçin Özel Çözüm Üniteleri Geliyor!

 

MS HASTALARI İÇİN ÖZEL ÇÖZÜM ÜNİTELERİ GELİYOR!

YALNIZ VE YOKSUL MS HASTALARI İÇİN YA KENDİ EVLERİNDE ‘ÜNİTE’ KURULACAK YA DA ÖZEL MS EVLERİ OLUŞTURULACAK

MS EVLERİNİN UMUT EVLERİNDE DE KURULMASI GÜNDEMDE…

TND YÖNETİM KURULU ÜYESİ PROF.DR. KARABUDAK, “BUNDAN SONRA MS HASTALARI DAHA YAKINDAN TAKİP EDİLEBİLECEK”

TÜRKİYE MS DERNEĞİ YÖNETİM KURULU ÜYESİ PROF.DR. ARMUTLU: “HASTANELERİN HEPSİNDE ÖZEL MS TERAPİSTLERİNİN YER ALMASI İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Multipl Skleroz (MS) hastaları için ‘özel çözüm üniteleri’ kurulmasına çalışılıyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Türkiye MS Derneği’nin ortaklaşa yürütecekleri çalışmayla, yalnız ve yoksul MS hastaları için ya kendi evlerinde ‘ünite’ kurulması ya da ‘Özel MS Evleri’ kurulması öngörülüyor. Türk Nöroloji Derneği (TND) Yönetim Kurulu Üyesi ve MS Derneği Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Rana Karabudak, MS hastalarının her zamanki gibi yanında olacaklarını belirterek, “Bundan sonra MS hastaları çok daha yakından takip edilebilecek” dedi.

29 Mayıs Multipl Skleroz(MS) Günü nedeniyle Mayıs ayı boyunca çeşitli etkinlikler organize eden Türkiye Multilpl Skleroz Derneği son olarak Ankara Şubesi olarak Ankara’da ‘MS için farkındalık günleri’ düzenledi. Hasta ve hasta yakınları ile doktorları buluşturan bu etkinliğe Türk Nöroloji Derneği (TND) Yönetim Kurulu ve MS Çalışma Grubu Üyesi ve MS Derneği Üyesi Prof. Dr. Rana Karabudak, MS Derneği Ankara Şube Başkanı Doç. Dr. E. Belgin Koçer ve Fizyoterapist Prof. Dr. Kadriye Armutlu, MS Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri Aşir Nadar, Nazire Yıldırım, Doç. Dr. Nurinnisa Usul ve Avukat Dilek Saygılı katıldı.

Aynı zamanda Türkiye MS Derneği Ankara Şubesi Şeref Üyesi, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi olan Prof. Dr. Rana Karabudak, toplantıda yaptığı konuşmada, MS hastalarının tedavileri ve hayatlarının kolaylaştırılması adına ilgili tüm birimlere girişimlerde bulunduklarını belirterek, bu konuda atılacak birçok adım olduğunu; önemli projelerin hayata geçmesi konusunda da mesafeler kat edildiğini söyledi. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na MS hastaları ve ihtiyaçları konusunda bilgi aktardıklarını ifade eden Karabudak, konuyla ilgili yeni projeler hakkında şu bilgileri verdi:

“MS hastalarını daha yakından takip etmek için bir pilot ünite oluşturmayı planlıyoruz.  Özellikle hareket edebilen, yakınları sağlıklı olan, maddi imkanı olan hastalarımız bir şekilde daha rahat bir yaşam sürdürebiliyorlar. Hedefimiz, yalnız, yardımcısı olmayan, maddi imkanları kısıtlı hastaların takibi ve tedavilerini yürütebilmek. Ev ziyaretlerinden, takiplerden ve tedavilerden biliyoruz; bazen öyle hastalarımız var ki, MS hastası dışında ailede diğer bireyler de hasta, çaresiz… Ya da diğer bireylerin zamanı yok, çalışmaları gerekiyor. İşte bu hastalarımız için fırsatlar yaratmamız gerektiğini düşünüyoruz. Bu tip hastaları ailelerinden ayırmadan kendi evlerinde bir ‘ünite’ kurarak, takip edebiliriz ya da MS Evleri oluşturabiliriz. Bu ünitelerde, yardımcı, fizyoterapist ve sosyal hizmet uzmanları görev yapacaklar ve hastalara her türlü desteği sağlayacaklar”

Bu projenin ve verilen sözlerin sıkı takipçisi olacaklarını anlatan Karabudak, MS evlerinin kadınlar için oluşturulan Umut Evleri içinde de yer alabileceğini söyledi ve hasta ve hasta yakınlarına seslendi:

“Lütfen MS ile küs kalmayın… Asla tükenmişlik sendromuna girmeyin… Bireysel olarak herkes mücadele eder ve dayanışma halinde birbirine destek verirse, çok daha önemli aşamalar kaydederiz”

Hastanelerde özel terapistler çalışacak

Toplantıda konuşan Hacettepe Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Kadriye Armutlu ise MS hastalığı için egzersizin hayati önemi olduğunu vurgulayarak, “MS, hareketi yavaşlatan bir hastalık… 2013 yılı da Türkiye’de herkes için hareket yılı ilan edildi. MS hastaları, fizyoterapistlerinin önerdiği hareketleri terapiste gerek duymadan haftada 3 gün yapmaları halinde, kendilerini gayet iyi hissedecekler” dedi.

MS hastalarına genel fizyoterapi yerine bu hastalığa özel terapilerin uygulanması gerektiğini anlatan Armutlu, bu konudaki hedeflerini şöyle açıkladı:

“Özel terapi sorununu aşmak için yeni mezun arkadaşlarımıza kurslar vermeye başladık. Artık hastalar gittikleri hastanelerde, MS hastalığını daha iyi tanıyan fizyoterapistlerle karşılaşabilecekler. Özel terapistlerin sayısını bunun için artırmayı planlıyoruz”

Logo ve Fotoğraflar

Görüntülenecek logo veya fotoğraf bulunamadı.
© 2018 NeSS İletişim
ICON