AKKUYU NÜKLEER A.Ş.

Sektör: Enerji Link: http://www.akkuyu.com

Meclisten Nükleer Santral Ziyareti

TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar VE Bilgi Teknolojileri Komisyonu Rusya’daki nükleer santrallerde incelemelerde bulundu.

TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji ve Tabii Kaynaklar Komisyonu Başkanı Halil Mazıcıoğlu ve komisyon üyesi 21 milletvekili Rusya’nın Novovoronej ve Leningrad nükleer güç santrallerinde incelemelerde bulunarak, uzmanlardan bilgi aldı. Heyet ayrıca St. Petersburg’daki Rosatom Nükleer Enerji Enstitüsü’nü de ziyaret etti. Komisyon Başkanı Halil Mazıcıoğlu incelemelerin dört partinin de milletvekillerinden oluşan bir heyetle yapılmasının ayrı bir önem taşıdığını belirtti.

Rus Devlet Nükleer Şirketi Rosatom’un davetlisi olarak Rusya’daki nükleer santrallere giden milletvekilleri ilk olarak Vorenej bölgesinde bulunan ve Akkuyu NGS’nin de “referans santrali” olan Novovorenej-2 Nükleer Güç Santrali ile yapımı devam eden ek üniteleri gezdi. Burada santral yöneticilerinden reaktör ve işletme güvenliği ile teknoloji ve inşaat konularında brifing alan Komisyon üyeleri, nükleer güç santralinin çevreye uyumu ve sosyal hayata katkısına ilişkin örnekleri de dinledi.

Komisyon Başkanı Halil Mazıcıoğlu, santrali yerinde görmenin milletvekilleri için önemli olduğunu ifade ederek, “Santralin soğutma suyunu alıp bıraktığı gölde balık tutulduğunu, hemen santralin yanında yerleşim birimleri ve tarlaların olduğunu müşahede ettik. Bu durum, milletvekillerimizin kafalarındaki soruların giderilmesini de sağladı ve yararlı bir ziyaret oldu. Komisyonumuzda AK Parti, CHP, MHP ve HDP milletvekillerimizden oluşan 21 kişilik bir heyetle yapmamız bu açıdan ayrı bir önem taşıyor” dedi.

   

TBMM Enerji Komisyonu üyelerinin Rusya ziyaretinin ikinci durağı ise St. Petersburg kentindeki Leningrad Nükleer Güç Santrali ve ek ünite inşaatları oldu. Milletvekilleri burada da santraldeki uzmanlardan bilgi aldı ve çeşitli sorular yöneltti. Santral yetkilileri milletvekillerini inşaatın içinde gezdirerek kullanılan ekipman ve donanımları bizzat gösterdi.

TBMM heyeti daha sonra St. Petersburg’da bulunan Rosatom Nükleer Enerji Enstitüsü’ne geçerek, burada yetkililerden bir brifing aldı ve personelin eğitim gördüğü simülasyon odaları ile laboratuvarları gezdi.

TBMM Enerji Komisyonu üyeleri ziyaret çerçevesinde Rus Parlamento Heyeti’yle de bir araya geldi. Görüşmede, Akkuyu NGS Projesi’nin geldiği son aşama ile dünyadaki nükleer enerji talebi ve güvenlik uygulamaları ele alındı.

Ziyaretlerden sonra milletvekillerinin nükleer santraller hakkındaki görüşünün değiştiğini bildiren Komisyon Başkanı Halil Mazıcıoğlu, milletvekillerinin özellikle güvenlik konusunda hassasiyet gösterdiğini ve santrallerin incelenmesi sırasında da bu konudaki sorulara cevap bulunduğunu söyledi.

Türkiye’nin Çin’den sonra enerji talebinde ikinci sırada yer aldığını kaydeden Mazıcıoğlu, Türkiye’nin yılda 60 milyar dolarlık enerji alımı gerçekleştirdiğine dikkati çekti.

Mazıcıoğlu, Akkuyu ve Sinop nükleer santrallerinin devreye girmesinden sonra Türkiye’nin özellikle doğalgaz alımından 7, 2 milyar dolar tasarruf edeceğini bunun da cari açığın yaklaşık yüzde 10’una karşılık geldiğini bildirdi.  Mazıcıoğlu, ayrıca santral inşaatlarında Türk firmalarına 8 milyar dolarlık bir pazar açılacağını hatırlattı. Leningrad’daki nükleer santral inşaatın bir Türk firmasının da yer almasından tüm heyetin memnuniyet duyduğunu belirten Mazıcıoğlu, bunun gerek Türkiye’deki nükleer santral inşaatlarında gerekse diğer ülkelerdeki inşaatlarda firmalarımıza çok iyi bir örnek olduğunu belirtti.

Halil Mazıcıoğlu, ziyaretleri sırasında Uluslararası Atom Enerjisi Ajansına akredite uzmanlardan nükleer santrallerin güvenliğine ilişkin tatmin edici bilgiler aldıklarını kaydetti. Komisyon Başkanı, bu santrallerin çevreye ve insanlara herhangi bir zararının bulunmadığını bizzat yerinde görerek tespit ettiklerini söyledi.

Mazıcıoğlu,  Çernobil kazasından sonra 300’den fazla güvenlik tedbiri geliştirildiğini öğrendiklerini belirterek, “Uzmanlar hem Çernobil hem de Fukuşima’dan gerekli dersleri çıkarmış ve güvenlik tedbirlerini olağanüstü bir hale getirmişler” diye konuştu. Mazıcıoğlu, Komisyon olarak Akkuyu NGS Elektrik Üretim A.Ş ve Rosatom yetkililerinden proje sürecine ilişkin bilgi almaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Mazıcıoğlu Komisyon tarafından en fazla katılımın gerçekleştiği Rusya ziyareti için kendilerini davet eden Rosatom Genel Müdürü Sergey Kriyenko ve Akkuyu NGS A.Ş Genel Müdürü Fuad Akhundov’a da teşekkür etti.

 

Logo ve Fotoğraflar

Görüntülenecek logo veya fotoğraf bulunamadı.
© 2018 NeSS İletişim
ICON