EFE GÜRAY EĞİTİM VE SPOR VAKFI

Sektör: Eğitim

Mamaklı çocukların şansı bu vakıf…

Mamaklı çocukların şansı bu vakıf…

Düşük gelirli ailelerin çocuklarına tenisi ve sporu sevdiren Efe Güray Eğitim ve Spor Vakfı, şimdi de çocukları resim kurslarıyla sosyalleştirmeyi hedefliyor

‘’Konuşan Eller’’ projesiyle, Mamak’taki okullardan seçilen özellikli 16 öğrenciye, vakfın tesislerinde ücretsiz resim kursları verilmeye başlandı

Ankara’da, bir yanda gecekonduları diğer yanda 10-15 katlı apartmanları ile dikkati çeken ilçelerden biri olan Mamak’ta, 9 yıldır türlü maddi sıkıntılara rağmen toplumsal hizmet anlayışından taviz vermeden ayakta kalan bir vakıf ‘’Mamaklı çocukların şansı’’ olmaya devam ediyor.

Bu Vakıf, ailesinin, genç yaşta bir trafik kazasında yitirdikleri oğullarının adını yaşatmak adına kurduğu ve bugüne kadar çok sayıda üniversite öğrencisine burs veren, her gelir grubundan ailelerin çocuklarını, tenis kursları ve çeşitli eğitim faaliyetleriyle eğiten Efe Güray Eğitim ve Spor Vakfı…

 

Vakıf, tesis civarındaki okullardan seçilen, hiperaktif veya fazlaca içine kapanık çocukların sosyalleştirilmesi amacıyla ‘’Konuşan Eller’’ adıyla yeni bir sosyal sorumluluk projesine daha imza attı. İlçenin Zerdalitepe bölgesindeki ilkokullarla bağlantıya geçilerek, okul müdürleri ve sınıf öğretmenlerinin yönlendirmesiyle belirlenen 8-11 yaşları arasındaki 16 öğrenciye, gönüllü öğretmen Şebnem Pekcan tarafından Mamak’taki Efe Güray Eğitim ve Spor Vakfı Tesisleri’nde resim kursu verilmeye başlandı. Haftada bir gün okul saatlerinin dışında verilecek kurslarla Mamaklı çocukların sosyalleşmeleri ve sanatsal beceriler kazanmaları hedefleniyor.

Vakfın, Çankaya’ya çevre yolundan araçla 10 dakika uzaklıktaki Mamak’ın Yeşilbayır mahallesinde bulunan tesislerinde düzenlediği tenis kurslarından elde edilen gelirlerle düşük gelir düzeyindeki Mamaklı ailelerin çocuklarına ücretsiz tenis eğitimi verilmeye de devam ediliyor.

Amaç ‘’tenis ve sanat üst gelir grubuna hitap eder’’ anlayışını değiştirmek

Vakfın Yönetim Kurulu Başkanlığını yürüten, kendisi de ünlü bir ortodontist olan Enis Güray, vakfın faaliyetlerini anlatırken, iki önemli amaca hizmet ettiklerine dikkati çekti. Güray, Vakfın eğitim bölümüyle, çeşitli illerdeki Diş Hekimliği Fakültelerinde okuyan başarılı öğrencilere burs sağladıklarını belirtti. Mamaklı çocukların önemli bir kesiminin serbest zamanlarını değerlendirme konusunda güçlük çektiğine işaret eden Güray, Ankara’nın en modern spor komplekslerinden biri olan vakıf tesislerinde, bu çocukları spora da yönlendirdiklerini söyledi. Vakfı kurdukları 2005 yılından bu yana her yıl 50-60 olmak üzere yaklaşık 500 öğrenciye burs verdiklerini bildiren Güray, tenisle ilgili önyargıları yıkmaya çalıştıkları Mamak’taki tesislerde ise her yaş ve her gelir grubundan çocuğa spor ve eğitim olanakları sağladıklarını ifade etti.

İlkokul çocuklarına yönelik yeni başlattıkları resim kursları ve 9 yıldır sürdürdükleri tenis dersleriyle, ‘’tenis ve sanat üst gelir grubuna hitap eder’’ şeklindeki yanlış kanıyı kırmaya çalıştıklarını ifade eden Enis Güray, ‘’Vakfımızın bağış ve tüm gelirlerini, bölgedeki spor, etkinlik, aktivite, seminer gibi imkanlara ulaşamayan insanlar için kullanıyoruz. Bölgede sadece çocukların değil, yetişkinlerin de birçok ihtiyaçları var. Önümüzdeki dönemlerde, bu ihtiyaçları da göz önüne alacağız. Bizim için önemli olan bölgedeki insanlara dokunabilmek ve hayatlarını sporla, eğitimle kolaylaştırabilmek’’ dedi.

Ankara’nın 3 kapalı kortlu en iyi tesisi

Vakfın Mamak ilçesi Yeşilbayır mahallesinde 17 dönüm arazi üzerine kurulu olan tesislerinde 3 açık ve 3 kapalı tenis kortu, açık basketbol sahası, kapalı futbol sahası ve 70 metrekarelik çok amaçlı etkinlik salonu ve ayrıca 6 tane etkinlik alanı bulunuyor. 3- 5/6 yaş arası çocuklar açısından önemli olan Temel Hareket Becerileri Gelişim Kursları, her yaştan bireylere yönelik tenis kursları, yaz dönemlerinde her yaştan çocuğa yönelik Yaz Spor Okulları açan vakıf, geleceğin başarılı tenisçilerini yetiştirmek için ise performans tenisçi yetiştirme çalışmaları yürütüyor.

Bu kapsamda 8-10 yaş, 10-12 yaş, 13-14 yaş ve daha büyük çocukların tenis becerilerini geliştirmeye yönelik teknik/taktik/fiziksel ve zihinsel çalışmalar yapılıyor ve her sporcuya hafta içi okul sonrası saatlerde, hafta sonu ise gün içerisinde olmak üzere haftalık 8-10 saat arası antrenman veriliyor.

Bağışçı ve sponsor desteği

Her yaştan ve gelir grubundan kişilere yönelik belli bir ücret karşılığında verilen kurslardan sağlanan gelirler ve bağışçılarının desteğiyle ayakta duran Efe Güray Eğitim ve Spor Vakfı, Mamak bölgesindeki gençlere ışık saçmaya devam edecek. Vakıf bu hizmetlerinin daha geniş kitlelere yayılması amacını güdüyor. Bunun için ise sponsor desteğine ihtiyaçları var.

Logo ve Fotoğraflar

Görüntülenecek logo veya fotoğraf bulunamadı.
© 2018 NeSS İletişim
ICON