TÜRKİYE-LÜKSEMBURG İŞ KULÜBÜ

Sektör: İş Örgütleri

Lüksemburg Türkiye’yi ‘Yakından’ Tanıyacak…

Türkiye-Lüksemburg İş Kulübü tarafından düzenlenen “Kültür-Sanat Günleri”  Lüksemburg’da başlıyor…

Başkent Lüksemburg’da yapılacak etkinlikler, 15 Mart’ta  ‘Işık ve Gölge Şehri İstanbul’  adlı Açık Alan Fotoğraf Sergisi ile başlayacak. Nisan ayında Türk Sanat Günleri, Haziran ayında ise Türk Moda Günleri düzenlenecek.

Ekonomi Bakanı Çağlayan’ının katılımıyla Haziran ayında

THY İstanbul-Lüksemburg hattının açılışı yapılacak…

Türkiye-Lüksemburg İş Kulübü tarafından organize edilen “Türkiye ve Lüksemburg Kültür-Sanat Günleri” 15 Mart- 26 Haziran 2013 tarihleri arasında Lüksemburg’un başkenti Lüksemburg’da düzenlenecek. Türkiye’nin AB üyeliğini konusunda en önemli destekçi ülkelerden biri olan Lüksemburg’da 3,5 ay boyunca Türkiye’ye özgü, kültür, sanat ve moda eserlerinden örnekler verilecek, workshoplar, paneller düzenlenecek.

Türkiye-Lüksemburg İş Kulübü Başkanı Zeynep Aslan, “Kültür-Sanat Günleri” ile iki ülke arasındaki ilişkilerin kültür ve sanat platformları aracılığı ile daha da güçlendirileceğini belirterek, “Artistik yaratıcılığın mayası üzerinde yükselen ekonomik ilişkilerin sonucu çok daha anlamlı olacaktır” dedi.

Lüksemburg, Türkiye’nin her özelliğiyle tanışacak

Başkent Lüksemburg’da yapılacak etkinlikler, 15 Mart’ta  ‘Işık ve Gölge Şehri İstanbul’  adlı Açık Alan Fotoğraf Sergisi ile başlayacak. Dünyaca ünlü Fotoğraf Sanatçısı Timurtaş Onan’ın ‘her açıdan İstanbul tanıklığı’nın enstantenelerinden oluşan ve Lüksemburg Place Guillaume’da düzenlenecek Sergi,  26 Haziran gününe kadar gezilebilecek.

13-14 Nisan günleri arasında Lüksemburg Place d’Armes’da halka açık olacak “Türk Sanat Günleri”nde ise Anadolu’nun günümüze kadar yaşayan geleneksel el sanatlarından örnekler verilecek… Workshoplar, yarışmalar ve müzik dinletilerinin de yer alacağı Sanat Günleri’nde hat, minyatür, ebru, çini sanatı, ahşap oyma sanatı, mozaik sanatı, tezhip, sedef kakma, bakır işleme, cam işleme, çömlekçilik, nakış, kına süsleme gibi Türkiye tarihine ait tüm el sanatlarının tanıtımı amaçlanıyor. Lüksemburg halkı, bu bölümde ayrıca Osmanlı Mutfağı’ndan yemeklerle de tanıştırılacak.

THY seferleri başlıyor

“Türkiye ve Lüksemburg Kültür-Sanat Günleri”nin son etkinliği ise “Türk Moda Günleri”… 25-26 Haziran 2013 tarihleri arasında düzenlenecek “Türk Moda Günleri” esnasında ayrıca Ekonomi Bakanı Sayın Zafer Çağlayan’ın katılımıyla THY İstanbul-Lüksemburg hattının açılışı da yapılacak.

Moda Günleri’nin mimarı Dünyada en fazla tanınan Türk modacılardan biri olan Atıl Kutoğlu olacak. Moda Günlerinde Atıl Kutoğlu’nun yanı sıra, genç Türk modacılarının tasarımları sergilenecek ve Türk Modası hakkında paneller düzenlenecek.

“İlişkiler boyut değiştirecek”

Türkiye-Lüksemburg İş Kulübü Başkanı Zeynep Aslan, bu organizasyonun sanatın farklı disiplinlerini bir araya getirdiğini vurgulayarak, şunları söyledi:

“Kültür-Sanat Günleri”nin iki ülke arasındaki ekonomik ve kültürel ilişkilere çok büyük katkısı olacağına inanıyoruz. Çünkü artistik yaratıcılığın mayası üzerinde yükselen ekonomik ilişkilerin sonucunun çok daha anlamlı olacağını düşünüyoruz. Önümüzdeki dönem, iki ülke arasındaki diyalog, ticari ve kültürel tüm ilişki biçimlerini içinde barındıracak ve ticari ilişkilerimiz, gerek yatırım gerekse dış ticaret alanında çok daha farklı boyutlara ulaşacaktır.” 

İş Kulübü ve ülkelerarası ilişkiler

27 Mart 2012 tarihinde kurulan Türkiye- Lüksemburg İş Kulübü, Türkiye, Lüksemburg ve Avrupa’nın iş, kültür ve siyaset insanlarını ile bir araya getirerek, ülkelerarası dostluk ilişkilerini ve mesleki iletişimi artırmayı amaçlıyor.

Türkiye’nin AB üyeliğini destekleyen ülkeler arasında yer alan Lüksemburg, Türkiye’ ye doğrudan yatırım yapan ülkeler arasında ilk sıralarda yer alıyor. Dış ticaret ise Türkiye aleyhine açık veriyor. Ekonomi Bakanlığı verilerine göre 2011 yılında Türkiye’nin Lüksemburg’a ihracatı 53,8 milyon dolar, ithalatı ise 162,5 milyon dolar olarak belirlendi.

Logo ve Fotoğraflar

Görüntülenecek logo veya fotoğraf bulunamadı.
© 2018 NeSS İletişim
ICON