GÖYNÜK BELEDİYESİ

Sektör: Kamu Link: www.bolugoynuk.bel.tr

İpekyolu Turizmi İçin Güç Birliği

İPEKYOLU TURİZMİ İÇİN GÜÇ BİRLİĞİ

KALKINMA AJANSLARINDAN İPEKYOLU’NA DESTEK

KEMAL KAZAN: “İPEKYOLU KORİDORU ULUSLARARASI KORİDOR OLARAK TANINACAK”


Tarihi İpekyolu koridoru güzergâhındaki turizminin geliştirilmesi, doğal ve kültürel dokunun korunması için Ankara ve Doğu Marmara Kalkınma Ajanslarından destek sözü geldi. İpek Yolu Belediyeler Birliği (İPEKBİR) ve Göynük Belediye Başkanı Kemal Kazan, “İpekyolu koridorundaki inanç turizmi, doğa turizmi ve termal turizmi potansiyelini daha da geliştirerek, kalkınma ajanslarından tanıtımı konusunda destek alacağız” dedi.

İpekyolu Belediyeler Birliği Danışma Kurulu üyeleri, Ankara Kalkınma Ajansı ve Doğu Marmara Kalkınma Ajansı yetkilileri bir araya geldi. Kemal Kazan’ın ev sahipliğinde Göynük’te gerçekleştirilen toplantıya AK Parti Sakarya Milletvekili ve Birlik Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mustafa İsen, Birlik Danışma Kurulu Üyeleri Ankara 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürü Yusuf Kıraç, Gazi Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Hakkı Acun, İpekyolu Araştırmaları Derneği Başkanı ve Kırıkkale Üniversitesi Görevlisi Dr. Fahri Atasoy, İpekyolu Belediyeler Birligi Encümenleri Taraklı Belediye Başkanı Tacettin Özkaraman, Yeniçağ Belediye Başkanı Recayi Çağlar, Karacasu Belediye Başkanı Celal Beydili, Ayaş Belediye Başkanı Bülent Ťaşan ile Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Arif Şayık ve Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mustafa Ayhan katıldı.

KALKINMA AJANSLARINDAN DESTEK SÖZÜ

Toplantıda, Tarihi İpekyolu’nun tanıtımı için gerekli desteği vermeye hazır olduklarını kaydeden kalkınma ajanslarının yetkileri, yerli ve yabancı seyahat acentelerine yönelik info-tur/fam-trip organizasyonlarının gerçekleştirilmesi konusunda da öncülük yapma sözü verdi. Özellikle Göynük’ün yerli yatırımcılar için büyük bir turizm potansiyeline sahip olduğuna dikkat çeken yetkililer, Göynük’ün gün geçtikçe daha fazla turist çektiğini ve yıldızının parladığını dile getirdi.

İPEKYOLU ULUSLARARASI KORİDOR OLARAK TANINACAK

 Toplantıda İPEKBİR’in çalışmaları hakkında bilgi veren Kemal Kazan, Koridorda yer alan belediyeler olarak turizm gelirlerini arttırmak için yol haritası oluşturduklarını vurgulayarak şunları söyledi: 

“Tarihi İpekyolu koridoru korunmuş doğal yapısı ile doğa, sağlık ve spor turizmi zenginlikleri, İstanbul ve Ankara’ya yakınlığı, Anadolu’yu Avrupa’ya bağlayan güzergâh üzerinde olması sebebiyle günübirlik turizm potansiyeline sahip. İpek Yolu Belediyeler Birliği olarak belli temalara dayalı bölge turizmini geliştirmek ve cazibe merkezi oluşturmak için yola çıktık. Koridor üzerinde destinasyonlara ilişkin yönlendirme ve bilgilendirme tabelaları ile koridor dışındaki potansiyel yerlere yönelik yönlendirme tabelalarının tasarlanması ve koridora yönelik konsept tanıtım çalışmaları için hazırlıklarımız sürüyor. Birliğimize üye 17 belediyemiz ve kalkınma ajanslarının desteği ile İPEKBİR markası yakın gelecekte uluslararası koridor olarak tanınacak.”

YENİ DESTİNASYONLARLA İPEKYOLU DESTEKLENMELİ

Toplantıda konuşan AK Parti Sakarya Milletvekili ve Birlik Danışma Kurulu Başkanı Mustafa İsen bölgede bulunan termal tesislere gelen ziyaretçilerin çevre ilçeleri gezmesini teşvik edecek projeler geliştirilmesi gerektiğini söyledi. Termal turizmde kaliteli hizmet sunmanın temel amaçlarından biri olduğunu kaydeden Mustafa İsen, “Bölgeye yakın yeni destinasyonlarla İpekyolu koridorunun desteklenmesi gerekiyor. Bölgedeki işletmelerin ve yerel pansiyonculuğun standartlarını geliştirmek için çalışmalar yapılmalı. Yerel mihmandarlar tespit edilerek eğitim verilmeli” diye konuştu.

Birlik Danışma Kurulu Üyesi Prof. Hakkı Acun ise bölgede turizmi 12 aya yaymak için yeni güzergâhların tespit edilerek turizm ürünü haline getirilmesi gerektiğinin altını çizdi. Prof. Acun İpekyolu koridorunun aynı zamanda Ordu Yolu, Kervan Yolu ve Hac Yolu da olduğunu hatırlatarak; “Koridorda yer alan önemli tarihi mekanlar tur paketlerinde yer almalı. Örneğin Hacı Bayram-ı Veli, halife ve müritlerinin bu koridor üzerinde olmaları bölgenin inanç turizmi açısından önemli bir kazanımı” dedi.

Toplantının ardından İpekyolu Belediyeler Birliği Başkanı ve Göynük Belediye Başkanı Kemal Kazan, katılımcılara Göynük’te tamamlanan ve devam eden projeler hakkında bilgi vererek gezdirdi.

Logo ve Fotoğraflar

Görüntülenecek logo veya fotoğraf bulunamadı.
© 2018 NeSS İletişim
ICON