İNTES - TÜRKİYE İNŞAAT SANAYİCİLERİ İŞVEREN SENDİKASI

Sektör: İnşaat Link: http://www.intes.org.tr

İNTES Genç Yöneticiler Grubu'ndan Hindistan açılımı…

 

İNTES Genç Yöneticiler Grubu Başkanı Mehmet Göçen:
• “Hindistan Türk Müteahhitleri için fırsat ülkesi”
• “Hindistan’da Çinli firmalara göre daha avantajlıyız”

İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası’nın(İNTES) genç yöneticileri Hindistan pazarına yöneldi. İNTES bünyesinde yer alan ve üye şirketlerin genç yöneticilerinin oluşturduğu İNTES Genç Yöneticiler Grubu(İGY) geçtiğimiz günlerde Hindistan’ı ziyaret etti.

İGY Başkanı Mehmet Göçen,  İGY üyesi Can Adiloğlu, Emre Güray, İrem Şerefoğlu, Uğur Koçoğlu, Leyla Nasıroğlu’nun bulunduğu Hindistan heyetinde, Ekonomi Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Uğur Bülent Ecevit, Ekonomi Bakanlığı, Serbest Bölgeler Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdür Yardımcısı Cengiz Gürsel de yer aldı.

Hindistan Heyeti, Hindistan Enerji Bakanı Mr. K.C. Venugopal, Petrol ve Doğalgaz Bakanı Jaipal Reddy, Karayol Taşımacılığı ve Otoyol Bakanı  Joshi Minister,  Hindistan Devlet Bankası Genel Koordinatörü  Ms.Nirmala Vaidyanathan, İnşaat Sanayi Geliştirme Konseyi Yöneticisi Ashutosh Bhardwaj, Hindistan Ticaret Odaları Birliği Başkan Vekili Mr. Rajesh Sharma ile görüştü.

Hindistan’da Çinli firmalara göre avantajlıyız

Hindistan ziyareti ile ilgili bir değerlendirme yapan İGY Başkanı Mehmet Göçen, Hindistan’ı Türk müteahhitleri için bir fırsat ülkesi olarak gördüklerini kaydederek, Göçen, “Diğer ülke pazarlarında, rakibimiz olan Çinli firmaların, Hindistan pazarına girmesi politik nedenlerden dolayı çok zor. Bu, Türk müteahhitlerine ciddi bir avantaj yaratıyor” dedi.

Hindistan pazarında çok güçlü bir rekabet ortamı olduğuna dikkat çeken İGY Başkanı Göçen,  “Hindistan’da rekabet ortamı zor ama sürdürülebilir bir nitelik taşıyor.  Ortadoğu ve Kuzey Afrika gibi geleneksel pazarlara göre risklerinden arınıp, rekabete girilebilecek bir ülke. Ekonomik dinamikleri ve yatırım ihtiyaçları açısından birbirine çok benzer iki ülke olmamız da bizim şansımızı artırıyor” şeklinde konuştu.

Hindistan Türk Müteahhitleri için fırsat ülkesi

Hindistan’ın 1 milyar 200 milyon nüfusu ve 1.370 dolar kişi başı GSYH’si ile çok büyük bir potansiyel taşıdığını vurgulayan Göçen,  iki ülke arasındaki ticaret hacminin az olmasının Türkiye’nin aleyhine bir durum oluşturduğunu belirtti.

İGY Başkanı Mehmet Göçen, Hindistan’ın önümüzdeki 5 yıl içerisinde altyapı yatırımlarına 1 trilyon dolar pay ayırmayı hedeflediklerini kaydederek, şöyle devam etti:

 “Bu yatırımlardan en büyük payı yüzde 25 ile enerji üretim santralleri (özellikle HES'ler) ve yüzde 22 ile ulaşım (demiryolu, yollar) yatırımlarının alacağı öngörülüyor. Hindistan'da nitelikli inşaat (enerji santrali, asma köprü vb.) işi yapabilen Türk firmalarının daha kolay iş alabileceği kanaatindeyiz.  Bu alanlarda rekabet daha az, firma sayısı daha kısıtlı. Yap-İşlet-Devret(YİD) projelerinde çok tecrübeliler. Bu tarz projelerin finansmanı yerel bankalardan kolaylıkla sağlanabiliyor. Bu tecrübelerini Türkiye’de değerlendirmeleri için birçok fırsat var. Yol işlerinin yüzde 50’si YİD modeliyle ihale ediliyor. Taahhüt olarak ihale edilen projelerde ise çok fazla rekabet var. Bir ihaleye 100 firma başvurabiliyor. Yabancı firmaların pazara girmelerini engellemek adına yeterlik kriterlerine yabancılar aleyhine indirim uyguluyorlar. Fiyatta ise yerli firmalar lehine bir indirim söz konusu değil. Hindistan’ın nitelikli iş gücü de kısıtlı. Bu açıdan da Türk müteahhitlik firmalarının ön plana çıkmasına fırsat tanıyacak bir ülke.” 

Logo ve Fotoğraflar

Görüntülenecek logo veya fotoğraf bulunamadı.
© 2018 NeSS İletişim
ICON