İNTES - TÜRKİYE İNŞAAT SANAYİCİLERİ İŞVEREN SENDİKASI

Sektör: İnşaat Link: http://www.intes.org.tr

İNTES'in 159. Geleneksel Toplantısı yapıldı

 

GÜRİŞ’in ev sahipliğinde, Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası'nın (İNTES) 159. Geleneksel Toplantısı Ankara Sheraton Hotel'de yapıldı.

İNTES'in "Bayındırlık ve iskândan Çevre ve Şehirciliğe" konulu Geleneksel Toplantısı’nın bu ayki onur konuğu  Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, yaptığı konuşmada Van depreminin nasırlarına bastığını vurgulayarak, "Türkiye Cumhuriyeti'nin Başbakan'ı demiştir, artık benim iktidarıma da mal olsa, bu düzeni değiştireceğim. Kaçak yapıları, depreme dayanıksız yapıları, Türkiye'nin şehirlerinden, kasabalarından, köylerinden söküp atacağım. Bu çok zor bir iştir arkadaşlar. Kabaca bir hesapla ilk etapta, ben 100 milyar dolara ihtiyaç var, siz 400 milyar dolara ihtiyaç var deyin. Brezilya'da 400 milyar dolar para ayrıldı bu işe. Türkiye'nin geldiği nokta, geldiği gelişmişlik seviyesi, Türkiye'de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kurulması tecrübesini getirmiştir. İşte yeni hükümet kuruldu, yeni bakanlık kuruldu. Bizim görevimiz bu, sorumluluğumuz bu, mazeret katiyen beyan etmeye hakkımız yoktur. Çalışmak çalışmak, çok çalışmak boynumuzun borcudur. Bu vatan için bu millet için ibadet aşkıyla, ibadet duygusuyla çalışmak bizim boynumuzun borcudur." ifadelerini kullandı.

"BANA DOKUNMAYAN YILAN BİN YIL YAŞASIN SÖZÜ DOĞRU DEĞİL, BİZİM ŞİARIMIZ ÇALIŞMAK, ÇOK ÇALIŞMAK"

Kendisinin herkesten yardım istediğini, çünkü bu ülke bu durumdaysa, bunda herkesin katkısının olduğunun altını çizen Bayraktar, sözlerine şöyle devam etti: "Bir sorun varsa, herkesin sorumluluğu var. Bu ülke bu kadar gelişmişse bundan herkesin payı var. Sivil toplum örgütlerinin sorumluluğu var, akademisyenlerin sorumluluğu var, siyasi partilerin sorumluluğu var, hele hele eğitimli kesimin daha fazla sorumluluğu var. Bize köyde büyüklerimiz derlerdi "ula uşağım oku da çalışmaktan kurtul, adam ol" işte bu doğru değil. Bana dokunmayan bin yıl yaşansın, bu sözler bizim şiarımız değil. Bir tek şiarımız var, çalışmak, çok çalışmak."dedi.

"BU ÜLKEYİ BÖLMEK İSTEYENLER YAKINDA AVUÇLARINI YALAYACAKLAR, KENDİ KANLARINDA BOĞULACAKLAR"

İnançlı bir milletin Van'da görüldüğünü belirten Bayraktar, "Türkiye'nin 80 vilayetinden yardım aktı. Onun için bu ülkeyi bölmek isteyenlerin avuçlarını yalayacakları günlerin çok yakın olduğunu, gördük. Kendi kanlarında boğulacakları günler çok yakındır. Biz siyaset üstü anlayışla bakmak zorundayız. Biz Ak Parti olarak herkesin desteğine ihtiyacımız var. Herkesin eleştirisine ihtiyacımız var. TOKİ'de gösterdiğimiz performansın 10 katını göstereceğiz. " dedi.

İNTES BAŞKANI KOÇOĞLU: 

Toplantının açılış konuşmasını yapan İNTES Başkanı Koçoğlu, Van'da depremde yaşamını yitiren vatandaşlara Allah'tan rahmet, yaralananlara ise acil şifa dileyerek konuşmasına başladı. Konuşmasında deprem konusunda Türk halkının birikiminin çok fazla olduğunu söyleyen Koçoğlu, "Yeter ki bu birikimi kalıcı çözümler üreterek gösterelim. Artık fotoğrafı çekip albüme koymayalım. Fotoğrafı iyi analiz etmeli, gerçekçi çözümler uygulamalıyız" dedi. 

BAŞIMIZA GELENLERİN NEDENİ KÖTÜ MÜTEAHHİT VE DENETİMSİZLİK

Koçoğlu, hükümete seslenerek, yapı denetimleri konusunda somut, radikal önlemlerin alınması gerektiğini söyledi. Koçoğlu, "Bütün bu başımıza gelenlerin nedeni bir kötü müteahhit, iki denetimsizlikten" diye konuştu. Herkesin müteahhit olmaması gerektiğini söyleyen Koçoğlu, müteahhitlerin kriterlerinin ve sınırlarının belirlenmesi gerektiğini söyleyerek, 2012'de yürürlüğe girecek imar yasasında bu değişikliklerin nispeten yer aldığını ancak yeterli olmadığını ifade etti. 

YAP-SAT PİYASI DENETİM ALTINA ALINMALI

Yap-sat piyasasının her manada denetim altına alınması gerektiğin belirten, Koçoğlu, piyasanın artık daraltılmasını, daraltmadan kastının ise sadece işini iyi yapan müteahhitlere iş verilmesi olarak algılanması gerektiğini söyledi. 
Yapı denetiminin sigorta bacağı olmadığı sürece hep topallamaya devam edeceğini kaydeden Koçoğlu konuşmasında ayrıca ucuz iş gücüne de dikkat çekerek,  "Ucuz işte kalite olmuyor. Hırsızlık oluyor. Hem de hırsızlık iki taraflı oluyor" dedi. Koçoğlu, konutlara ilişkin yapılan devlet ihalelerinin ise sadece işini iyi yapanlara verilmesi gerektiğini kaydetti.

Logo ve Fotoğraflar

Görüntülenecek logo veya fotoğraf bulunamadı.
© 2018 NeSS İletişim
ICON