İNTES - TÜRKİYE İNŞAAT SANAYİCİLERİ İŞVEREN SENDİKASI

Sektör: İnşaat Link: http://www.intes.org.tr

İNTES'in 160. Geleneksel Toplantısı yapıldı

Bakan Yıldız: “Özel Sektörün Enerjideki Payını Yüzde 75’lere Çıkarmayı Hedefliyoruz”

 

Türkiye İnşaat Sanayicileri ve İşveren Sendikası'nın (İNTES) Ankara Sheraton Otel'deki "Türkiye'nin Enerji Gündemi" başlıklı 160. Geleneksel toplantısına katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, enerji sektörünü değerlendirdi.

Enerjide liberalleşmeyi, serbestleşmeyi, rekabetçi ortamı hep birlikte seçtiklerini hatırlatan Yıldız, siyasete yük olmayan enerji sektörü hedeflediklerini, özel sektörle büyümeye karar verilen bu yapıda, yine adilane paylaştırılarak özel sektörün hizmetine sunulması gerektiğini ifade etti.

 

Özel Sektörün Enerjideki Payını Yüzde 75'lere Çıkarmayı Hedefliyoruz"

Özel sektörün enerjideki payına dikkat çeken Yıldız, "2002 yılında özel sektörün enerjideki payı yüzde 34'lerdeydi, şu anda yüzde 53'lere çıktı. Bunun yüzde 75'lere çıkmasını hedefliyoruz. Bu doğru olur, daha rekabetçi olur. Şu anda piyasada bunun makul oranlarda paylaşıldığı görünüyor" dedi.

Türkiye'nin büyüme hızının çok iyi olduğunu aktaran Yıldız, bu hızı olabildiğince yerli ve yenilenebilir kaynaklardan oluşturarak, Türkiye'nin enerji arz güvenliğini sağlamak gerektiğini kaydetti.

Petrol ve doğalgaz arama çalışmaları hakkında da bilgi veren Yıldız, şöyle konuştu: "Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı, Karadeniz'de şimdi de Akdeniz'de inşallah bütün toprak parçalarımızda aramalarını devam ettiriyor. Bu yüzdendir ki son 9 yıl içinde 12 katına çıkarttık arama faaliyetlerine ayırdığımız bütçeyi. Varsa da bunu da buluruz diye düşünüyoruz."

2023'te Enerji Sektörümüzü 2 Katına Çıkaracağız

Her sektördeki başarının siyasi istikrarla bağlantılı olduğunu anlatan Yıldız, "2023 hedeflerimizi ve vizyonumuzu açıkladık. Hatırlıyor musunuz? 2002 yılında hangi siyasi görüşe mensup olursak olalım, biz bu Türkiye'nin 3 katına çıkartılacak dediğimizde herkes bunu ihtiyatla karşılamıştı. 2 katına çıkartalım da ondan sonrası kolay demişlerdi. Ama bu 3 katına çıktı. Niçin 12 yılda da 3 katına daha çıkartamayalım. Biz buna inanıyoruz ve Türkiye'nin bunu gerçekleştirebileceği kapasitesi var. Enerji sektörüne baktığımızda bulunduğumuz noktanın en az 2 katına çıkartmak zorundayız. 130 milyar yatırımla bunu gerçekleştirmek durumundayız" diye konuştu.

Enerjideki büyümeyi sağlamak için uluslararası her projenin içinde bulunduklarını kaydeden Yıldız, Türkiye'nin doğusundan batısına her projeye dahil olduklarını, yine bölgede çok fazla proje konuşuluyor olmasına rağmen sadece 'Şah Deniz Projesi'nin imzaladıkları tek somut proje olduğunu dile getirdi. Türkiye'nin AB üyesi ülkelerin enerji sektöründeki arz güvenliğini sağlamada her zaman işin içinde bulunduğunu da hatırlatan Yıldız, bir projede bulunurken, diğer bir projeden vazgeçilmediğini vurguladı.

Türkiye'deki kömür santrallerine değinen Yıldız, gelişmiş ülkelerin kömürle ilgili olarak çalışmalarını tamamladığını, Türkiye'nin ise hala tamamlamadığını belirterek, yerli kömür kullanacağının altını çizdi. Yıldız, Türkiye'deki kömür santrallerinin 2023 yılında temiz üretim yapabilir hale getirmenin gerekliliğine işaret etti.

Avrupa'da Sanayi Elektriğini Bu Denli Ucuz Kullanan Başka Bir Ülke Yoktur

Elektrik fiyatları konusunda sanayicilere seslenen Yıldız, "Sanayicilerimize bunun altını çizerek söylüyorum. Avrupa'daki hiçbir sanayici kısmen Bulgaristan'ı hariç tutarak söylüyorum. Elektriği bu denli ucuz kullanan bir başka ülke yoktur. Her ne kadar sanayicilerimiz biz ucuza alıyoruz demeseler de gerçek böyledir" ifadelerini kullandı

Koçoğlu; “Bu Ülkeyi Sevmek, Bu Ülkenin Yenilenebilir Kaynaklarının Kullanımına Destek Vermek” Demektir

Toplantının açılış konuşmasını yapan Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) Başkanı Şükrü Koçoğlu enerjinin önemine vurgu yaparak, Türkiye'de üretilen enerjinin yüzde 75'inin ithal enerji olduğuna ve Türkiye'nin kendi enerjisini kullanabilmesiyle cari açığın önüne geçilebileceğine işaret etti. 2023 yılına kadar Türkiye'nin dünyanın en büyük 10 ekonomisi içerisine girme hedefi bulunduğunu söyleyen Koçoğlu, dünyada kişi başına düşen enerji talebinin sürekli artış eğiliminde olduğunu ifade etti. Koçoğlu enerji talebinin 2020 yılında yüzde 65, 2050 yılında ise yüzde 250 oranında artacağını söyledi.

Koçoğlu; "Türkiye'de hidroelektrik santrallerinin yapılmasına karşı olan "çevreci geçinen gruplar" olduğunu söyleyerek, bu grupların bir kısmının "çevreci kisvesi" adı altında dışarıdan finanse edildiğini savundu. Koçoğlu, "Bu ülkeyi sevmek, bu ülkenin yenilenebilir kaynaklarının kullanımına destek vermektir. Destek vermiyorsanız bu ülkeyi sevmiyorsunuz demektir" dedi.

İhtisas Mahkemeleri Kurulmalı

Koçoğlu ayrıca, HES'lere karşı açılan davaların çok uzun sürdüğünü işaret ederek, bu konuda ihtisas mahkemelerinin kurulmasını önerdi. Koçoğlu, bu şekilde "çevreci kisvesi içerisindeki hain adamlara engel olunabilineceğini" dile getirdi.

Logo ve Fotoğraflar

Görüntülenecek logo veya fotoğraf bulunamadı.
© 2018 NeSS İletişim
ICON