İNTES - TÜRKİYE İNŞAAT SANAYİCİLERİ İŞVEREN SENDİKASI

Sektör: İnşaat Link: http://www.intes.org.tr

İNTES-DSİ camiası geleneksel iftar yemeğinde buluştu.

 

  • Bakan Eroğlu: ”Mütehattiler beraber başarıya ulaştığımız, mesai yaptığımız arkadaşlarımızdır”
  • DSİ Genel Müdürü Özkaldı:”İNTES ülke kalkınmasına büyük katkı sağlıyor”
  • İNTES Başkanı Koçoğlu:”Geleneksel iftar yemeklerimiz sektörümüzü daha da kaynaştırıyor”

İNTES ile Devlet Su İşleri'nin (DSİ) geleneksel iftar yemeği, her yıl olduğu gibi bu yıl da sektörümüzün iki önemli camiasını bir araya getirdi. Ankara’da DSİ 5. Bölge Müdürlüğü’nde 15 Temmuz Pazartesi günü düzenlenen geleneksel iftar yemeğinin onur konuğu Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu oldu. 

İftar yemeğine Orman ve Su İşleri Bakanlığı üst düzey yetkilileri, Devlet Su İşleri Genel Müdürü Akif Özkaldı ve kurum yöneticileri, İNTES Yönetim Kurulu Başkanı M. Şükrü Koçoğlu, Yönetim Kurulu üyeleri ve İNTES üyesi firmaların yöneticileri katıldı.

İftar yemeğin ardından konuşan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Geleneksel hale gelen iftar yemeklerinde camianın tüm taraflarının bir araya geldiğini ifade etti. DSİ'nin bir mensubu olmaktan gurur duyduğunu belirten Eroğlu, İNTES ve DSİ’nin köklü bir aile olduğunu dile getirdi. İNTES ve DSİ’nin Türkiye için birlikte birçok projeyi hayata geçirdiğini vurgulayan Bakan Eroğlu, kamu-özel sektör işbirliğinin en güzel örneklerinin de bu işlerde verildiğini kaydetti. Bakan Eroğlu,  özel sektörün sorunlarının çözümü için görevde olduklarının altını çizdi.

"Türkiye Şantiye Halinde"

Türkiye'nin her yerinin şu anda şantiye halinde olduğunu hatırlatan yapan Bakan Eroğlu, “Mütehattiler beraber başarıya ulaştığımız, mesai yaptığımız arkadaşlarımızdır. Sizlere çok teşekkür ederim kurumlar önünüzü açtıkça siz de güzel tesisler yapmaktasınız. 2003’den bu yana yapılan hizmetler ortada. DSİ 232 büyük baraj yaptı ve toplamda da 2003 yılından 2012 yılı sonuna kadar 1215 tesisi hizmete aldık. Bu sene içinde de 300 tesisi bitirmeyi hedefliyoruz. Belki geçmişteki gibi tatlı kazançlar yok ama artık siz de sürümden kazanacaksınız. DSİ yüz akımızdır. DSİ’li olmak ayrıcalıktır. Ben de DSİ mensubu olmaktan gurur duyuyorum” dedi.

Türkiye'nin HES'lere ihtiyacı olduğunu anlatan Eroğlu, "HES’ler dışa bağımlılığımız biraz azaltıyor. Türkiye'nin 186 milyar kilovatsaatlik hidroelektirik potansiyeli var. 2003 yılında üretilen enerji sadece 26 milyar kilovatsaat gibi çok cüzi bir rakamdı. Bu sene özel sektör devletin 2014 yılında yaptığıyla denk hale geliyor, 2015 ve 2016'da devletin yaptığından daha fazla hidroelektirik enerji santrali kurulu gücü ve üretim olarak öne geçecek. Yaptığınız bu çalışmalar için teşekkür ederim. Ama bir hususu gözden kaçırmayın. İşleri zamanında tamamlamalıyız. Geciken işte hayır yoktur. Geciken iş hem ekonomiye ve hem de yatırımcıya zarar verir. İşlerinizi zamanında bitirmenizi istiyorum. Zaman kaybına tahammülümüz yoktur" diye konuştu. Özel sektörün üstlendiği barajlara ve HES'lere her türlü desteği vermeye hazır olduklarını dile getiren Eroğlu, sulama projelerinin de bitirilmesi için yoğun çaba harcandığını bildirdi.

“Suni Gündemler Oluşturuluyor”

Türkiye'de son yıllarda çok büyük gelişmeler olduğuna işaret eden Eroğlu, IMF'ye olan borcun ödendiğini, merkez bankasının çok güçlü hale geldiğini hatırlattı. Türkiye'de muhteşem bir dönüşüm ve huzur içinde olduğunu vurgulayan Veysel Eroğlu, ancak birilerinin düğmeye basarak suni gündemler yarattığını savundu. Türkiye'nin önünün kesilmeye çalışıldığına dikkati çeken Bakan Eroğlu, bu durumun birlik ve beraberlikle aşılacağını söyledi. Eroğlu, yüzde 33 enflasyondan ek rakamlı hanelere inildiğini hatırlatarak, Gezi dalgasının enflasyonun yüzde 8'lere çıkmasına sebep olduğunu ifade etti.

Konuşmasında Gezi Parkı olaylarına da değinen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Türkiye'nin bir yerlerden düğmeye basılarak suni gündemlerle huzurunun bozulmaya çalışıldığını savundu.

Türkiye'nin son 10 yılda büyük değişim ve dönüşüm yaşadığını örneklerle anlatan Bakan Eroğlu, şunları söyledi:

"Türkiye huzur içerisinde ama kesin bir yerden düğmeye basıldı, suni gündemler meydana konuldu. Neticede Türkiye'nin önü kesilmek isteniyor. Biz bunu aşacağız hep beraber aşacağız. Milletimizin büyük bir ekseriyeti bu büyük oyunun farkına vardı. Milletimiz engelli koşuya alışıktır. Bu asrın Türk Milletinin asrı olacağına yürekten inanıyorum. Zaten yabancılar bunu gördüğü için 'Türkiye'nin önünü nasıl kesebiliriz' diye o şekilde plan uygulanıyor. Ama merak etmeyin aynı resmi biz 1908'de gördük; Taksim avcı taburları vs aynı oyunları. Türkiye’nin 150-200 yıldır 'şark meselesi' adıyla önünü kesmek için çalışan ülkeler var. Ama Türkiye en parlak yıllarını yaşıyor, yaşayacak. Ben buna yürekten inanıyorum. Birlikte bu günleri aşacağız"

"Gelecek Nesilleri Korumak Görevimiz"

AK Parti'nin yaşam tarzına karıştığı yönündeki eleştirilere de cevap veren Veysel Eroğlu, "Öyle bir niyetimiz de anlayışımız da yok. İsteyen istediği şekilde inancını yaşasın, istediği şekilde giyinsin, istediği şekilde yaşasın, biz ona karşı değiliz. Sadece toplumun belli değerlerini ihlal etmesin dediğimiz bu. Bunun dışında 10 yıldır hiçbir kimsenin ne düşüncesine ne yaşam tarzına karışmıyoruz. Karışmaya da niyetimiz yok. Ama 'alkol yasaklandı' diye tenkitler oldu. Efendim bu konuda ABD, Finlandiya, İngiltere, Fransa'da da uygulamalar var. Şu anda biz bu uygulamaların çok daha gerisindeyiz. Çünkü gelecek nesilleri de korumak gibi durumundayız. Bu bizim görevimizdir."  diye konuştu.

Gezi Parkı Olaylarını değerlendiren Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, "Gezi hadisesi ağaçtan çıktı ama maksadı ağaç değildi. Çünkü şu anda Türkiye'de görülmemiş şekilde ağaçlandırma seferberliği başlattık. Son 10 yılda 2 milyar 711 milyon adet fidanı toprakla buluşturduk. Fidan üretimi yılda 70 milyon iken biz bunu yılda 470 milyona çıkardık" dedi.

Tıbbi aromatik bitki merkezleri kurduklarına, dünyaya yılda 370 milyon dolarlık ihracat yaptıklarına dikkati çeken Eroğlu, hedeflerinin bir buçuk milyarlık ihracat yapmak olduğunu söyledi.

Koçoğlu:”Aynı Gemideyiz”

İNTES Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Koçoğlu da konuşmasında DSİ ile yapılan ve geleneksel iftar yemeği organizasyonun sektörü daha da kaynaştırdığını ifade etti.

Şükrü Koçoğlu, “Daha önce bu iftar yemeklerini ayrı ayrı veriyorduk. Bakanımızın teklifi ile ayrı ayrı yaptığımız iftar programlarını DSİ-İNTES organizasyonu ile vermeye başladık ve bu yemekleri geleneksel hale getirdik. Ben bu ortamı, aynı gemide olan insanların bir araya geldiği bir yemek olarak değerlendiriyorum. Burada sorunları, meseleleri konuşmayacağım. Burada güzel bir yemek yedik başka bir seferde bu konuları dile getiririz. Ben tekrar Ramazan ayınızın mübarek olmasını diliyorum. Ramazan bayramını kavuşup ailenizle beraber sağlık ve mutluluk için kutlamanızı temenni ederim” diye konuştu.

Özkaldı:”İNTES ülke kalkınmasına büyük katkı sağlıyor”

İNTES’in gerek yurt içinde gerekse de yurt dışında ülkemizi başarıyla temsil ettiğine dikkati çeken Devlet Su İşleri Genel Müdürü Akif Özkaldı, “Kurulduğu 1964 yılından bu yana ülke kalkınmasına büyük katkı sağlayan İNTES ile böyle bir organizasyonu gerçekleştirmekten dolayı son derece mutluyum. Ülkemizin lokomotif sektörlerinden olan inşaat sektörünün başrol oyuncularından olan İNTES ile her alanda işbirliği halinde olmanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

Konuşmasında Ramazan ayının önemine değinerek Özkaldı şunları söyledi: “Ramazan ayı, Milletçe, birbirimizle kucaklaştığımız, güzel dinimizin bizlere emrettiği biçimde yaşamaya çalıştığımız, ihtiyaç sahiplerine yardım elimizi uzattığımız çok müstesna aylardan biridir. Ramazan ayında sektör temsilcilerinin bir araya geldiği, bu tip organizasyonları çok önemli görüyorum. Her zaman görüştüğümüz, sıkıntıları paylaştığımız, mutlulukları beraber yaşadığımız sektörün değerli temsilcileri ile Ramazan ayında bir araya gelmek daha da anlamlıdır. Ramazan ayının Ülkemizde ve İslam aleminde hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.”

Logo ve Fotoğraflar

Görüntülenecek logo veya fotoğraf bulunamadı.
© 2018 NeSS İletişim
ICON