İNTES - TÜRKİYE İNŞAAT SANAYİCİLERİ İŞVEREN SENDİKASI

Sektör: İnşaat Link: http://www.intes.org.tr

INTES Başkanı Şükrü Koçoğlu:"Hasat toplama dönemine girdik"

Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası Başkanı M. Şükrü Koçoğlu:

"Hasat toplama dönemine girdik"

 

“Büyüyen inşaat sektörü, büyüyen istihdam demek”

  

“İş beğenme sorunu iş bulamama sorununun önüne geçti”

 

“Bundan sonra daha dikkatli olmalıyız. Ekonomiyi soğutma pahasına önemli yatırımlardan vazgeçmemeliyiz” 

 

Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası(İNTES) Başkanı M. Şükrü Koçoğlu, son ekonomik gelişmeleri değerlendirdi.Cari açıktaki gerilemenin ve işsizlik oranındaki ‘tarihi’ azalmanın izlenen ekonomik politikaların sonucunun alınmaya başlandığını gösterdiğini belirten Koçoğlu, “Demek ki hasat toplama dönemine girdik. Bundan sonra daha dikkatli olmalıyız” dedi.

 

Ekonomik gelişmelerle ilgili olarak 2012 Mayıs ve Haziran verileri,  hem makro ekonomide hem de işsizlik oranında önemli bir iyileşme olduğunu gösterdi. Bu verilere göre Mayıs ayı işsizlik oranı geçen yılın aynı dönemine göre 1.2 puan düşerek yüzde 8.2'ye indi.  Cari açık ise 2012 ilk 6 ayda yüzde 30 azalarak, 44.7 milyar dolardan 31.1 milyar dolara geriledi.

 

“Büyüyen inşaat sektörü, büyüyen istihdam demek”

 

İNTES Başkanı M. Şükrü Koçoğlu, istihdamla ilgili gelişmelerde inşaat sektörünün payının göz ardı edilmeyecek boyutta olduğuna dikkat çekerek, şu bilgileri verdi:

Mayıs 2012 döneminde istihdam edilenlerin yüzde 25,2'si tarım, yüzde 18,8’i sanayi, yüzde 7,2’si inşaat, yüzde 48,8'i ise hizmetler sektöründe yer alıyor. Burada dikkat çeken en önemli gelişmelerden biri istihdamın inşaat sektöründe gösterdiği artıştır…

 

2011 Mayıs ayında inşaat sektöründe istihdam edilenlerin sayısı 1 milyon 769 bin iken 2012 Mayıs ayında 1 milyon 828 bine çıktı. Büyüyen bir inşaat sektörü büyüyen istihdam demek… Bu veriler bizim de makro ekonomik politikalarla uyumlu bir yolda doğru bir şekilde ilerlediğimizi gösteriyor.”

 

“İş beğenme sorunu iş bulamama sorununun önüne geçti”

 

Son veriler ışığında işsizlik oranının da makul seviyelere yaklaştığını belirten Koçoğlu,  “İşsizlik rakamları dünyanın hiçbir yerinde sıfıra yakın düzeylerde değildir. Açıklanan son rakamlarla işsizlik oranında makul seviyelere yaklaştık. Türkiye’de ‘iş beğenme’ sorunu, iş bulamama sorununun önüne geçti. Mesleki eğitim işte bu noktada daha önemli hale geliyor. Mesleki eğitimle işsizliğin daha makul düzeylere indirilebileceğine inanıyoruz” dedi.

 

“Bundan sonra daha dikkatli olmalıyız”

 

Değerlendirmesinde carı açıktaki gelişmelere de yer veren Koçoğlu, cari açıkta 8 aydır izlenen gerilemenin memnuniyet verici olduğunu ifade ederek, “2011 ilk 6 ayına göre hizmet ihracatında en çok artış gösteren kalem yüzde 89 ile inşaat hizmetleri oldu. Ekonominin yumuşak karnı olarak tanımlanan cari açıktaki iyileşmeye böyle bir katkımız olduğu için son derece memnunuz” dedi.

 

Bütün bu gelişmelerin ekilenlerin biçildiği bir döneme girildiğini gösterdiğini bundan sonraki dönemde önemli olanın iyileşmeleri kalıcı hale getirmek olduğunu kaydeden Koçoğlu, şunları söyledi:

 

Gerek cari açık gerekse işsizlik sorunu çok kolay çözüleceğine inanılmayan konular… Demek ki izlenen ekonomik politikalar ürününü vermeye başladı. Ama bundan sonra çok daha dikkatli olmalıyız… Ekonomiyi soğutalım derken, sektörlerin küçülmesine izin vermemeliyiz. Cari açığı önleme adını yatırımlarda hızlı bir frene basmanın çok daha ciddi sonuçlar doğurması muhtemeldir… Özellikle karayolları, demiryolları ve havayolları gibi belli bir ivmeyi tutturan sektörlerdeki küçülme, hem özel sektör açısından hem de kamu hizmetleri ve büyüme açısından vahim sonuçlar doğurabilir ki, biz buna fırsat verilmeyeceğine inanıyoruz

 

 

Logo ve Fotoğraflar

Görüntülenecek logo veya fotoğraf bulunamadı.
© 2018 NeSS İletişim
ICON