İNTES - TÜRKİYE İNŞAAT SANAYİCİLERİ İŞVEREN SENDİKASI

Sektör: İnşaat Link: http://www.intes.org.tr

İNTES, Ağrı'da sosyal sorumluluk projesi başlattı.

 

İNTES AĞRI’DA SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ BAŞLATTI

İNTES’in insan kaynaklarının doğru tanımlanması ve nitelikli işgücünün oluşturulması için başlattığı çalışmalar son hızla devam ediyor. Bu amaçla bir adım da Ağrı’da atıldı. Ağrı Valiliği ve Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) işbirliğiyle hazırlanan ve Türkiye İnşaat ve Tesisat İşçileri Eğitim Vakfı (İNİŞEV) tarafından finanse edilen “Ağrı Sosyal Sorumluluk Projesi” start aldı.

İNTES, inşaat sektöründe insan kaynaklarının doğru tanımlanması ile nitelikli işgücünün oluşturulması, verimliliğinin arttırılması, işlerin daha kaliteli ve nitelikli iş ve becerisi olan meslek çalışanları tarafından yapılmasına rekabetçi iş gücünün yaratılmasına duyulan ihtiyacın giderilmesi için çalışmalarını tüm Türkiye’ye yaymaya başladı.

Ağrı ilindeki inşaat sektöründeki işçilerin ve işsiz gençlerin mesleki eğitimi ve belgelendirme faaliyetlerini kapsayan ‘Ağrı Sosyal Sorumluluk Projesi’  28 Ocak’ta Ağrı’da yapılan törenle başladı. Ağrı Nurettin Dolgun Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi'nde düzenlenen törende konuşan Ağrı Valisi Mehmet Tekinarslan, projeyle inşaat işçilerine eğitim verileceğini belirterek, "Ağrı’da inşaat sektöründe eğitimsiz ve belgesiz işçi kalmaması yönünde adım attık. Buradan bir kez daha İNTES Yönetim Kurulu Başkanı M. Şükrü Koçoğlu ve İNTES yönetimine Ağrı’ya bu proje ile verecekleri katkılarından dolayı teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Ağrı'da bu tür çalışmaların devam edeceğini vurgulayan Tekinarslan, artık her işi değil, bir tek işi yapan, kendi alanında uzmanlaşmış personel yetiştireceklerini bildirdi.  Proje ile yapılan her işte nitelikli personel yetiştirmeyi hedeflediklerini belirten Tekinarslan, şunları söyledi:

“Ağrı Sosyal Sorumluluk Projesi kapsamında, Valilik koordinasyonunda, Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası, İŞKUR, Ağrı Halk Eğitim Müdürlüğü ve Ağrı Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle inşaat işçilerinin eğitim ve belgelendirmesi yapılacak. Yapılan protokol çerçevesinde kurs giderleriyle, kurs eğitimci ücretleri Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası tarafından sağlanacak. İŞKUR Ağrı Müdürlüğü de 133 kursiyerin her birine günlük 20 lira harçlık verecek. Bu çalışmayla,  inşaat sektöründe eğitimsiz ve belgesiz işçi kalmaması yönünde önemli bir adım attık. İnşaat sektöründe ‘belgeli Ağrılı işçi işini iyi yapar, kaliteli iş çıkarır’ imajının oluşturulmasını amaçlıyoruz. Bu çalışmalar sayesinde inşaat alanlarında istihdam yolları açılacak.”

Vali Yardımcısı Rasim Belge, İNTES Genel Sekreteri Necati Ersoy, Gazi Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Mahiroğlu’nun katıldığı tören sonunda İNTES Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Koçoğlu’nun Ağrı Valisi Mehmet Tekinaslan’a hediyesi olan tablo İNTES Genel Sekreteri Necati Ersoy tarafından takdim edildi.

Ağrı’da 133 İnşaat İşçisine Mesleki Eğitim Verilecek

Eğiticilerin eğitimi ile başlayan projede, Gazi Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Mahiroğlu, Ağrı’da kamu sektöründe görev yapan mühendis ve teknik personele iki gün süren bir eğitim verdi.

Eğiticilerin eğitiminin ardından 1 Şubat 2013 tarihinde başlayan ve ilk etapta 133 kişinin sınava alınacağı Projeyle, öncelikle işsiz inşaat işçilerinin mesleki becerileri belirlenerek, mesleki yeterlilik sınavları ile belgelendirilme faaliyetleri gerçekleştirilecek.

İŞKUR Ağrı İl Müdürlüğü ile İNTES arasında Eğitim Hizmetleri Sözleşmesi imzalanarak söz konusu projenin ilk adımı hayata geçirildi. Böylece İŞKUR kanalıyla gelecek adaylara sıvacı, duvarcı, seramik kara kaplama, ısı yalıtımcısı, inşaat boyacısı mesleklerinde eğitimler gerçekleştirilecek.  Eğitimlere katılanlara Ağrı Halk Eğitim Merkezi ve İNTES ortak onaylı katılım belgeleri verilecek.

İNTES MYM tarafından gerçekleştirilecek belgelendirme faaliyetleri çerçevesinde teorik ve pratik bölümlerden oluşan ölçme değerlendirme sınavları yapılacak. Böylece adayların hem seviyeleri tespit edilecek hem de gerekli mesleki yeterliliğe haiz ve belge almaya hak kazanan adaylara İNTES MYM, TÜRKAK ve/veya MYK logolu ve ortaklaşa onaylı ‘Mesleki Yeterlilik Belgesi’ verilecek.

Bu arada İNİŞEV tarafından finanse edilecek, eğitimler ve sınavlar için gerekli bütün malzeme alımları da Ağrı’daki esnafımızdan yapılıyor. Böylece Ağrı ekonomisini de katkı sağlanması amaçlanıyor.

Ağrı’da gerçekleştirilecek bu mesleki eğitim, sınav ve belgelendirme programı, ülke genelinde de sektörün nitelikli işgücü ihtiyacına hizmet eden çalışmalara, sosyal sorumluluk projelerine örnek teşkil etmesi bakımından önem taşıyor. 

Logo ve Fotoğraflar

Görüntülenecek logo veya fotoğraf bulunamadı.
© 2018 NeSS İletişim
ICON