İNTES - TÜRKİYE İNŞAAT SANAYİCİLERİ İŞVEREN SENDİKASI

Sektör: İnşaat Link: http://www.intes.org.tr

İNTES'in 161. Geleneksel Toplantısı'nın onur konuğu; Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan oldu.

 

Ekonomi Bakanı Çağlayan: "Bu yıl inşallah ihracatımızı 150 milyar dolara çıkarırken, dünyada ihracat yapmadığımız hiç bir gümrük kapısı kalmayacak"

İNTES Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Koçoğlu:  ''Sarkozy, sayın başbakanımızı kıskanıyor''

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikasının (İNTES) 161. Geleneksel Toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin 2011 yılını yüzde 8 gibi bir büyüme rakamını yakalayacağını tahmin ettiklerini bildirdi.

Türkiye'nin dünyanın 246 gümrük bölgesine ihracat yaptığını hatırlatan Çağlayan, 135 milyar dolara yakın bir ihracat rakamının yakalandığını ifade etti. Bu ihracatın gül bahçesinde değil, bir çok sıkıntıya rağmen yapıldığını belirten Çağlayan, "Şu anda sadece iki gümrük bölgesi var ihracat yapamadığımız. Karar verdik; bu yıl inşallah ihracatımızı 150 milyar dolara çıkarırken Kiribati ve Palao'ya da ihracat yapacağız ve dünyada ihracat yapmadığımız hiç bir gümrük kapısı kalmayacak" diye konuştu.

Bal gibi yakalarız
Çağlayan, Türkiye'nin ihracatında müteahhitlik sektörünün çok önemli bir payı olduğunu da vurgulayarak, müteahhitlik sektörü için 2023 yılında ortaya konulan 100 milyar dolar hedefi için her zaman sektörün yanında olacaklarını söyledi. Çağlayan, "Bu hedefler size hiç zor gelmesin. 'Bu hedefler yakalanabilir mi?' diye düşünmeyin. Bal gibi yakalarız evelallah" dedi.

200 bin dolara kadar hibe
Çağlayan, Avrupa Birliği Komisyonu Raporuna göre Avrupa'da 1 milyon 600 bin şirketin kapanacağını, Türk firmalarının da bu firmalarla temasa girdiğini, ya ortak olduklarını ya da satın aldıklarını anlatan Çağlayan, "Biz de bakanlık olarak bu konuda destek veriyoruz. Avrupa'da belirlenmiş olan sektörlerde şirket satın alacak veya ortak olacak firmalarımızın yapacağı fizibilite çalışmalarına 200 bin dolara kadar hibe şeklinde destek veriyoruz. Şükürler olsun, devir artık bizim devrimiz olacak" dedi.

Türkiye, yüzde 4'ün üzerinde büyüyecektir
IMF'in ve Dünya Bankasının tahminlerine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Çağlayan, "Bakın IMF, Dünya Bankası zaman zaman çeşitli revizeler yapıyor. Şimdi Türkiye ekonomisinin Orta Vadeli Planda belirlenen rakamdan daha altında büyüyeceğini ifade ediyorlar. Geçmişte hep revize ettiler. Ben biliyorum ki bu rakamları yine yukarı doğru revize edecekler ve Türkiye ekonomisi inşallah bu yapısıyla yüzde 4'ün üzerinde bir büyüme gerçekleştirecektir."şeklinde konuştu.

Bakan Çağlayan, konuşmasında, İNTES'in kendisi için önceliği olan bir sendika olduğunu sözlerine eklerken, Türkiye'nin, 2011 yılında dünyanın en büyük sıkıntılardan geçtiği bir ortamda çok başarılı bir yıl geçirdiğini vurguladı.

Farkımızı çok iyi biliyorlar
Türkiye'nin öneminin bölgesinde ve dünyada her geçen gün arttığını belirten Çağlayan, "Libya halkı, özellikle son 1 yılda yaşadığı krizde Türk halkını her zaman yanlarında hissetti. Bizim farkımızı çok iyi biliyorlar. Bilhassa geçmişi sömürgecikle dolu, geçmişte Afrika'nın kanını sömüren Avrupalıların bakmayın oradan pay almaya çalışması, Türkiye'nin önüne geçmesi çabasını Libya da hiç bir Afrika ülkesi de hiç bir Ortadoğu ülkesi de yemeyecektir" diye konuştu. 

Sarkozy, sayın başbakanımızı kıskanıyor
İNTES Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Koçoğlu da Türkiye'nin özellikle 2002 yılından bu yana çok hızlı büyüyen bir ülke olduğunu söyledi. İnşaat sektörünün ise her zaman olduğu gibi söz konusu dönemde genel ekonomiden daha fazla büyüdüğünü belirten Koçoğlu, bu büyümenin devam edeceğini ifade etti. Koçoğlu, Türk müteahhitlerinin Türkiye'yi dünyaya tanıttığını vurgulayarak, ''Ancak bize bir dayı lazım. Amca da diyebiliriz. İşte amcamız burada, işte Zafer bey burada. Biz iş adamları olarak arkamızda bir politik güç olmadan işlerimizi bir yere kadar götürebiliriz. Sağolsun sayın bakanımız Zafer Çağlayan bize bu güne kadar hep destek oldu. Ona bu desteklerinden dolayı çok teşekkür ediyoruz'' dedi.

Fransa'da kabul edilen yasayı da lanetlediklerini belirten Koçoğlu, ''Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy'de Türkiye'ye karşı bir kıskançlık var. Bir de tabi sayın Başbakanımıza karşı bir kıskançlık var. Şu anda Libya ile ilişkilerimiz çok iyi ama inşallah orada bir karışıklık olmaz. Avrupa da boş durmuyor. Fransa bizim önümüzde engel olmaya çalışıyor ama inşallah bunu da sayın bakanımızın desteğiyle aşarız'' diye konuştu.

Logo ve Fotoğraflar

Görüntülenecek logo veya fotoğraf bulunamadı.
© 2018 NeSS İletişim
ICON