GÖYNÜK BELEDİYESİ

Sektör: Kamu Link: www.bolugoynuk.bel.tr

Göynük'e Yeni Kent Giriş Takı

GÖYNÜK'E YENİ KENT GİRİŞ TAKI

BELEDİYE BAŞKANI KEMAL KAZAN:

“OSMANLI KENTİ GÖYNÜK’Ü TÜM DEĞERLERİYLE YAŞATACAĞIZ’’


Ankara Büyükşehir Belediyesi’nce Göynük’e hediye edilen ve Gazi Süleyman Paşa Bulvarı üzerine Osmanlı mimarisine uygun olarak inşa edilen kent giriş takısı, Akşemseddin Hazretleri’ni de sözleriyle yaşatacak.

Tarihine, kültürüne ve doğasına sahip çıkan ve koruyan Osmanlı kenti Göynük’e Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan kent giriş takısı yaklaşık altı ay süren çalışmalar sonrasında hizmete açıldı. Yapımına geçtiğimiz Haziran ayında başlanan ve Osmanlı mimarisine uygun olarak inşa edilen kent giriş takısı, Göynüklülerin ve turistlerin şimdiden ilgi odağı oldu.

Göynük’ün Bolu’ya ulaşımını sağlayan Gazi Süleyman Paşa Bulvarı üzerine yapılan giriş takısının taş kaplamalarında el işi işlemeler bulunuyor. Kent giriş takısının üzerinde ayrıca Akşemseddin Hazretleri’nin sözleri de yer alıyor. Takının, Bolu yönünden kent girişi tarafında Akşemseddin Hazretleri’nin Her işe besmele ile başla” sözü, kent çıkışı yönünde ise “Allah ile olduktan sonra ölüm de ömür de hoştur” sözü bulunuyor.

KAZAN: “GÖYNÜK HER GEÇEN GÜN DAHA DA GÜZELLEŞİYOR”

Tarihi İpek Yolu Koridoru üzerinde yer alan Akşemseddin Diyarı Göynük’ün turizm potansiyeli açısından önemli bir konuma sahip olduğunu belirten Göynük Belediye Başkanı ve İpek Yolu Belediyeler Birliği Başkanı Kemal Kazan, yapımı tamamlanan kent giriş takısının Göynük’ün tarihi evleriyle de bütünlük sağladığını kaydetti. Kazan, şunları söyledi:

“Göynük, turizm potansiyeli ile İpek Yolu koridorunda önemli bir lokasyon haline geldi. Yerli ve yabancı ziyaretçilerimizin tarihte bir yolculuğa çıktığı Osmanlı kenti Göynük her geçen gün daha da güzelleşiyor. Tarihi dokumuza uygun olarak restore edilen evlerimizle görsel bütünlük sağlayacak kent giriş takımız Osmanlı mimarisinin de izlerini taşıyor. Kent giriş takımızın yapımı için destek veren Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Sayın Melih Gökçek ve değerli eşi Sayın Nevin Gökçek’e çok teşekkür ederiz.  

AKŞEMSEDDİN HAZRETLERİ’NİN SÖZLERİ İLE KARŞILAMA

Akşemseddin Hazretleri hem Göynük hem de Türkiye için büyük bir değer. O’nun sufi yönünü ve bilgeliğini gelecek nesillere aktarmak için en önemli hedeflerimizden biri. Göynük’e gelen misafirlerimizi Akşemseddin Hazretleri’nin sözü ile karşılamak ve yine Akşemseddin Hazretleri’nin sözü ile uğurlamak istedik. Bu nedenle kent giriş takımızı Akşemseddin Hazretleri’ne ait sözler süslüyor.

Tarihi ve kültürel mirasımıza sahip çıkarak, Osmanlı kent mimarisini ve Akşemseddin Hazretlerini her yönüyle Göynük’te yaşatmaya kararlıyız. Bu hedef doğrultusunda yanımızda olan ve bize destek veren herkese bir kez daha teşekkür ediyorum. Yeni kent giriş takımız hayırlı ve uğurlu olsun.”

Logo ve Fotoğraflar

Görüntülenecek logo veya fotoğraf bulunamadı.
© 2018 NeSS İletişim
ICON