İNTES - TÜRKİYE İNŞAAT SANAYİCİLERİ İŞVEREN SENDİKASI

Sektör: İnşaat Link: http://www.intes.org.tr

Ekonomi Bakanı Çağlayan ve Müteahhitlik Heyeti’nin Libya ziyareti

Libya Ulusal Geçiş Konseyi Başkanı Abdülcelil, Çağlayan'ı kabul etti

Abdülcelil: ''Libya hükümeti Türk firmaların bazı hak edişlerini vermeye hazırdır'' 

Çağlayan: ''Firmalarımızın yaklaşık 1,5 yıldır bekleyen hak edişleri inşallah süratle ödenecek''

 

 

Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası’nın(İNTES) organizasyonu ile Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve beraberindeki bir heyet, 10 Haziran Pazar günü Trablus’ta bir dizi temaslarda bulundu ve Summa İnşaat tarafından onarılan okul açılışını gerçekleştirdi.

Libya ziyareti heyetinde, İNTES Başkanvekili İlhan Adiloğlu, Yönetim Kurulu üyesi Yavuz Özlen, Genel Sekreter, Necati Ersoy, Türkiye Müteahhitler Birliği Başkan Vekili Edip Yenigün, Libya İş Konseyi Başkanı Ersin Takla ve Türk inşaat firmalarının temsilcileri ile Ekonomi Bakanlığı üst düzey yetkilileri yer aldı. Libya’daki temasları, Dünya, Hürriyet, Radikal, Habertürk, Bugün, Sabah, Yeni Şafak, CNN Türk, Kanal 24, TRT, TGRT, a Haber, İHA, AA ve CHA gibi medya kuruluşlarından kalabalık bir gazeteci grubu takip etti.

Günü birlik gerçekleştirilen ziyarette, Libya Ulusal Geçiş Konseyi Başkanı Abdülcelil, Çağlayan'ı kabul etti. Kabul sırasında konuşan Abdülcelil, ''Libya hükümeti Türk firmaların bazı hak edişlerini vermeye hazırdır'' dedi. Ekonomi Bakanı Çağlayan ise firmaların 1.5 yıldır bekleyen hak edişlerinin kısa sürede ödeneceğini belirterek, bu konuda istismara izin vermeyeceklerini söyledi.

Bakan Çağlayan ve beraberindeki heyeti taşıyan özel uçak, Türkiye saati ile saat 12.00'de Trablus Matiqa Havalimanı'na indi. Çağlayan'ı havalimanında Türkiye'nin Trablus Büyükelçisi Ali Kemal Aydın ve Libya'da faaliyet gösteren inşaat firmalarının yetkilileri karşıladı. Heyet Trablus’ta ilk olarak, Summa İnşaat tarafından onarılan Tajura Okulu’nun açılış törenine katıldı.

Açılış öncesinde Türk inşaat firmaları tarafından onarımı yapılarak Libya halkına hediye edilen kamu binaları, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Bakan Çağlayan'ın Türkiye-Libya ilişkileri üzerine yaptıkları konuşmaların da yer aldığı bir kısa film sunuldu.

Film gösteriminin ardından okulun açılışını Bakan Çağlayan, Libya Başbakan Yardımcısı Mustafa Ebu Şakur ve Ekonomi Bakanı Ahmet Salih Koşli birlikte yaptı.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, törende yaptığı konuşmada, onarılan ve yapımı devam eden bazı kamu binalarının açılışını yapmak üzere ''kardeş Libya'da'' bulunduklarını söyledi.

Başbakan Erdoğan’ın talimatıyla Türk inşaat firmalarından Arsel, Cengiz, MRA, Rönesans, Summa, Erkem, Yenigün, Nurol, Mesa, TML, Kolin ve Yüksel inşaat firmalarının bedelsiz olarak üstlendiği 23 okul, karakol, cami gibi binanın onarımını ücretsiz olarak üstlendiklerini hatırlatan Çağlayan, “Türkiye özgür Libya’nın gelişmesi noktasında her zaman yanında olacak” dedi.

Hakedişler süratle ödenecek

Libya’da yapılan binaları ‘demokrasi hediyesi’ olarak değerlendiren Çağlayan, Türk Firmalarının hak edişleriyle ilgili şöyle konuştu: 

“Libya bizim için önemli. Savaş sırasındaki kayıplar, hasarlar konusunda komisyon oluşturulacak. Firmalarımız hakkı neyse onu alacak. 1.5 yıldır bekleyen hak edişler süratle ödenecek. Bu konuda hiçbir istismara Türk devleti olarak göz yummayız. Libya’nın demokrasi şöleninde, yeniden büyümesinde hep yanında olduk. Firmalarımız işinin başına dönmek için sabırsızlanıyor.”

 

Libya Başbakan Yardımcısı Mustafa Ebu Şakur

Libya Başbakan Yardımcısı Mustafa Ebu Şakur ise ''ülkeniz Libya'ya hoşgeldiniz'' diyerek başladığı konuşmasında, Türkiye ve Libya halklarının ortak bir tarihi olduğunu dile getirdi ve Başbakan Erdoğan başkanlığındaki Türk hükümetine ve Türkiye halkına şükranlarını sundu. 

Türk hükümetinin devrim sırasında yanlarında olduğunu ve kendilerini cesurca desteklediğini ifade eden Şakur, Türk şirketlerinin Libya'da daha fazla bulunmasını temenni ettiklerini söyledi.

Libya Ekonomi Bakanı Ahmet Salih Koşli

Libya Ekonomi Bakanı Koşli de Bakan Çağlayan'ı ''Libya'nın kardeşi ve aziz dostu'' olarak takdim etti. Konuşmasında Türk müteahhhit firmalarıyla ilgili yaşanan sorunlara da değinen Koşli, Libya'nın Türk müteahhitlik firmaları ile yapılan anlaşmalara sadık olduğunu ve Libya'nın yeni yatırımları beklediğini ifade etti. 

 

 

 

 Libya Ulusal Geçiş Konseyi Libya Ulusal Geçiş Konseyi Başkanı Abdülcelil, Çağlayan'ı kabul etti

Törenden sonra Libya Ulusal Geçiş Konseyi Başkanı Mustafa Abdülcelil, Libya'da bulunan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ı konseyin toplantı ofisinde kabul etti.

Türk Hükümeti'nin Libya'daki bazı kamu binalarının onarılması konusundaki sözlerini yerine getirdiğini, bu projelerin bedelsiz yapıldığını hatırlatan,  Abdülcelil,  Karakolları hastaneleri ve okulları kapsayan bu projelerin gelecekteki Türkiye-Libya ilişkilerine güzel bir örnek oluşturacağını söyledi.

Daha önce Libya'daki projeleri üstlenen Türk firmalarına da çağrıda bulunan Abdülcelil, ''Libya hükümeti bu şirketlerin bazı hak edişlerini ödemeye hazır. Libya halkı, bu şirketlerin bir an önce gelip işlerine dönmesini bekliyor'' diye konuştu.

Libya'daki olaylar sırasında firmaların uğradığı zararların belirlenmesi için iki ülkenin temsilcilerinin yer aldığı bir komisyon kurulacağını, bu konuda uluslararası standartlarda çalışmalar yürütüleceğini  kaydeden Abdülcelil, Türk firmalarının  yaptıkları işleri ‘ciddi ve kaliteli’ olarak nitelendirdi.

Firmalarımız hakkını almalı

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ise burada yaptığı konuşmada, ziyaretinin devrimden sonraki  dördüncü ziyareti olduğunu belirterek, her gelişinde Libya'nın daha geliştiğini görmekten son derece mutlu olduğunu söyledi.

Devrimin ilk gününden itibaren Türk hükümetinin Libya halkının yanında olduğunu anlatan Çağlayan, ''Türkiye Libya halkının sevincini kendi sevinci, kederini kendi kederi kabul etti'' dedi.

Çağlayan, Türk firmalarının işlerinin başına tekrar dönmek için sabırsızlandığını ifade ederek, kayıpların bağımsız bir komite tarafından belirleneceğini vurguladı ve “Komitede iki tarafın da temsilcileri de olacak. Bu konuda Libya’dan endişe duymuyoruz. Firmalarımız da hakkı olan neyse almalı. Burada yaşanacak hiçbir suistimale bakanlık olarak izin vermeyiz” dedi.

 Libya Başbakanı El Keib

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ayrıca Başbakan Abdurrahim El Keib Libya Maliye Bakanı Hasan Zeglem, Planlama Bakanı İssa El Tuveyciri ve Ekonomi Bakanı Ahmet Salih Koşli ile de ayrı ayrı görüşmeler yaptı. Basına kapalı yapılan görüşmelerde iki ülke ilişkileri ve Libya’da iş yapan müteahhitlerin hak edişleri ele alındı.

Logo ve Fotoğraflar

Görüntülenecek logo veya fotoğraf bulunamadı.
© 2018 NeSS İletişim
ICON