ULUSAL NÖROLOJİ KONGRESİ

Sektör: Toplantı Organizasyon Link: http://www.norokongre2012.org

Çağımızın Hastalıkları Antalya'da tartışılacak…

48. Ulusal Nöroloji Kongresi, 16-22 Kasım tarihleri arasında Antalya’da yapılacak...

48. Ulusal Nöroloji Kongresi’nde  “ilk” kez hastalar ve doktorlar ortak bir platformda buluşacak. 
Hemşirelere  özel nöroloji eğitimi verilecek… 

 

Alzheimer, Baş Ağrısı, Beyin Damar Hastalıkları, Davranış Nörolojisi, Elpilepsi, Girişimsel Nöroloji,  Hareket Bozuklukları, MS, Nöro-Behçet, Nöro-Genetik, Nöroimmunoloji, Nörolojik Yoğun Bakım, Nöromüsküler Hastalıklar, Nörooftalmoloji/Nörootoloji, Nöropatik Ağrı, Nöronütrisyon, Parkinson, Pediyatrik Nöroloji, Uyku bozukları, Yürüme Denge gibi hastalıkların akılcı ilaç kullanımı, sağlıkta yaşam kalitesi konularındaki gelişmelerin  paylaşılacağı kongre,  ilklere de ev sahipliği yapacak…  İlk kez hastalar, doktorlarla birlikte aynı masaya oturacak ve sorunların, sıkıntıların çözümünde ortak çözüm yolları arayacak. Kongrenin davetlileri arasında yer alan hasta dernekleri arasında ALS-MNH Derneği, Türkiye Alzheimer Derneği, Türkiye Kas Hastalıkları Derneği (KASDER), Türkiye Multiple Skleroz Derneği,  Ankara Multiple Skleroz Derneği var. "Genç nörologlar"ın da da yaşadıkları sıkıntıları anlatacağı kongrenin uluslararası katılımcıları arasında ABD, İngiltere, Almanya ve Kanada’nın dünyaca ünlü nörologları yer alıyor.

 

"Çocuk baş ağrısı" için senaryolu eğitim

Türk Nöroloji Derneği’nin(TND) düzenlediği ve Antalya'da Maritim Pine Beach Otel ve Kongre Merkezi'nde gerçekleşecek kongreye 1200 bilim insanı katılacak. Kongrede 69 bilimsel oturumda, 6’sı yabancı 243 bilim insanı konuşmacı ve oturum başkanı olarak yer alacak. Kongrenin iki ana temasından biri olan "çocuk nörolojisi" çocuk hastalıklarında yüzde 40 gibi yüksek bir paya sahip. Bu kapsamda yapılacak bir çalıştayda da bilim insanları "çocuk ve ergenlerdeki baş ağrısı”nı senaryolarla tartışacak ve bu alandaki son gelişmeleri değerlendirecek.

Akılcı ilaç kullanımı da, alzheimer da tartışılacak

4 günlük program kapsamında, birçok başlık bulunuyor. Baş ağrısının ilaç ve ilaç dışı tedavilerinin masaya yatırılacağı kongrede, alzheimer, epilepsi, hareket bozuklukları, demans gibi nörolojik hastalıklar da ele alınacak. Akılcı ilaç kullanımı, sağlıkta yaşam kalitesi, genç nörologların sorunları başlıklı çalıştayların da olacağı kongrede, "mesleğin genel sorunları" da tartışılacak. "Mesleğin Sorunları" çalıştayında konuşmacı olarak Türk Tabipleri Birliği Başkanı Prof. Dr. Özdemir Aktan ve CHP Mersin Milletvekili Prof. Dr. Aytuğ Atıcı yer alacak. 

Hastalar sıkıntılarını anlatacak, taleplerini dile getirecek

Bu yılki kongrede ilk kez nörolojik hasta ve hasta yakınlarının kurduğu derneklerle, doktorlar aynı platformda, interaktif bir toplantıda buluşacak. ALS-MNH Derneği, Türkiye Alzheimer Derneği-Vakfı, Türkiye Kas Hastalıkları Derneği (KASDER), Türkiye Multiple Skleroz Derneği, Ankara Multiple Skleroz Derneği,  toplumun ve sosyal güvenlik sisteminin nöroloji hastalarına yaklaşımındaki sıkıntıları anlatacak, evde bakım hizmetlerinin kalitesinin artırılması, malulen emeklilik koşullarının iyileştirilmesi gibi çeşitli konulardaki taleplerini aktaracak. Hasta dernekleri ile Türk Nöroloji Derneği Yönetim Kurulu üyeleri 19 Kasım 2012 pazartesi günü ortak bir basın toplantısı ile görüşlerini kamuoyu ile paylaşacak.

Hemşirelere özel eğitim

5 çalıştay ve 3 ana konferansın düzenleneceği kongrede, nörolojik hastalıkların yeni tedavi  yöntemleri ele alınırken, hemşirelere yönelik özel nöroloji eğitimi  verilecek. Bir buçuk gün sürecek eğitim programlarıyla, hemşirelere nöroloji hastalarının yaşayabileceği sıkıntılar ve bu durumlarda uygulanabilecek tedavi yöntemleri aktarılacak. MS hastalığının tedavisindeki yenilikler de eğitim programlarının ana başlıklarından birisi olacak.

Dünyaca ünlü nörologlar da katılacak

Kongre kapsamındaki konferansların ilkinin oturum başkanlığını Türk Nöroloji Derneği Başkanı ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ersin Tan ve Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Prof. Dr. Ayşe Bora Tokçaer yapacak. Konferansta Almanya-Goethe Üniversitesi’nden Dr. Georg Auburger, ABD-Mayo Clinic'ten Christopher Klein, Kanada-Toronto Western Hospital’dan Anthony E. Lang da konuşmacı olarak yer alacak.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden Cengiz Yalçınkaya ve İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Zuhal Yapıcı’nın oturum başkanlığını yapacağı ikinci konferansta ise çocuk nörolojisi ele alınacak. ABD-Kennedy Krieger Enstitüsü'nden Sakkubai Naidu, İngiltere-Royal Hospital for Sick Children’dan Sameer Zuberi  bu alandaki deneyimlerini katılımcılarla paylaşacak.  Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Önder Us ve Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Babür Dora’nın oturum başkanlıklarını yapacağı üçüncü konferansta da ABD LRI Cleveland Clinic Foundation’dan Dr. Selva Baltan, Dünya Göz Hastanesi’nden Pınar Aydın O'Dwyer, USA- Massachusetts General Hospital’dan Hakan Ay konuşmacı olacak. Kongrede ayrıca Ulusal Nöroloji Kongresi’nin gelenekselleşen  "Nöronlar Yarışıyor" adlı bilgi yarışması da yapılacak. Nörologlar her yıl olduğu gibi bu yılda Türk Nöroloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Ersin Tan’ın moderatörlüğünde birbiriyle yarışacak.

Logo ve Fotoğraflar

Görüntülenecek logo veya fotoğraf bulunamadı.
© 2018 NeSS İletişim
ICON