EFE GÜRAY EĞİTİM VE SPOR VAKFI

Sektör: Eğitim

Bu Tesislerde Tenis Herkesin Hakkı!

Bu Tesislerde Tenis Herkesin Hakkı!

Efe Güray Eğitim ve Spor Vakfı, Dar Gelirli Ailelerin Çocuklarını Spora Yönlendiriyor…

Mamak Bölgesi Çocukları Tenisle Tanışıyor…

Vakfın Gelirleri, Maddi Durumları Yeterli Olmayan Yetenekli Çocuklarla, Diş Hekimliği Fakültelerindeki Öğrencilere Aktarılıyor.

Efe Güray Eğitim Ve Spor Vakfı Başkanı Enis Güray, “Amacımız Bölgedeki Dar Gelirli İnsanlara Dokunabilmek” dedi.

Ankara’da bir vakıf, tenisle ilgili bütün ön yargıları yıkıyor. Mamak ilçesinde 9 yıldır faaliyet gösteren Efe Güray Eğitim ve Spor Vakfı Tesisleri’nde her gelir grubundaki çocuk, tenisle tanışabiliyor. Vakfın gelirleri maddi durumları yeterli olmayan; yetenekli çocuklarla, çeşitli illerdeki diş hekimliği fakültelerindeki öğrencilere aktarılıyor. Vakıf Başkanı Enis Güray, ”Bizim amacımız bölgedeki dar gelirli insanlara elimizden geldiği kadar dokunmak” dedi.

2004 yılında, Yeditepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nde öğrenciyken, elim bir trafik kazası sonucu hayatını kaybeden Efe Güray’ın ailesi, 2005 yılında Efe Güray Eğitim ve Spor Vakfı’nı kurdu. 9 yılda 60’ı burslu 100 sporcu yetiştiren Efe Güray Eğitim ve Spor Vakfı, iki önemli amaca hizmet ediyor. Eğitim bölümüyle, çeşitli illerdeki diş hekimliği fakültelerinde okuyan başarılı öğrencilere burs sağlayan Vakıf, Ankara’nın en modern spor komplekslerinden olan tesislerinde ise bölge çocuklarını spora yönlendiriyor.

Enis Güray: “Tüm gelirlerimiz dar gelirliler için”

Bu sayede ‘tenis üst gelir grubunun sporudur’ ön yargısını kıran Efe Güray Eğitim ve Spor Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Enis Güray, vakfın bağış ve tüm gelirlerini, bölgedeki spor, etkinlik, aktivite, seminer gibi imkanlara ulaşamayan insanlar için kullandıklarını ifade ederek “Bölgede sadece çocukların değil, yetişkinlerin de bir çok ihtiyaçları var. Önümüzdeki dönemlerde, bu ihtiyaçları göz önüne alarak, sporun dışında da çeşitli ücretsiz, kurslarımız olacak. Bizim için önemli olan bölgedeki insanlara dokunabilmek ve hayatlarını sporla, bilgiyle kolaylaştırabilmek” diye konuştu.

Performans tenisçi yetiştiriliyor

Vakfın Mamak İlçesi Yeşilbayır Mahallesi’nde 17 dönüm arazi üzerine kurulu olan tesislerinde 3 açık ve 3 kapalı tenis kortu, açık basketbol sahası, kapalı futbol sahası ve 70 metrekarelik çok amaçlı etkinlik salonu ve ayrıca 6 tane etkinlik alanı bulunuyor. 3-5/6 yaş arası çocuklar açısından önemli olan Temel Hareket Becerileri Gelişim Kursları, her yaştan bireylere yönelik Hafta içi ve Sonu Tenis Kursları, okulların kapalı olduğu yaz dönemlerinde her yaştan çocuğa yönelik Yaz Spor Okulları açan Vakıf, geleceğin başarılı tenisçilerini yetiştirmek için ise Performans Tenisçi Yetiştirme çalışmaları yürütüyor.

Bu kapsamda 8-10 yaş, 10-12 yaş, 13-14 yaş ve daha büyük çocukların tenis becerilerini geliştirmeye yönelik Teknik/Taktik/Fiziksel ve Zihinsel çalışmalar yapılıyor ve her sporcuya hafta içi okul sonrası saatlerde, hafta sonu ise gün içerisinde olmak üzere haftalık 8-10 saat arası antrenman veriliyor. Bu sporcular, federasyonun düzenlemiş olduğu ulusal ve uluslararası yarışmalara katılarak performans becerilerini sergilemeye ve gelebilecekleri en üst noktaya çıkmaya çalışıyorlar.

Tenis herkesin hakkı!

Vakfın önemli amaçlarından biri ise bölgedeki dar gelirli ailelerin çocuklarını ücretsiz olarak tenis ile tanıştırmak… Ankara’daki gecekondu gençlerinin serbest zamanlarını değerlendirmekte güçlük çektikleri yolundaki araştırma sonuçlarından yola çıkan Vakıf, Mamak ilçesine bağlı Yeşilbayır Mahallesi’ndeki çocuklar ve gençler için sosyal sorumluluk projeleri yürütüyor.

Bu bölgedeki çocukların bedensel, ruhsal, zihinsel ve duygusal yönden gelişimlerine katkı sağlamayı, tutum, davranış ve algı becerilerinin geliştirilmesiyle kişilik gelişmelerine, toplumsallaşmalarına ve olumlu benlik gelişimlerine destek olmayı amaçlayan Vakıf, bunların yanısıra, yanlış öğrenmelerle kendilerine ve etrafındakilere zarar verici davranışlara yönelme olasılığını azaltmayı hedefliyor.

Bu kapsamda, 2008 ve 2009 yıllarında, yaz aylarında civardaki okullarda okuyan öğrencilerden, ailesinin maddi durumu iyi olmayan, öğrenim durumu başarılı olan 30 ilköğretim öğrencisi seçerek, 6 haftalık ücretsiz tam gün yaz spor okulu aktivitesi sağlandı. Geçen öğretim döneminde ise 24 çocuğa 6 ay süre ile sportif ve sosyal etkinlikler düzenledi.

Logo ve Fotoğraflar

Görüntülenecek logo veya fotoğraf bulunamadı.
© 2018 NeSS İletişim
ICON