BOLU BELEDİYESİ

Sektör: Kamu Link: http://www.bolu.bel.tr

Bolu Turizm Kenti Olmalıdır

                                                                                       “Bolu, turizm kenti olmalıdır”

Bolu Doğa Turizmi Çalıştayı’na katılan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu,” Dünya deniz turizminden ekoturizme, doğa, tabiat ve yayla turizmine kaymaya başladı. Bolu, tam bu noktada merkez olabilir. Bu fırsatı çok iyi değerlendirmemiz lazım. Bolu'yu dünya turizmine açmamız lazım" dedi.Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmazda konuşmasında Bolu’nun turizm kenti olması gerektiğini belirterek,”Yaradan Bolu’ya çok cömert davranmış. Dünya’da dört mevsimin doyasıya yaşandığı tek yer Bolu’dur ve Bolu halkıda bu güzelliklere sahip çıkmaktadır” dedi.

   

 

Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nün, Bolu'nun Karacasu Beldesi'nde bulunan Gazelle Otel'de düzenlediği "Bolu Doğa Turizmi Çalıştayı" na Veysel Eroğlu, Bolu Valisi İbrahim Özçimen, Ak Parti Bolu Milletvekilleri Ali Ercoşkun ile Fehmi Küpçü, Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürü Ahmet Özyanık'ın yanı sıra ilçe belediye başkanları ve orman teşkilatı yetkilileri katıldı."Bolu İli Doğa Turizmi Çalıştayı"nda konuşan Eroğlu, eşsiz tabiatı, gölleri ve yeşiliyle müsemma Bolu'da, Köroğlu diyarında bulunmaktan dolayı mutluluk duyduğunu anlattı.Bolu için önemli çalışmaların yapılarak Bolu’yu dünya turizmine açılması gerektiğini belirten Eroğlu, "2023 hedeflerimiz arasında 50 milyar dolarlık turizm geliri, 50 milyon turist hedefimiz var. Bunu geçekleştirmek için dünyadaki temayülleri çok iyi takip etmemiz gerek. Artık dünya deniz turizminden ekoturizme, doğa, tabiat ve yayla turizmine kaymaya başladı. Bolu, tam bu noktada merkez olabilir. Bu fırsatı çok iyi değerlendirmemiz lazım. Bolu'yu dünya turizmine açmamız lazım" şeklinde konuştu. 

“Bolu'da neden olmasın?”

Bugün de 29'uncu koordinasyon toplantımızı Bolu İli Tabiat Turizm Master Planı için yapmaktayız. Hazırlanan bu planlarla yöre halkımıza ekonomik kazanç sağlayarak, bu kazanımların sürdürülebilir olması için kaynak koruma şuurunu aşılamayı hedefliyoruz.Sağlık turizminin geliştirilmesine yönelik çalışma yapılması gerektiğine dikkati çeken Eroğlu, "Termal, şifalı sular büyük bir imkan. Buna en büyük örnek Afyon. Afyon, dünyanın termal turizm merkezi oldu. Bolu'da neden olmasın? Sırf Türkiye, 20-25 milyonluk potansiyele sahip. Yurt dışından gelme imkanları da kolaylaştı. 'Bunu geliştirmemiz lazım' diye düşünüyorum" ifadesini kullandı.Eroğlu, kongre turizminin çok önemli olduğunu belirterek, kongre turizmine gelen turistlerin diğerlerinden 56 kat daha fala gelir sağladığını vurguladı.

“Yöresel ürünler markalaştırılmalı”

Çalıştay'da konuşan Bakan Veysel Eroğlu, Bolu'daki turizm tanıtımları konusunda eksiklikler olduğunu ifade ederek, sadece broşürlerle değil bütün dünyayı dolaşan bir tanıtım yapılması gerektiğini söyledi. Sadece imkanları genişletmek değil, yöre insanına gelir getirecek imkanlar oluşturulması gerektiğini vurgulayan Eroğlu, Bolu Valisi İbrahim Özçimen ve siyasilerden uzun vadeli planlama istedi.Doğada yetişen şifalı bitkilerin markalaşmasını isteyen ve orman teşkilatına talimat veren Eroğlu, şunları söyledi: "Doğada sayısız şifalı bitkiler var. Bütün ilaçlar, şifalı bitkilerden elde ediliyor. Organik ürünler, şifalı bitkiler konusunda bizim burada bir hamle yapmamız lazım. Bunları marka şekline getirmemiz lazım. Bu konuda biz her türlü desteği vereceğiz. Buradan orman teşkilatındaki arkadaşlara talimat veriyorum. Yöresel ürünlerin marka olarak sunulmasını sağlayalım. Beş yıllık eylem planı hazırlayacağız."

“Bir ülkenin iki katı, biz korunan alanları koruyoruz”

Türkiye'de korunan alanların azaldığı ve korunmadığı yönündeki eleştirilere de yanıt veren Eroğlu, şöyle konuştu: "Türkiye'de korunan alanlar azalıyor, korunmuyor' diye bir takım kanaatler var. Türkiye'de korunan alanlar, Belçika'nın iki katı büyüklüğüne sahip. Belçika'nın büyüklüğü 3 milyon hektar. Bir ülkenin iki katı, biz korunan alanları koruyoruz. Son 10 yılda 3 milyar fidanı toprakla buluşturduk. Geçmişte aynı bakanlık 70-75 milyon fidan üretirken, biz daha az parayla, daha az insanla geçen yıl 470 milyon fidan ürettik. Tabiat parklarının sayısı arttı. Milli Park sayısını da 33'den 40'a çıkardık."

“Endemik bitkilerimize sahip çıktık ve gen bahçesi oluşturduk”

"Bolu İli Doğa Turizmi Çalıştayı"nda konuşan Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz,”Bolu’yu turizm, üniversite ve spor kenti yapmak için çalıştıklarını belirterek;”Yaradan Bolu’ya çok cömert davranmış. Dünya’da dört mevsimin doyasıya yaşandığı tek yer varsa oda Bolu’dur. Türkiye’de en zengin sıcak su kaynakları Bolu’da kaplıca turizm konusunda çalışmalar yapmamız gerekiyor. Gölcük’te çok güzel çalışmalar yaptık. Sebengölü ve Yedigöller üzerine çalışmalarımız var. Turizm dediğimizde akla gelen spor turizm ile ilgili çalışmalarımız var. Fenerbahçe’nin tesisi topuk yaylasında bize çok yakın eğer Galatasaray, Beşiktaş ve Trabzon spor bizden kamp ve dinlenme tesisi için yer isterlerse yerleri hazır. Bu konuda herkesin desteğine ihtiyacımız var. Kışın takımlar kampa Almanya’ya  gidiyorsa yazın neden Bolu’ya gelmesin? Kartalkaya’da 12 tane,Abant’ta ise4 tane futbol sahasının yerleri hazır. Yaylacılık turizmi geliştirilmeli. Türkiye’nin en fazla yaylaya sahip ili de Bolu. Endemik bitkilerimize sahip çıktık ve gen bahçesi oluşturduk”dedi.

 “Bakanımızdan sözünü aldık”

Açıklamasının devamında turizmle ilgili çalışmalarını sıralayan Başkan Yılmaz;”Sadece Futbol için değil Türkiye’de ki voleybol ve basketbol takımlarının antrenman yapabilmeleri için de alt yapıyı oluşturduk. Türkiye’de ilk defa Bolu’da Seben ve Kıbrısçık ilçelerimizde bulunan doğal güzelliklerin içine bin 500 km yürüme yolu yaptık. Konaklama da ciddi eksikliklerimiz var.Daha önce Abant’a tepeye Otel ve teleferik, Gölcük’ün altına küçük bir otel ve Karacasu beldesine teleferik hattı projemiz vardı. Alt yapıyı oluşturup bu doğal güzellikleri görmeye gelen turistlerin konaklama sorunun önüne geçmeliyiz. Bu konuda da bakanımızdan sözünü aldık.Bolulular doğasına sahip çıkıyor. Yüzde 65 ormanlara sahip bir ilde orman sanayisi gelişmemiştir. Biz doğamızla tanınacaksak doğamıza sahip çıkarız. Su sporları konusunda da Büyüksu’yun üzerine bir göl yapıp burada da su sporlarını yapmak için çalışmalarımız olacak” diye konuştu.

 

 

Logo ve Fotoğraflar

Görüntülenecek logo veya fotoğraf bulunamadı.
© 2018 NeSS İletişim
ICON