BOLU BELEDİYESİ

Sektör: Kamu Link: http://www.bolu.bel.tr

Bolu Belediyesi Hocalı Soykırımı Kurbanlarını Unutmadı

BOLU BELEDİYESİ HOCALI SOYKIRIMI KURBANLARINI UNUTMADI

AZERBAYCAN-KARABAĞ PARKI AÇILIYOR

YILMAZ: “HAR-I BÜLBÜL HEYKELİ İKİ ÜLKE KARDEŞLİĞİNİN BU TOPRAKLARA ATILAN YENİ TOHUMU OLACAK”

 

Bolu Belediyesi, Ermeni güçlerinin Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı Kasabası’nda 25 yıl önce gerçekleştirdiği ‘Hocalı Soykırımı’nda katledilenleri unutmadı. Aralarında kadın, çocuk ve yaşlıların da olduğu 613 soykırım kurbanı, 22 Şubat Çarşamba günü saat 17.00’de Bolu Belediyesi tarafından hizmete açılacak ‘Azerbaycan-Karabağ Parkı’ ile anılacak. Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz “Har-ı Bülbül heykeli iki ülke kardeşliğinin bu topraklara atılan yeni tohumu olacak. Soykırımda hayatını kaybeden 613 canı Bolu’da yaşatacağımıza söz veriyorum” dedi.

Park açılışı dolayısı ile gerçekleştirilecek anma törenine Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva ve Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’ın yanı sıra, iki ülkeden yerel ve ulusal yetkililer ile vatandaşlar katılacak. Azerbaycan-Karabağ Parkı’na yerleştirilecek, soykırım kurbanlarının anısına Azeri heykeltıraş Akif Asgarov tarafından yapılarak Türkiye’ye gönderilen ‘Har-ı Bülbül’ heykeli, katliam kurbanlarının hatırasını gelecek kuşaklara aktarırken, konuk milletvekili Paşayeva ‘Karabağ Meselesi ve Hocalı Soykırımı" konulu konferansta konuşacak. Konferans Bolu Belediyesi’nin Facebook hesabından da canlı yayınlanacak.

“KARABAĞ GÖNLÜMÜZDE KANAYAN YARADIR”

Bolu Belediyesi, 26 Şubat 1992 tarihinde Ermeni güçlerinin Azerbaycan’ın Hocalı kasabasında gerçekleştirdiği soykırımda katledilen 613 sivilin anısını, hizmete açacağı parkta yaşatacak. Kentin Borazanlar Mahallesi’nde 2 bin 600 metrekarelik alana inşa edilen  Azerbaycan-Karabağ Parkı ile ilgili konuşan Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz “Hocalı Soykırımı, 25 yıldır gönlümüzde kanayan yaradır. Karabağ Savaşı sırasında işlenen bu insanlık suçu hafızalarımızda derin izler bırakırken, kara bir leke olarak tarihin kayıtlarına geçti. Hizmete açacağımız Azerbaycan-Karabağ Parkı ile katliam kurbanlarını bir kez daha hatırlayıp, onlardan günümüze mesaj ulaştıracağız. Bu mesaj hem insanlık suçlarının tarihin hiçbir döneminde unutulmayacağı, hiç kimse tarafından mazur görülemeyeceği, hem de Azeri-Türk dostluğunun ilelebet süreceği mesajı olacak.” dedi.

 Başkan Yılmaz sözlerine şöyle devam etti:

“Azerbaycan ve Türkiye iki devlet, ama tek millettir. Azeri kardeşlerimizin eline dikken batsa bizim canımız yanar. Onların üstleri açılsa, biz burada üşürüz. Hocalı’nın 25 yıllık acısı, Azerbaycan’da olduğu gibi bizim için de hala taze. Onlar kilometrelerce ötemizde gerçekleştirilen bu vahşette hayatlarını kaybettiler, ama Bolu’da anıları yaşatılacak. Parka geleceklerden, burada dinleneceklerden bir isteğim olacak. 613 can gitti bu dünyadan. Kimi bebekti daha, kimi yeni canlara gebeydi. Onları unutmayalım. Birer Fatiha gönderelim onlara Bolu’dan, rahmet dileyelim gönülden. Tüm insanlık bu vahşetten ders çıkarmalıdır. Haklı davasında Türkiye Azerbaycan’ın yanındadır, yanında yer almaya da devam edecektir. Uluslararası toplumun da yaşanan acıları objektif şekilde değerlendireceğine inanıyoruz.

Azeri heykeltıraş Akif Asgarov kardeşimiz soydaşlarımızın anısını yaşatacak çok değerli bir heykel gönderdi bize. İsmi de çok özel: ‘Har-ı Bülbül’. Azerbaycan’da yetişen bir çiçektir Har-ı Bülbül. Biz şimdi bu sanat eserini, soydaşlarımızın anısına Bolumuza dikeceğiz. 4 metre yüksekliğindeki, 3 metre genişliğindeki Har-ı Bülbül heykeli iki ülke kardeşliğinin bu topraklara atılan yeni tohumu olacak. Soykırımda hayatını kaybeden 613 cana Allah’tan rahmet, kederli yakınlarına sabırlar diliyorum, anılarını Bolu’da yaşatacağımıza söz veriyorum.”

AZERİ VEKİL PAŞAYEVA KONFERANS VERECEK

Azerbaycan-Karabağ Parkı’nın açılışı için Bolu’ya gelecek olan Azeri milletvekili Ganire Paşayeva da “Gazi Mustafa Kemal Atatürk ‘Azerbaycan’ın sevinci sevincimiz, kederi kederimizdir’ derken iki ülke kardeşliğinin ebediliğine işaret eder. Bu kardeşlik mesajı bugün Bolu’dan tüm dünyaya bir kez daha duyuruluyor. Şehitlerimizin ruhu şad olsun. Onların anısı için açılan bu park ve Har-ı Bülbül heykeli tüm insanlığa bir mesajdır” diye konuştu. Açılış töreni öncesi Bolulular ile buluşacak olan Paşayeva 22 Şubat’ta saat 14.00’te, Karaçayır Nikah Salonu’nda düzenlenecek ‘Karabağ Meselesi ve Hocalı Soykırımı’ konulu konferans ve imza gününde konuşacak. Konferans Bolu Belediyesi’nin Facebook hesabından yapılacak canlı yayınla da takip edilebilecek.

HOCALI KATLİAMI

26 Şubat 1992’de, Karabağ Savaşı sırasında, Azerbaycan’ın Ermeni işgali altındaki Dağlık Karabağ bölgesinin Hocalı Köyü’nde 189 kadın ve çocuğun da aralarında olduğu 613 sivil, Ermeni güçlerince katledildi. Katliamda 500’e yakın kişi ağır yaralandı. Esir alınanlardan 150 kişinin akıbeti ise hala bilinmiyor.

İnsan Hakları İzleme Örgütü, Hocalı Katliamı’nın Dağlık Karabağ Savaşı sırasında gerçekleştirilen en kapsamlı sivil katliamı olarak nitelerken, Azerbaycan Parlamentosu da 1994 yılında bir karar alarak Hocalı’da meydana gelenlerin soykırım olduğunu ilan etti.

Logo ve Fotoğraflar

Görüntülenecek logo veya fotoğraf bulunamadı.
© 2018 NeSS İletişim
ICON