BOLU BELEDİYESİ

Sektör: Kamu Link: http://www.bolu.bel.tr

Bolu Belediye Başkanlığı, Su İsale Hattı Patlamasıyla İlgili Açıklama Yaptı

BOLU BELEDİYE BAŞKANLIĞI, SU İSALE HATTI PATLAMASIYLA İLGİLİ AÇIKLAMA YAPTI:

“PATLAMA MEYDANA GELEN HAT İLLER BANKASI KONTROLÜNDEDİR”

“BELEDİYE OLARAK HEM UYARILARIMIZI HEM DE KURUMSAL YÜKÜMLÜLÜKLERİMİZİ YERİNE GETİRDİK”

“İLLER BANKASI TEKNİK HEYETİ, SORUNUN KISA SÜREDE ÇÖZÜMÜNÜ SAĞLAYACAKTIR”

Bolu Belediye Başkanlığı, Kılıçarslan Mahallesi’ndeki su isale hattında meydana gelen patlama ile ilgili açıklama yaptı. Söz konusu hattın İller Bankası kontrolünde olduğu vurgulanan açıklamada, “Belediye olarak İller Bankası’na hem uyarılarımızı yaptık hem de kurumsal olarak yükümlülüklerimizi yerine getirdik. Banka’nın teknik heyetinin sorunu kısa sürede çözeceğine inanıyoruz” denildi.

Bolu Belediyesi, yaptığı açıklamada, 25 Eylül 2012 tarihinde 00.45 civarında meydana gelen patlama ile ilgili önemli bir teknik detaya dikkat çekildi. İçme suyu arıtma tesisi ve isale hattının Bolu Belediyesi tarafından kesin kabulünün yapılmadığı belirtilen açıklamada, bu nedenle söz konusu hattın yapımının İller Bankası kontrolü ve yetkisinde sürdüğü bildirildi.

Bolu Belediye Başkanlığı’ndan konu ile ilgili yapılan açıklama şöyle:

25 Eylül 2012 tarihinde meydana gelen üzüntü verici patlama ile ilgili kamuoyunda oluşan endişeleri anlıyoruz. Belediye olarak bize tanınan yetkiler çerçevesinde üzerimize düşeni yapıyoruz. Bir taraftan da bu konudaki yanlış anlaşılmaları gidermeyi bir görev addediyoruz.

Söz konusu isale hattının kontrolü, ‘kesin kabulü’ yapılmadığı için halen İller Bankası yetkisinde bulunmaktadır. Bilindiği gibi projelerin güvenliği proje kontrolörlerinin görev alanına girmektedir.

Hattın proje kontrolü İller Bankası’na ait olduğundan Bolu Belediyesi olarak bu hattın üzerinde her hangi bir değişiklik yapamamaktayız. Buna rağmen belediye olarak üzerimize düşeni yaptığımız gibi, projenin yürütülmesi sırasında gördüğümüz teknik aksaklıkları İller Bankası Genel Müdürlüğü’ne iletmiş durumdayız.

Ayrıca bu hat üzerinde Belediye olarak,  tüm dirsek ve dönüş noktaları betonlamasını tamamladığımız gibi ilave hat üzerine hava tahliyesi amacı ile vantuzlar yerleştirilmiştir. Güzergah üzeri asfaltlanmış, ani patlaklarda su fırlatma basıncının asfalt ile direnci azaltılmıştır. Vantuzların rutin olarak kontrolleri sürmektedir.

Bundan sonraki aşamada İller Bankası teknik heyeti  ilimize gelerek,  gerekli tespitleri yerinde yapacak ve sorunun en kısa zamanda çözümünü sağlamaya çalışacaklardır. Biz de Bolu Belediyesi olarak sürecin takipçisi olacağız.

Patlama sonrası yaptığımız uyarıların da katkısıyla bundan sonra bu tür endişe verici kazaların olmayacağını umuyor, vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz.

Kamuoyuna saygı ile duyururuz.

 

Logo ve Fotoğraflar

Görüntülenecek logo veya fotoğraf bulunamadı.
© 2018 NeSS İletişim
ICON