BOLU BELEDİYESİ

Sektör: Kamu Link: http://www.bolu.bel.tr

Bolu Belediye Başkanlığı, İzzet Baysal Caddesi Düzenlemesiyle İlgili Açıklama Yaptı

 

“İZZET BAYSAL CADDESİ DÜZENLEMESİ YILSONUNA KADAR TAMAMLANACAK”

“BİZİM İÇİN ŞEHİRLER ÖNCE ‘İNSAN’ İÇİNDİR”

“BOLU’YA YENİ BİR ‘KALP’ YARATIYORUZ”

“CADDE, SOSYAL VE EKONOMİK YAŞAM MERKEZİ HALİNE GELECEK, ESNAFIMIZIN DA YÜZÜNÜ GÜLDÜRECEK”

Bolu Belediye Başkanlığı, İzzet Baysal Caddesi’ndeki düzenleme çalışmaları hakkında açıklama yaptı. Aralık 2012’de tamamlanması planlanan projenin, 3 milyon 449 bin 22 TL’ye mal olacağı belirtilen açıklamada , “Bizim için şehirler önce ‘insan’ içindir. Kent meydanı ve cadde hem sosyal ve ekonomik yaşam merkezi olacak hem de esnafın yüzünü güldürecektir” denildi.

Açıklamada, İzzet Baysal Caddesi’ndeki düzenlemeler ‘Bolu’ya yeni kalp’ olarak nitelendirilirken, proje sayesinde altyapının güçleneceği, büyüyen trafik sorununun çözüleceği ve şehrin ruhuna ve kimliğine uygun yeni bir kent merkezi kazandırılacağı vurgulandı.

 

Bolu Belediye Başkanlığından konu ile ilgili yapılan açıklama şöyle:

”Bizim için şehirler önce ‘insan’ içindir.  Bu amacın en önemli aracı ise şehirlerde insanlara yaşam alanları yaratmaktır. Şehir merkezleri ise yaşam alanları için en uygun bölgelerdir. Biz bu amaç İzzet Baysal Caddesi’ni ‘insan‘ merkezinde yeniden düzenleme kararı aldık, projelendirdik ve hızla uygulamaya koyduk.

İzzet Baysal Caddesi Projesi sayesinde alt yapı ve zamanla büyüyen trafik sorunu çözülecek şehrimiz, ruhuna ve kimliğine uygun yeni bir ‘kalp’ kazanacaktır.

İzzet Baysal Caddesi Projesi, şehrimizin ruhuna ve kimliğine uygun kültürel, sosyal, ekonomik ve rekreasyonel açılardan da ele alınarak çok yönlü oluşturulmuştur. Hava koşullarının durumuna göre Aralık 2012 tarihinde tamamlanması planlanan projenin maliyeti,   3 milyon 449 bin 22 TL’dir.

Kamuoyu ile paylaşmayı görev bildiğimiz projenin aşamalarıyla ilgili bilgiler şöyledir:

-Öncelik cadde altyapısına verilmiş ve Telekom,  kanalizasyon, temiz su, kullanma suyu, yağmur suyu, doğalgaz, elektrik altyapısı yenilenmiştir.

-Çalışmalar sırasında cadde üzerindeki düzensiz ve geçiş güzergâhlarına engel oluşturan mevcut top akasya cinsi ağaçlar, köklerine zarar verilmeden yerlerinden sökülerek, Kuruçay Mahallesi’nde ve Karacasu yolu üzerindeki bisiklet yolu ile sanayi sitesi kenarında oluşturulan yeni yeşil alanlara dikilmiştir.

-Yaklaşık 900 metre uzunluğunda ve 34 bin 365 metrekarelik alanda yapılacak düzenleme ile tarihi ve kültürel yapıların çevresine granit ile karolaj çalışması yapılacak ve cadde zemininde değişik ölçülerde beton üzerine baskı desen ve doku çalışmasıyla farklı bir yapı oluşturulacaktır.

-Cadde’de baskı betonun kötü hava koşulları ve dış etkilerden korunması amacıyla yüzey sertleştirici uygulamalar yapılacak. Ayrıca yağmur suyu iki koldan toplanarak ana yağmur hattına bağlantısı yapılacaktır.

-Caddenin yeni şekli, yeşil ve su ile dokunacak ve Tabaklar Camii önünde, Cumhuriyet Caddesi ile İzzet Baysal Caddesi kesişme noktasında, bankalar ve belediye bölümünde ışıklı havuzlar yer alacaktır. Havuz kenarlarında yaklaşık 400 metrekare çim alan oluşturulacaktır.

-Havuz kenarlarına yeryüzünde sadece Bolu yöresinde bulunan endemik bitkiler dikilecek ve caddenin peyzaj planına uygun olarak belirlenen alanları mavi ladin, ıhlamur, çınar, kırmızı yapraklı akçaağaç, alacalı akçaağaç, süs elması, süs armudu ağaçlarla,  donatılacaktır.

-Yine peyzaj planlamasına göre çöp kovaları, oturma bankları ve dekoratif aydınlatma direkleri dikilecektir.

-Cadde üzerindeki kamu ya da özel mülkiyete ait binaların dış cepheleri,  Bolu’nun ev sahipliği yaptığı medeniyetlerin de izdüşümünü yansıtacak şekilde yeni bir çehreye kavuşturulacaktır.

-Bolu’nun özgün mimari kimliği göz önüne alınarak oluşturulan proje kapsamında, binalarda sağlıklaştırma işlemleri gerçekleştirilecektir.

Proje tamamlandığında…

İzzet Baysal Caddesi’ndeki düzenleme çalışmalarının bitmesiyle beraber, projeleri tamamlanan ve Anıtlar Yüksek Kurulu’nun onayından geçen Kent Meydanı projesiyle birleştirildiğinde çok geniş bir sosyal alan meydana gelecektir.

İzzet Baysal Caddesi’nin Valilik Binası’ndan başlayarak Cumhuriyet Caddesi ile kesiştiği bölümü araç trafiğine kapatılarak, yaya trafiğine açık hale getirilecektir. Caddenin bu bölümünde sosyal ve kültürel etkinlikler yapılacaktır.

İnsanların daha rahat dolaşabildikleri ve işlerini halledebildikleri geniş bir kaldırım haline gelecek yol, peyzaj düzenlemeleriyle ve güzel sokak ışıklarıyla Bolu’nun çehresini değiştirecek tanınırlığını artıracaktır.

Halkımız araç trafiği olmadan dükkânları rahatlıkla dolaşarak alışverişlerini yapabilecekleri için cadde üzerindeki işyerlerinin ulaşılabilirliği artacaktır. Ayrıca cafe, restoran, lokanta sahibi esnafımız da açık alanlara masa koyma imkânına sahip olacaklardır.

Bu çalışmamız sayesinde İzzet Baysal Caddesi’nde önemli bir ekonomik canlılık yaşanacak ve esnafımızın yüzü gülecektir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur…”

Logo ve Fotoğraflar

Görüntülenecek logo veya fotoğraf bulunamadı.
© 2018 NeSS İletişim
ICON