BOLU BELEDİYESİ

Sektör: Kamu Link: http://www.bolu.bel.tr

Bolu, Artık Turizm Yatırımları İçin Avantajlı… “Tabiatın Kalbi Bolu” İçin Yeni Hedef; Dünya Şehri Olmak…

“Tabiatın Kalbi Bolu”,  turizmde dünya şehri olma hedefiyle emin adımlarla ilerliyor. Köroğlu’nun diyarı, tabiat harikası Bolu’da son 10 yılda yaşanan değişim tüm Türkiye gibi dünyanın da ilgisini çekiyor. Bakanlar Kurulu Kararı ile “Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi” ilan edilen Bolu turizm yatırımcıları için de bir cazibe merkezi haline geldi.

“Belediyecilik,  hem hizmet üretme, hem de gönülleri imar etme sanatıdır” diyen Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, 11 yıl önce göreve geldiğinde Bolu’nun geleceği için stratejik bir karar verdiklerini belirterek, Bolu’nun vizyonunu değiştirdiklerini, geleceğini planladıklarını söylüyor.Bolu bugün doğayla uyumlu projeleriyle, yeşilin, sanatın, kültürün ve sosyal çalışmaların merkezinde cennet bir şehir görüntüsünü haklı bir gururla taşıyor.

“Bolu için hala çok büyük hedeflerim var, bu yol uzun bir yol. Hedefimiz Bolu’yu bir dünya şehri yapmak, Bolu’yu dünyaya tanıtmak. Türkiye’de ve dünyada “doğa, kongre, spor ve sağlık turizmi” dendiğinde ilk akla gelen kentlerden biri olmak istiyoruz” diyen Yılmaz şöyle konuşuyor:

“Cennet gibi bir şehrimiz var. ‘Bolu sanayi şehri olmayacak’ dedik. Bu kadar güzel bir doğanın sanayi ile yok edilmesine izin veremezdik! Göreve başladığımız gün tercihimizi yaptık ve hedefimiz daha ilk günden belirledik;  ‘Bolu, turizm, üniversite ve spor şehri olacak, Bolu doğa turizminin, sağlık turizminin, kongre turizminin ve spor turizminin merkezi olacak” dedik. Bu hedef doğrultusunda alt yapısından yaşam alanlarına kadar her projemizle koruma-kullanma dengesini gözeterek doğayla uyumlu bir şehir oluşturmak için çalıştık. Belediyecilikte en zor, en riskli bölüm alt yapı yatırımlarıdır. Biz Bolu’da yıllardır ihmal edilen temel sorunları çözdük. Zor yılları geride bıraktık artık. Burada bize en büyük gücü Bolu halkı verdi. 140’a yakın gölü ve yüzde 65’i ormanlarla kaplı doğasıyla ünlü cennet Bolumuzu “tabiatın kalbi” olarak markalaştırmak amacıyla başlattığımız hamleyiadım adım sürdürüyoruz.  Bolu’nun, hem ulusal hem de uluslararası arenada tanınması için çalışıyoruz. Bolu’yu dünya kenti yapmak üzere hazırladığımız stratejiye uygun projelerimizi teker teker hayata geçiriyoruz.Bolu’yu dünya çapında tanınan gerçek bir turizm, spor, sağlık şehri yapmak istiyoruz. Çünkü Bolu sahip olduğu muhteşem turizm potansiyeli ile tüm ülkelere, tüm yaş gruplarına ve spor dallarına hitap edecek bir özelliğe sahip. Dünyanın dört bir tarafından herkesin Bolu’ya gelmesini ve güzelliklerini görmesini, keyfini yaşamasını istiyoruz. Hedefimiz,Bolu’yu bir cazibe merkezi haline getirmek, ulusal ve uluslararası turizm markası yapmak.”

BOLU,TURİZM YATIRIMCILARI İÇİN DE CAZİBE MERKEZİ

Bolu 10 Ağustos tarihli Bakanlar Kurulu Kararı ile “Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi” ilan edildi.  Muhteşem doğası, zengin turizm alternatifleriyle dört mevsimin ayrı güzellikte yaşandığı Bolu’da bu kararla yeni bir sürece girildi.  Bolu turizm yatırımcıları için de bir cazibe merkezi haline geldi.

Bu kararın Bolu için yeni bir dönüm noktası olduğunu vurgulayan Yılmaz, turizm yatırımcılarına verilecek desteği şöyle açıklıyor:

“Hedeflerimize ulaşabilmek için bugüne kadara her platformda turizm yatırımcılarını Bolu’ya davet ettik. Ancak yatırımcı çekebilmek için bir eksiğimiz vardı. O da teşviklerdi. AK Parti, yoğun ülke gündemine rağmen son güne kadar ülke için, millet için çalıştığını bir kez daha kanıtladı. Bu karar, Bolu’nun geleceğinde önemli bir dönüm noktası olacak. Turizm yatırımlarının önü Hükümetimizin verdiği tarihi kararla açıldı. Yerli ve yabancı turizm yatırımcısı için artık Bolu avantajlı bir il haline geldi.

“Bolu Köroğlu Dağı Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi” olarak ilan edilen alan, Bolu Karacasu Termal Turizm Merkezinden başlayarak, Gölcük, Aladağ, Taşlıyayla, Seben Gölü ile doğuda Kartalkaya ve Köroğlu Dağı Turizm Alanının tamamını kapsayacak şekilde toplam 55 bin hektarlık bir bölgeyi kapsıyor. 5. Bölge Teşvikleri ile Bolu’ya yatırım yapacak girişimciler, ciddi oranda desteklenecek.Bolu, sağlanan teşviklerle birlikte turizm şehri olarak hızla gelişecek ve bu da halkımıza katma değer olarak geri dönecek.

Bizler de gerek Valiliğimiz gerekse Bolu Belediyesi olarak, yerli ve yabancı tüm yatırımcılara her türlü desteği sağlamaya hazırız. Bolumuzun planlı ve en güzel şekilde gelişmesine katkı sağlamak amacıyla yatırımcıların yanında olacağız ve onlara her türlü bürokratik kolaylığı sağlayacağız. Tabiatın Kalbi Bolu’yu turizmde marka haline getirecek, Bolu’yu geleceğe taşıyabilecek yatırımları gerçekleştirecek tüm yatırımcıları baş tacı edeceğiz. Yeter ki dünya standartlarında, Bolu’ya yakışan, yabancı turisti de çekecek nitelikte yatırımlar yapsınlar.

Ancak burada bir konunun altını önemle çizmek istiyorum. Bolu, “teşvik kapsamına alındı” diye turizm alanlarımızın talan edilmesine asla izin vermeyeceğiz. Koruma-kullanma dengesini kullanarak, makro bir turizm planlaması oluşturacağız. Plansız yapılaşmaya engel olacağız. Rastgele, plansız hiçbir şey yapmayacağız, yaptırmayacağız. Önümüzdeki yıllarda, çok büyük en az 10 yatırımı yapacağımıza inanıyoruz. Turistik yatak kapasitemizi artıracağız. 5 yılda yatak kapasitemizi 7 binden 20 bine çıkarmayı planlıyoruz.”

DOĞAYLA UYUMLU PROJELERİ DİKKAT ÇEKİYOR

“Ne mutlu ki,  Bolu’yu dünya şehri için yapmak amacıyla çizdiğimiz resimdeki işlerin yüzde 70’ini tamamladık. Sıra artık geri kalan yüzde 30’u tamamlamaya geldi. Bolu’yu dünya şehri yapmak için daha çok yapılacak şey var. Bu şehir, bunu hak ediyor. Evlatlarımıza gurur duyacakları bir şehir, için hepimize çok büyük sorumluluklar düşüyor” diyen Başkan Yılmaz, çevreci projelerini şu sözlerle anlatıyor:

“İçme suyu arıtma tesisine,  atık su arıtma tesisinden kolektör hattına, yağmur suyu şebekesinden kanalizasyon hattına Bolu’da yapılmayanı yaptık. Çevre yatırımlarımız ise olmazsa olmazlarımız arasında yer aldı. Katı atık düzenleme alanından modern çöp ayrıştırma tesisine, katı atık deponi enerji üretim tesisinden diğer atıkların dönüşümüne, doğalgaz çalışmalarından çevre dostu araçlarımıza, CNG Doğal gaz dolum tesisinden yeşil çatı uygulamasına, yürüyüş ve bisiklet parkurlarından şehrimize nefes aldıran büyük park projelerimize kadar  “Tabiatin Kalbi Bolu”ya uyumlu projeleri hayata geçirdik. Üst yapıda ise örnek projelere imza attık. Türkiye’nin en büyük kent meydanı projesi olan kent meydanından İzzet Babamızın ismine yakışır İzzet Baysal Caddesi’ne, otopark sorunumuz ortadan kaldıran otopark projelerimize kadar çok sayıda hizmeti Bolu’ya sunduk. Batı Karadeniz Bölgesi’nin en büyük spor merkezi, çok amaçlı salon, engelsiz kent projesi, yollar kavşaklar, sanayi tesislerinin şehir dışına çıkarılması, şantiye, asfalt fabrikası gibi uygulamalara imza attık. Modernize çalışmaları kapsamında büfeler, muhtarlık binaları, otobüs durakları, taksi durakları, dükkanlar, kapalı semt pazarları şehrimizin yapısına uyumlu hale getirildi. E-Belediyecilikte de vatandaşa hizmeti kolaylaştıran projeleri hayata geçirdik. Bolu artık akıllı kent statüsüne kavuştu. Kent arşivi oluşturduk.

Çocuklarımıza yönelik “İki fidanı birlikte büyütelim” diyerek başlattığımız doğan her bebek için bir meyve ağacı diktiğimiz Bebek Meyve Bahçesi ise en keyif aldığımız projelerimizden. Kültür ve sanat alanında da çok projeyi hizmete aldık. Bu konuda arı gibi çalışan bir ekibimiz var. Necip Fazıl Kültür Merkezi’ni Necip Fazıl üstadımızın adına yakışır hale getirdik. Ressam Mehmet Yücetürk Merkezi ise sanatseverlerin durağı oldu. Kültürel yayınlarımızın sayısını artırdık, Bolu’nun kültür hazinesine kazandırdık. Ürettiğimiz hizmetleri Belediye Bülteni ile halkımıza duyuruyoruz. Bolu konserler, bale, opera, tiyatro gösterilerinin yeni adresi oldu.

Köroğlu’nun diyarıydı Bolu, ama Köroğlu’na yönelik neredeyse hiçbir proje yoktu. Bu kesikliği de gidermek, kültürel değerlerimize sahip çıkmak için Bolu ve Köroğlu’nu tüm dünyaya duyuracak projeler geliştirdik. Uluslararası Köroğlu Festivali de bunlardan biri. Köroğlu’nu dünya markası yapmak ana hedefimiz. Bu festivalle tüm Türk dünyasını Bolu’da topluyoruz. Bu konuda daha yapacak çok şeyimiz var.

Bolu’da tarihi hazinelerimiz için de restorasyon çalışmalarına başladık. Tarihi konaklarımızı, çeşmelerimizi belirli bir plan dahilinde restore ediyoruz.16.yüzyıla ait Sultan Hamamı restorasyonunu tamamladığımız bölgenin güzellik merkezi olmada aday bir yere dönüştü.”

BOLU KENT MODELİ VE KİMLİĞİ OLUŞTURULDU

Başkan Alaaddin Yılmaz önderliğinde, Bolu ‘bugünden daha iyi bir yarın oluşturmak için bütün faaliyetlerde mükemmelliği uluslararası düzeye taşımış ‘Kimlikli Kent Bolu’ vizyonu” için çalışıyor. Şehrin geleceğine yön verecek, gelişimini şekillendirecek;“Bolu Kent Modeli ve Kimliğini” oluşturulmuş. “Güvenli bir yaşam ve akıllı büyüme” kısa ve orta vadede şehrin vizyonu olarak belirlenmiş. 2015-2019yıllarını kapsayan kısa vadede ‘güvenli ve yaşanabilir kent’ kurgusunu etaplar halinde programlı olarak geliştirilecek. 2019-2023 yılları arasındaki orta vadeli hedefleri ise hedef ‘akıllı büyüme’.

Bolu Belediyesi bu kapsamda özel bir proje ekibiyle çalışarak, dünya şehirlerini inceleyerek, deneyimleri ortaya koyarak bir strateji oluşturmuş ve eylem planlarını oluşturmuş durumda.

Her şeyin bir bütünün parçası olduğunu, planların adım adım hayata geçirildiğini belirten Yılmaz’ın bu konuda aktardıkları ise şöyle:

 

“Bugüne kadar yaptıklarımız büyük resime ulaşmak için alt yapıyı oluşturmak, şehrimizi geleceğe hazırlamak idi.  Bolu’nun Kent Vizyonunu oluşturacak projeleri, ‘Altın Bilezik’, ‘Mavi Bilezik’ ve ‘Yeşil Bilezik’ adı altında üç ana başlık altında topladık. Bu projelerle hedefimiz Bolu’yu dünyanın en yaşanılabilir kentlerinden birisi yapmak. Dört mevsimin doyasıya yaşandığı Bolu’dan başka bir il daha yok. Çok özel bir ilde yaşamanın onuruyla,  şehrimizingelecek planlamasını da coğrafyamızla uyumlu hale getirmeye çalışıyoruz.  Bolu’nun Kent Vizyonunu oluşturacak ve geleceğini şekillendirecek projeleri  ‘Altın Bilezik’, ‘Mavi Bilezik’ ve ‘Yeşil Bilezik’ adı altında üç ana başlık adı altında topladık. Bolu’nun geleceğini ulaşılabilir kent üzerine kurguladık ve akıllı kent ilkelerini içeren temel hedefler ve vizyon projeleri ile geliştirdik. Bu projelerin bazılarını gerçekleştirdiğimiz projeler bazılarını ise yeni başladığımız projeler oluşturuyor.'Her Yere 14 Dakika Maksimum', 'Hep Birlikte 14 Hedef', 'Herkes İçin 14 Vizyon Projesi' sloganları ‘Kimlikli Kent Bolu Vizyonu’nun ana çerçevesini oluşturuyor.”

 

BOLU'YA PLAJ GELİYOR…

“Tabiatın Kalbi Bolu” turizm şehri olma hedefiyle çalışmalarına devam ediyor. Doğa, spor ve sağlık turizmini öncelikleri arasına alan Bolu Belediyesi’nin hedefi Bolu’yu  ‘yaşanabilir bir dünya şehri’ yapmak. Doğa ile uyumlu bir turizm cazibe merkezi oluşturmak için yola çıkan Belediye’nin yeni projesi de yaklaşık 140’ın üzerinde gölü olan Bolu’da su sporlarının da yapılabileceği bir sayfiye ve rekreasyon merkezi oluşturmak. 

Bolu Büyüksu Deresi'nde hayata geçirilecek projeyle, derenin 1 kilometrelik kısmı gölet haline getirilerek, deniz kumuyla yapay plaj oluşturulacak. Gölette, yüzme imkanının yanı sıra kürek ve kano gibi su sporları da yapılabilecek. 

‘Karaçayır Olimpiyat Spor Kompleksi Projesi’ kapsamında Büyüksu Deresi'nin turizme ve sportif etkinliklere kazandırılması projesi kapsamında, öncelikle dere rehabilite ediliyor. Büyüksu üzerinde bir kilometre uzunluğunda ve 100 metre genişliğinde bir gölet oluşturulacak. Gölet çevresinde deniz kumuyla yine bir kilometrelik yapay plaj oluşturulacak ve vatandaşların yüzebilmesi ve güneşlenebilmesi için gerekli teknik çalışmalar yapılacak. Sahilin yanı sıra kano yarışlarına uygun parkur düzenlemesi de yapılacak. Bolu özellikle kano yarışmaları açısından önemli bir parkura da sahip olacak.

Maliyeti yaklaşık 3 milyon TL olan projenin Ağustos 2015’te başlanan inşaat çalışmaları, 2016 yılının Ocak ayında bitmesi hedefleniyor. Göletin bent başlangıcında eni 25metreolacak, yarışların da yapılacağı alanda genişlik 50 metreye kadar çıkacak.

“GOLF” DENİNCE AKLA BOLU GELECEK

Bolu'nun,Türkiye’de ivme kazanan golf turizmi açısından da Antalya kadar önemli bir merkez olması planlanıyor.  Antalya'ya golf için gelenlerin sayısı 160 bini aştı. Türkiye'de bulunan toplam 28 golf sahasının 21'i Antalya bölgesinde. Başkan Yılmaz bu konuda ise “Ancak Antalya Ekim ayından sonra golf için uygun oluyor. Bolu ise Antalya’da golf yapılamayan aylarda da bu spor için uygun nitelik taşıyor. Antalya dışında 365 gün boyunca golf turizmi yapılacak alternatif Bolu olarak ortaya çıkıyor. Golf turizminin yapılması için en az 3 tane saha gerekiyor. Belediye olarak yaptığımız çalışmalarda, bir bölgede 5 tane saha yapılabilecek alan olduğunu tespit ettik. Bu alanların altyapılarını oluşturmaya çalışıyoruz” diyor.

 

GÖLCÜK CAZİBE MERKEZİ HALİNE GELDİ

Türkiye’nin gözbebeği, Bolu’nun incisi Gölcük Tabiat Parkı son yıllarda yerli ve yabancı ziyaretçilerin akınına uğruyor. Ocak ayından bu yana 400 bine yakın kişi Gölcük’ü ziyaret etti. Sadece doğal güzelliği ve göl manzarası ile değil, göl etrafına dikilen 54 çeşit nilüferiyle de adından bahsettiren Gölcük cazibe merkezi durumunda. Ziyaretçi sayısı, doğal güzellikleriyle herkesi etkileyen Gölcük’ün Bolu Belediyesi’nin bakım yenileme çalışmalarıyla daha cazip bir yer haline geldiğini gösteriyor.

“Bolu Belediyesi olarak 2 yıl içerisinde Gölcük’e 5 milyon lira yatırım yaparak, alt yapı, peyzaj ve çevre düzenlemesi yaptık. Bolu Belediyesinin Gölcük’ü sahiplenmesinden öncesi ve sonrası arasında çok ciddi farklılıklar var”diyen Bolu Belediye Başkanı AlaaddinYılmaz’ın değerlendirmeleri şöyle:

“Gölcük’ü sadece Türkiye içinde değil dünyada bir turizm markası yapmak istiyoruz. Ziyaretçi sayımız hızla artıyor. Üstelik ziyaretçilerimiz artık sadece piknik yapanlardan değil, Tabiat Parkı’nın güzelliğini görmeye gelen yerli ve yabancı turistlerden oluşuyor. Göl çevresinde koruma kullanma dengesini kullanarak yeni düzenleme yapıyoruz.Tabiat parkını doğasına uygun bir alt yapıya kavuşturduk.Peyzaj ve çevre düzenlemeleri yaptık. Piknik alanlarını farklı bir yerde topladık ve doğal yapıya uygun bir dizayna kavuşturduk.Kışın bile piknik yapılabilir hale getirdik. Elektrik tesisatı baştan aşağı değiştirildi. Otomatik sulama sistemi yapıldı. LED aydınlatmalarla vatandaşımızın huzur içinde gece gündüz gezebileceği hale getirdik.  Gölün çevresine yaptığımız barbekü alanları ile yer ateşinin önüne geçtik. Oturma gruplarını tamamen doğal malzemelerden ürettik.Gölün canlılığını ve biyo çeşitliliğini koruyoruz. Göl temizleme aracı yüzen ekskavatör ile gölün üzeri ve  tabakasında bulunan sazlıklar dahil yabani otları kökünden temizlemeye çalışıyoruz.  Dipteki balçık ve çamuru temizledik. Belli aralıklarla itfaiye ekinimizdeki balık adamlarımızla temizlik yapıyoruz. Gölcük’e yaklaşık 5 milyon liralık yatırım yaptık. Her kuruşuna değdi. Burası bizim cennetimiz.

Göl çevresini rekreasyon alanı haline getireceğiz. Buraya gelenler doğal güzellikleri, temiz havayı içlerine çekerek yürüsünler, fotoğraf çeksinler, spor yapsınlar istiyoruz. Gölcük Tabiat Parkı belediyeye geçtikten sonra sınırlarını genişledi.  Şu an tabiat parkı sınırı yaklaşık 250 hektara ulaşıyor. Kökez suyunun kaynağının da bulunduğu bölgeyi bu sınırlar içine aldırarak su havzalarımızı korumak istiyoruz. Gölcük Teleferik projesi ile ilgili çalışmalarımız da son aşamaya geldi. Gölcük teleferik projesinde ilk adım olacak. Sonra bu projeyi güneye doğru, Aladağ,  Sarıalan, Kartalkaya ve Seben ile devam ettireceğiz.

EKO TURİZM DENİNCE AKLA BOLU GELECEK

Bolu Belediyesi, il sınırlarındaki doğal hayatı korumak, endemik bitkilerine sahip çıkmak için tüm belediyelere örnek olacak bir çalışmaya imza attı. Bolu’nun sayıları 100’ü bulan endemik bitkileri, Endemik Bitkiler ve Gen Bahçesi Projesi kapsamında koruma altına alınacak. Böylece Bolu’ya ait hiçbir bitkinin nesli tükenmeyecek. Türkiye’de ilk olan bu projenin tüm belediyelere örnek olması hedefleniyor.

Bolu Belediyesi, Endemik Bitkiler ve Gen Bahçesi Projesi’ni Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) ile birlikte yürütecek. Proje kapsamında Bolu’nun literatürdeki mevcut endemik bitki türleri listesine yenilerinin eklenmesi de öngörülüyor. Abant’taki turizm artışı nedeniyle risk altında bulunan Abant Çiğdemi ile Ankara Çiğdemi ve Abant Çiğdemi’nin birleşmesinden oluşan Ala Çiğdem öncelikli olarak koruma altına alınacak. Çiğdemlerin korunması yanında Bolu markasına da eklenmesi planlanıyor.

Gen Bahçesi oluştuğunda uluslararası bilim insanları arasında da Bolu’ya ilginin artması beklenirken, artan biyo çeşitliliğin Bolu’ya yerli ve yabancı turistlerin ilgisini de yöneltmesi bekleniyor. Bolu, bu çalışmanın neticelenmesiyle Eko Turizm alanında da Türkiye’nin anılan illerinden olmayı planlıyor. Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, “Bolu’nun geleceği eko turizmdedir” diyerek bu projedeki kararlılıklarını vurguluyor.

Endemik Bitki Gen Bahçesi Projesi üzerinde uzun süredir çalışan Bolu Belediyesi, Üniversitenin de projeye dahil edilmesiyle tamamen bilimsel bir çalışmayla Bolu’nun hafızasını oluşturmayı planlıyor. Proje kapsamında oluşturulacak birikime bilim dünyasının da destek vermesi bekleniyor. Projenin neticesinde Bolu İlinin Endemik Bitkileri adlı bir kitap da basılarak Bolu halkı ve bilim dünyasına kazandırılacak. 

ABANT ÇİĞDEMİ VE ALA ÇİĞDEM MARKALAŞACAK

Bolu’da tehlike altında, acil koruma altına alınması gereken 15-20 endemik bitki türü bulunuyor. Bu türler arasında Abant Çiğdemi öne çıkıyor. Abant çevresinde yayılım gösteren Abant çiğdemi halen bölgedeki turizm gelişmesinden olumsuz etkileniyor. Yine Ankara Çiğdemi ile Abant Çiğdemi’nin birleşmesinden oluşan, yani bir hibrit tür olan, Ala Çiğdemin de neslinin tehdit altında. Dünyada yalnızca Abant Gölü’nün yanı başında bulunan ve başka hiçbir yerde görülemeyen bu iki çiğdem türünün Bolu’nun simgesi haline getirilmesi isteniyor.

KÖROĞLU EFSANESİ BOLU’DAN DÜNYAYA UZANACAK

Türk dünyasının RobinHood’u Köroğlu’nu tüm dünyaya tanıtmak için harekete geçen Bolu Belediyesi,  Bolu’da Köroğlu efsanesini canlandırmayı hedefliyor. Bolu Belediyesi her yıl düzenlediği Uluslararası Köroğlu Festivali’nde Türk Cumhuriyetlerini buluşturuyor.

Bolu’da Köroğlu’na dair çok sayıda anı var. Her yer Köroğlu’nun izlerini taşıyor. Bolu Belediyesi de Köroğlu hazinesini yeniden ülke gündemine ve dünya gündemine taşımaya çalışıyor. Yürüttüğü çalışmalarda efsanenin ‘kötü adamı” Bolu Beyi’nin de kimliğini belirleyen Bolu Belediyesi, önümüzdeki günlerde yeni projelere imza atmaya hazırlanıyor. Bunlardan biri de büyük bir prodüksiyonla gerçekleştirilecek bir sinema filmi… Bolu Belediyesi’nin Köroğlu ile ilgili yapacağı çalışmalar arasında Bolu Beyi için simgesel mezar, Köroğlu Müzesi, Köroğlu Evi, Köroğlu efsanesinin yaşandığı Türk dünyası ülkeleriyle birlikte gerçekleştirilecek Köroğlu Parkı, Köroğlu Araştırma Merkezi, Köroğlu’nun UNESCO kültürel miras listesine alınması gibi projeler de yer alıyor.

KÖROĞLU UNESCO KÜLTÜREL MİRAS LİSTESİNE ALINDI

Türk Dünyası Dünya Belleği Unsurları kayıtlarında yer alan Köroğlu’nun UNESCO Kültürel Miras Listesine alınması için de uzunca bir süredir yürütülen çalışmalarda ilk somut sonuç alındı. Türkmenistan'daki Köroğlu destanı, ’İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesi’ne alındı.

Bu kararla Köroğlu efsanesini, tüm Türk dünyasının ortak değerini dünyaya tanıtmak için çok önemli bir adım atıldığını belirten Başkan Alaaddin Yılmaz, “UNESCO bu kararla Köroğlu destanının yaratıcılığı ve sanat becerileri geliştirdiği, insanlara güçlü bir sosyal ve kültürel aidiyet duygusu verdiği ilan etti”dedi. Somut olmayan kültürel miras listesi, elle tutulamayan ancak bir ülkenin kültüründe önemli rol oynayan gelenekleri korumayı amaçlıyor.

Öte yandan Köroğlu Diyarı Bolu’da,diğer Türk Cumhuriyetlerindeki Köroğlu heykellerini sergileyebileceği büyük bir Köroğlu Parkı’nın yapımı için hummalı bir çalışma sürüyor. Bu projeye, Türksoy organizasyonu ile Türk dünyasından ünlü mimar, heykeltıraş ve akademisyenler de destek veriyor. ‘Türk Dünyası’nın Köroğlu Parkı’ olmasını amaçlanan proje kapsamında 75 bin metrekarelik parkta 25 metrelik dev bir Köroğlu heykelinin yanı sıra, her ülkenin kendi Köroğlu’nu simgeleyebileceği sanat eserleri yer alacak. Projede büyük bir kültür ve araştırma merkezi ile Köroğlu Müzesi de bulunacak.

 

Logo ve Fotoğraflar

Görüntülenecek logo veya fotoğraf bulunamadı.
© 2018 NeSS İletişim
ICON