GÖYNÜK BELEDİYESİ

Sektör: Kamu Link: www.bolugoynuk.bel.tr

“Bir Osmanlı Kasabası Göynük” Ankara’ya Damgasını Vurdu…

 

“Bolu Tanıtım Günleri”nde Göynük Rüzgârı…

Bolu Kalkınma ve Tanıtım Vakfı tarafından Ankara’da gerçekleştirilen “Bolu Tanıtım Günleri” nin açılışı, dün (14 Haziran Perşembe günü) yapıldı. Tanıtım günlerine doğal ve tarihi güzellikleriyle dikkat çeken Göynük damgasını vurdu. 

Ankara Atatürk Kültür Merkezi’nde 17 Haziran’a kadar devam edecek olan tanıtım günlerinde Göynük’ün yöresel yemekleri, halk oyunları, el işleri ve el sanatlarının tanıtımı yapılıyor. Göynük, yüz metrekarelik alanda, Göynük Kaymakamlığı, Göynük Belediyesi, Halk Eğitim Merkezi, Göynük Belediyesi İktisadi İşletmesi Yöresel Dokuma Atölyesi, Sivil Toplum Kuruluşları ve hediyelik eşya satan ilçe esnafı stantları ile ziyaretçilere açık olacak.

Medyanın ve ziyaretçilerin ilgisi büyük

Tarihi ve doğal güzellikleri ile öne çıkmaya başlayan Göynük, “Bolu Tanıtım Günleri”nin açılışında, standıyla dikkat çekti. Medyanın da büyük ilgi gösterdiği Göynük tanıtım stantları gün boyu ziyaretçilerini ağırladı. Tanıtım günlerinde yer alan tarihi Zafer Kulesi maketi ise Ankaralıların fotoğrafladığı objeler arasında yer aldı. Aralarında TRT, Kanal 7, Habertürk, Milliyet, Yeni Şafak, Türkiye gibi ulusal medyanın, Göynük Belediye Başkanı Kemal Kazan ile Göynük üzerine röportaj yapması tanıtım günlerinde dikkat çekenler arasındaydı.

“Ankaralılar Göynük’e büyük ilgi gösteriyor”

Göynük Belediye Başkanı Kemal Kazan, “Bolu Tanıtım Günleri” ile Bolu’nun tarih, kültürel, turizm, spor alanlarındaki zenginliklerinin, yöresel değerlerinin etkin biçimde tanıtılmasının hedeflendiğini söyledi. Göynük’ün son aylarda ön plana çıktığını söyleyen Kazan, “Göynük’ü biz sadece Türkiye’ye değil, tüm dünyaya tanıtmayı hedefliyoruz. Göynük’ün bir marka kent olmasını istiyoruz. Bolu Tanıtım Günleri kapsamında, Göynük’ün doğal, tarihi ve yöresel güzelliklerini sergiliyoruz. Ankaralıların ilk günde Göynük standlarına gösterdiği büyük ilgiden çok mutluyuz” dedi. 

Kazan, “Göynük, hiç bozulmamış tarihi dokusuyla tam bir Osmanlı kasabası. Tarihi dokusunu hiç kaybetmeyen bu şirin ilçemiz, her yönüyle bir cennet. Bu cennete tüm Ankara halkını davet ediyoruz” diye konuştu.

“Göynüklü kadınlar ‘tokalı örtü’leriyle mesaj veriyor”

Göynük’e özgü el sanatlarının sergilendiği stant da ziyaretçilerin ilgi odağı oldu. El sanatları standında Göynüklü kadınların ‘tokalı örtü’ ile verdikleri mesajlar ve Göynüklü Kaşıkçı İbrahim Usta’nın canlı performansı da dikkat çekenler arasındaydı.

Göynük’ün geleneksel el işi dokumalarının yapıldığı Göynük El Sanatları Atölyesi’nde çalışan Sibel Alcan, geleneksel en sanatlarından tokalı örtüyü ve örtü ile kadınların verdikleri mesajları şöyle anlattı:

“Göynük’ün kaybolmuş değerlerini yeniden dokuyoruz. Her bir örtü ve desen bir anlam ifade ediyor. Göynüklü kadınların geleneksel olarak başlarına taktığı ‘tokalı örtü’lerin bir tarafı canlı renkli, diğer tarafı daha koyu renkli dokumalardan oluşuyor. Kadınlar, o günkü psikolojik durumuna göre, canlı renkli ya da koyu renkli kısmı takıyor. Ayrıca her bir desen başka bir durumu ifade ediyor. Dokumalar birer yazı gibi kadınların ne demek istediğini anlatıyor. Görümcesi ile arası kötü olanlar ‘görümce çatlatan’ isimli tokalı örtüyü, bir yakınını kaybedenler ‘mezar taşı’ şeklinde, kocası askerde olanlar ise ona uygun tokalı örtüleri takıyor.”

“Bolu Tanıtım Günleri” 17 Haziran’a kadar sürecek“

Bolu Tanıtım Günleri” ile Bolu’nun tarih, kültürel, turizm, spor alanlarındaki zenginliklerinin, yöresel değerlerin tanıtılması hedefleniyor. Ankara Atatürk Kültür Merkezi’nde 4 gün boyunca sürecek tanıtım günlerinde vatandaşlar fuarı 10:00- 22:00 saatleri arasında ziyaret edebilecek. 

Logo ve Fotoğraflar

Görüntülenecek logo veya fotoğraf bulunamadı.
© 2018 NeSS İletişim
ICON