BOLU BELEDİYESİ

Sektör: Kamu Link: http://www.bolu.bel.tr

Başkan Yılmaz Unutturulan Zaferi Unutmadı

BAŞKAN YILMAZ UNUTTURULAN ZAFERİ UNUTMADI

YILMAZ:“KUT'ÜL AMARE ZAFERİ’NİN 100.YILDÖNÜMÜ KUTLU OLSUN”

 

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Çanakkale'den sonra 1. Dünya Savaşı'nın en önemli muharebelerinden biri olan ancak İngilizlerin baskısı ile tarih kitaplarından çıkartılarak unutturulan Kut-ül Amare Zaferi’ni unutmadı. Yılmaz, Kut'ül Amare Zaferi’nin 100. Yıldönümünü yayınladığı mesajla kutladı.

Çanakkale Savaşı zaferlerinden sonra tarihimizin en önemli zaferlerinden olan ve 1952 yılına kadar Kut Bayramı olarak kutlanan ancak 1952 yılından sonra unutturulan Kut'ül Amare Zaferi 100. Yıldönümü’nde anılıyor. İngilizlerin baskısıyla unutturulmak istenen bu büyük zaferi Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz unutmadı. Başkan Yılmaz, Osmanlı Ordusunun, 1. Dünya Savaşı sürerken 1916 yılında Irak'ın Kut Bölgesi’nde İngilizlere karşı kazandığı büyük bir zafer olan ancak İngilizlerin unutturmaya çalıştığı Kut-ül Amare Zaferi’ni yayınladığı mesajla kutladı.

Başkan Yılmaz yayınladığı mesajında, şunları kaydetti:

“Osmanlı Devleti'nin bundan tam 100 yıl önce İngiliz kuvvetleri ve müttefiklerine karşı 1. Dünya Savaşı'nın en önemli muharebelerinden birini kazanmıştır. Osmanlı Ordusu, Kut-ül Amare Muharebesi ile Çanakkale'den sonra İngiliz birliklerine karşı ikinci büyük darbeyi vurmuştur. Dicle Nehri kıyısında Bağdat'ın güneyinde bulunan bir kasaban adını alan Kut-ül Amare muharebede Osmanlı Ordusu 13 bin İngiliz askerinin tamamının esir alarak büyük bir zafere imza atmıştır.

Türkiye'de 1952 yılına kadar Kut Bayramı olarak kutlanan bu zafer, Türkiye'nin NATO'ya üye olmasının ardından İngilizlerin baskısı ile kutlanmasına son verilmiş hatta tarih kitaplarından bile silinerek unutturulmak istenmiştir. Ama bize tarihimizi kimse unutturamaz. Kut-ül Amare Zaferi’nin 100. Yıldönümü kutlu olsun. Kut-ül Amare’de İngiliz ordusuna karşı bu zaferi kazanan başta komutanlarımız ve kahraman askerlerimiz ile bu savaşta şehit düşen evlatlarımızı minnet ve saygıyla anıyorum. Mekanları cennet ruhları şad olsun.” 

Logo ve Fotoğraflar

Görüntülenecek logo veya fotoğraf bulunamadı.
© 2018 NeSS İletişim
ICON