GÖYNÜK BELEDİYESİ

Sektör: Kamu Link: www.bolugoynuk.bel.tr

Akşemseddin Hazretleri İçin Tanıtım Atağı...

Akşemseddin Hazretleri’ni dünya tanıyacak!

Akşemseddin Hazretleri Anma Etkinlikleri İstanbul’un Fethi kutlamalarıyla birleştirilecek ve uluslararası boyuta taşınacak.

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından hazırlatılacak Akşemseddin Hazretleri belgeseli tüm okullara dağıtılacak…

Bu yıl 26’ıncısı düzenlenen Akşemseddin Hazretleri’ni Anma Etkinliklerine katılım iki kat artarken, Akşemseddin Hazretleri’nin bundan sonra yurtiçinde ve yurtdışında daha etkin tanıtımı için bir dizi program uygulanması planlandı. Göynük Belediyesi, etkinliklerin uluslararası platforma taşınması için çalışmalara şimdiden başladı. Bundan sonraki etkinliklerin İstanbul’un fethi kutlamalarıyla birleştirilmesi öngörülüyor. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın hazırlatacağı belgesel ise tüm okullara dağıtılarak, Akşemseddin Hazretleri’nin daha yakından tanınması sağlanacak.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın da katıldığı etkinlikleri değerlendiren Göynük Belediye Başkanı Kemal Kazan, “Akşemseddin Hazretleri bilim, sanat ve felsefi yönüyle bizim hazinemiz… Bu hazineyi artık tüm dünya tanıyacak” dedi.

Uluslararası boyut için komite kurulacak

1988 yılından beri Göynük’te düzenlenerek gelenekselleşmiş etkinliklerin önümüzdeki sene İstanbul’un Fethi Kutlamaları ile birleştirilmesi ve uluslararası platforma taşınması planlanıyor. Bu karar, Akşemseddin Hazretleri’nin Fatih Sultan Mehmet’in hocası olması nedeniyle alındı. Fatih Sultan Mehmet’in ‘İstanbul’un gerçek Fatihi’ diye tanımladığı Akşemseddin Hazretleri, Mikrobiyolojinin temelini atan bir bilim adamı olmasının yanı sıra aynı zamanda yazar ve şair olarak, birçok esere imza attı.

Göynük Belediye Başkanı Kemal Kazan’ın Akşemseddin Hazretleri’ni tüm dünyaya tanıtma konusundaki çabaları bu yıl sonuç vermeye başlarken etkinliğin ikinci günü Göynük’e gelen Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, konu ile ilgili Göynük Belediye Başkanı Kemal Kazan’a destek sözü verdi. Bu gelişmeler üzerine Göynük Belediyesi, uluslararası platform için bir komite kurma kararı aldı. Bu komite, yurtdışındaki tanıtım atağı için hem etkinlik önerileri geliştirecek hem de takvim belirleyecek. Önümüzdeki yıllardaki etkinliklere birçok ülkeden çok sayıda katılımcının ağırlanması bekleniyor.

Konuyla ilgili bir başka gelişme ise yurtiçi konusunda oldu. Gençlik ve Spor Bakanlığı, etkinlik görüntülerinin de dahil olduğu bir belgesel hazırlatarak, tüm okullara dağıtımını gerçekleştirecek. Akşemseddin Hazretleri’nin özellikle yeni nesillere her yönüyle tanıtılmasının hedeflendiği belgeselde, Akşemseddin Hazretleri’nin kişiliği, hayatı ve eserleri yer alacak.

“Hazinemizi tüm dünya tanıyacak”

Göynük Belediye Başkanı Kemal Kazan’ın 26’ıncı Akşemseddin Hazretleri’ni Anma Etkinliklerine ilişkin değerlendirmesi şöyle:

“Akşemseddin Hazretleri’ni anma etkinliklerine bu yıl ki katılım bizleri çok mutlu etti. Geçen yıl 30 bin vatandaşımız katılmıştı, bu yıl bu sayı ikiye katlandı. Protokol katılımı da bizi ayrıca gururlandırdı. Bundan sonraki hedefimiz Akşemseddin Hazretleri’ni hem yurtiçinde hem de yurtdışında çok daha etkin tanıtmak… Bunun için gelecek yıldan itibaren İstanbul’un Fethi kutlamalarıyla etkinliğimizi birleştireceğiz. İstanbul’un Fethinden bahsederken Akşemseddin Hazretleri’ni anmamak mümkün değil. Akşemseddin Hazretleri, İstanbul’un fethi sırasında bütün Anadolu evliyalarının desteği ile orduya moral vermiş, padişahın manevi desteğinde bulunmuştur Önümüzdeki sene kutlamaları birleştirip uluslararası platforma yaymak için çalışmalarımıza başladık. İstanbul Fethi kutlamaları Göynük'te başlayacak, daha sonra İstanbul'da devam edecek. Konu ile ilgili akademik görüşlerin yer aldığı bir panel organizasyonu da düşünüyoruz. Akşemseddin Hazretleri bilim, sanat ve felsefi yönüyle bizim hazinemiz… Bu hazineyi artık tüm dünya tanıyacak”

Katılımcılar

Geçtiğimiz günlerde düzenlenen etkinliklere Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in yanı sıra çevre il ve ilçelerden de çok sayıda misafir katıldı. Diğer katılımcılar şöyle:

“Bolu Vali Yardımcısı Mustafa Kemal Keskin, Ak Parti Bolu Milletvekilleri Ali Ercoşkun ve Fehmi Küpçü, Ak Parti Bolu İl Başkanı Ömer Sayın, Gençlik ve Spor Bakanlığı Eğitim Kültür Araştırma Genel Müdürü Dr. Abdülkadir Mahmutoğlu, İlçe Kaymakamı Haluk Çakmak, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, çevre il ve ilçe Belediye Başkanları, Ak Parti İl ve İlçe Teşkilatı Yönetim Kurulu, İl Genel Meclis Üyeleri, Türkiye Kuvayi Milliye Mücahitleri Sakarya Derneği Gazileri”

 

Logo ve Fotoğraflar

Görüntülenecek logo veya fotoğraf bulunamadı.
© 2018 NeSS İletişim
ICON