GÖYNÜK BELEDİYESİ

Sektör: Kamu Link: www.bolugoynuk.bel.tr

“Akşemseddin Hazretleri Anma Etkinlikleri” başlıyor…Mikrobiyolojinin Babası Anılıyor…

Göynük Belediye Başkanı Kemal Kazan:

“Akşemseddin Hazretlerini dünya tanımalı"

“Tüm Türk halkını 26-27 Mayıs’ta düzenlenecek olan “Akşemseddin Hazretleri Anma Etkinlikleri ”ne davet ediyoruz”

“Akşemseddin Hazretleri Anma Etkinlikleri” 26-27 Mayıs’ta “Diyar-ı Akşemseddin’’ Göynük’te gerçekleştirilecek. Bu yıl 25.’cisi düzenlenecek etkinliğe Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ile Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Metin’in katılması bekleniyor. 

Göynük Belediyesi tarafından gerçekleştirilen etkinlik ile dünya ve ahiret âlimi olan Akşemseddin Hazretleri’nin manevi ve ilim yolundaki değer ve görüşlerinin ulusal ve uluslararası boyutlara taşınması hedefleniyor.

Bu yıl etkinliğe yurt içi ve yurt dışından büyük katılımın olması bekleniyor. Göynük Belediye Başkanı Kemal Kazan, “Akşemseddin Hazretleri Anma Etkinlikleri” nin, Akşemseddin Hazretleri’nin ve onun yaşadığı yer olan Göynük’ün tanıtımı için önemli bir nitelik taşıdığını belirterek, bu yıl etkinliğin daha coşkulu geçeceğine inandıklarını kaydetti.

İslam âlimi olmasının yanı sıra devrinin en iyi hekimlerinden biri olarak da görülen Akşemseddin Hazretleri, tarihte mikroorganizmalardan ilk bahseden kişi olarak “Mikrobiyolojinin Babası” sayılıyor. İstanbul’un fethinden sonra Göynük’e dönen Akşemseddin Hazretleri 1459 yılında vefat etmiş ve türbesi Fatih Sultan Mehmet tarafından 1464 yılında Göynük’te yaptırılmış. Akşemseddin Hazretlerinin Türbesi’ni her yıl 50 binin üzerinde insan ziyaret ediyor.

Bolu AK Parti Milletvekillleri Ali Ercoşkun ve Fehmi Küpçü’nün de katılacağı Akşemseddin Hazretleri Anma Etkinlikleri” 26 Mayıs Cumartesi Günü saat 19.30’da Mehteran Korteji yürüyüşü ile başlayacak. Cumartesi programında, açılış konuşmaları, ilahi konseri, sema gösterileri, havai fişek gösterileri ve yatsı namazının ardından okunacak mevlid-i şerif yer alacak.

Ömer Sekkini Hazretleri ve Akşemseddin Hazretlerinin türbe ziyaretleriyle başlayacak 27 Mayıs Pazar Günü programında Gazi Süleyman Paşa Hamamı etrafında oluşturulan kültür sokağı gezisi, Belediye Meydanı’nda yapılacak olan mehteran konseri yer alacak. Tasavvuf Musikisi konseri ve protokol misafirlerine hediye takdiminden sonra Gazi Süleyman Paşa Camii’nde Mevlid-i Şerif okutulacak. Etkinlik, Hamam Önü Meydanı’nda, etli pilav ve ayran ikram edilmesiyle son bulacak.

Göynük Belediye Başkanı Kemal Kazan’ın konu ile ilgili açıklaması şöyle:

“Belediyemiz tarafından her yıl düzenlenen “Akşemseddin Hazretleri Anma Etkinlikleri” nin sadece Göynük için değil tüm Türkiye için önemli bir yeri olduğuna inanıyorum. Akşemseddin Hazretleri,  Anadolu’nun aydınlanma sürecinde büyük rol oynamasının yanı sıra çok yönlü kişiliğiyle de dikkat çeken bir din alimi. Fatih Sultan Mehmet’in çok değer verdiği hocası ve İstanbul Fethinin görünmez mimarı olan Akşemseddin Hazretleri’ni anarak ona minnetlerimizi sunuyoruz. Böyle değerli bir kişinin ilçemizde yaşamış olması ve türbesinin de Göynük’te bulunması bizleri çok gururlandırıyor. 

Akşemseddin Hazretleri manevi ağırlığı, Osmanlı sarayı üzerindeki etkisi ve halkın içinde yaşaması sebebiyle Anadolu aydınlanmasının en etkili ismidir. Biz Akşemseddin Hazretlerinin çok yönlü kişiğinin uluslararası arenada da tanınmasını hedefliyoruz. Vakfımızla birlikte bu konuda büyük bir çalışma yürütüyoruz. Dünya Akşemseddin Hazretlerini tanımalı. 

Bu etkinliğe katılanlar, Akşemseddin Hazretlerinin güzel ilçemiz Göynük’e kattığı manevi havanın yanında; tarihi konaklarıyla, Zafer Kulesiyle, yöresel yemekleriyle ve gölleriyle de unutulmaz bir hafta sonu yaşayacaklar. Göynük’e ve Akşemseddin Hazretlerine ait tüm değerleri hissedecekler. Tüm Türk halkını, Akşemseddin Hazretleri’ne hak ettiği değeri sunmak için Göynük’e davet ediyoruz.”

Logo ve Fotoğraflar

Görüntülenecek logo veya fotoğraf bulunamadı.
© 2018 NeSS İletişim
ICON