AKKUYU NÜKLEER A.Ş.

Sektör: Enerji Link: http://www.akkuyu.com

Akkuyu Ngs’nin Yeni Genel Müdürlüğüne İse Fuad Akhundov Atandı...

AKKUYU NGS ELEKTRİK ÜRETİM A.Ş GENEL MÜDÜRÜ ALEXANDER SUPERFİN ROSATOM OVERSEAS’IN BAŞKAN YARDIMCISI OLDU

AKKUYU NGS’NİN YENİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE İSE FUAD AKHUNDOV ATANDI

Akkuyu NGS Elektrik Üretim A.Ş Genel Müdürü Alexander Superfin, Rus Devlet Nükleer Şirketi Rosatom’un yurtdışı yatırımlarını yöneten RosatomOverseasA.Ş’ninKuzey Amerika’dan Sorumlu Başkan Yardımcılığı görevine getirildi. Rosatom, Superfin’den boşalan “Genel Müdürlük” koltuğuna ise FuadAkhundov’u atadı. 

Rus Devlet Nükleer Şirketi Rosatom’unGenel Müdürü SergeyKirienko13 Mart 2014 tarihinde Ankara’da Enerji Bakanı Taner Yıldız ile bir araya geldi. Bu görüşmede, Türkiye’nin ilk nükleer santrali olacak Akkuyu Nükleer Santrali Projesi’nin gerçekleştirilmesi ile ilgili konular ele alındı.

Rosatom Genel Müdürü Kirienko ayrıca Taner Yıldız’la görüşmesi sırasında, Akkuyu NGS Elektrik Üretim A.Ş’nin yeni yöneticisinin ismini de açıkladı. Akkuyu NGS A.Ş’nin Genel Müdürü olarak atanacak olan FuadAkhundov, 1 Nisan 2014 tarihinden itibaren görevine başlayacak.

FuadAkhundov, 1966 yılında Bakü’de doğdu. Azerbaycan devlet Petrol Akademisi’nden mezun oldu. Daha sonra ABD’deki Teksas Üniversitesi İşletme Bölümü’nü bitirdi. Kariyerine 1986 yılında SSCB (Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği) Savunma Bakanlığı’nda başlayan FuadAkhundov, 1991’den itibaren Azerbaycan Cumhuriyeti kamu kurum ve kuruluşlarında çalışmaya devam etti. Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı bünyesindeki Ekonomi ve Planlama Devlet Komitesi’nde farklı pozisyonlarda görev aldı. 1993 yılında Azerbaycan Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı görevine atanan Akhundov, Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası ile yapılan görüşmelerde iş grubu yöneticiliği yaptı.

1995-2001 yılları arasında Uluslararası Azerbaycan Bankası Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev alan Akhundov, daha sonra Uralsib Bankası’nın Başkan ve CEO’su pozisyonlarında Rusya finansal sektöründe çalıştı. Son olarak Znak A.Ş. Genel Müdürü, “URALSIB Asset Management” şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı ve Uralsib Finans Grubu’nun Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini yürüten FuadAkhundov, çok iyi derecede Türkçe, Rusça ve İngilizce bilmektedir.

Rosatom Genel Müdürü SergeyKirienko, Akkuyu NGS A.Ş’nin Eski Genel Müdürü Alexander Superfin’in yeni görevini de açıkladı. Kirienko, Superfin’inRosatom bünyesinde daha üst düzey bir göreve getirildiğini belirterek, RosatomOverseas A.Ş.’nin Kuzey Amerika Piyasasında İş geliştirmeden Sorumlu Başkan Yardımcılığına atandığını duyurdu. 

 

Logo ve Fotoğraflar

Görüntülenecek logo veya fotoğraf bulunamadı.
© 2018 NeSS İletişim
ICON