AKKUYU NÜKLEER A.Ş.

Sektör: Enerji Link: http://www.akkuyu.com

Akkuyu NGS İnşaatının Yüzde 80’inde Türk Firmalar Görev Alacak...

AKKUYU NGS ELEKTRİK ÜRETİM A.Ş YETKİLİLERİ, MERSİN SANAYİ SİTESİ YÖNETİM KURULU ÜYELERİNİN, NÜKLEER SANTRAL PROJESİNİN İNŞAAT İHALE SÜREÇLERİ VE KATILIM ŞARTLARI HAKKINDAKİ TÜM SORUNLARINI YANITLADI.

AKKUYU NGS A.Ş ANA MÜTEAHHİDİ JSC ATOMSTROYEXPORT TÜRKİYE ÜRETİMİNDEN SORUMLU MÜDÜR YARDIMCISI ANATOLİY ANDİYANOV, 20 MİLYAR DOLARLIK PROJENİN İNŞAATININ YÜZDE 80’LİK BÖLÜMÜNE TÜRK FİRMALARINI DAHİL ETMEK İSTEDİKLERİNİ AÇIKLADI.

Mersin Sanayi Sitesi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Güldağ’ın davetiyle Mersin Sanayi Sitesi Toplantı Salonu’nda Akkuyu NGS projesinin hazırlık ve inşaat süreci ile ilgili bir toplantı düzenlendi.

Toplantıya, Mersin Sanayi Sitesi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Güldağ ve Yönetim Kurulu üyeleri, Mersin Sanayi Sitesi ve Mersin Üniversitesi İşbirliği Platformu Başkanı Aydın Keskin, Akkuyu NGS A.Ş  Ana Müteahhidi JSC Atomstroyexport Türkiye Üretiminden Sorumlu Müdür Yardımcısı AnatoliyAndiyanov, Mersin Bilgilendirme Merkezi Müdürü Faruk Üzel, Mersin Bilgilendirme Merkezi uzmanları Zeynep Yarar ve Burcu Zengin katıldı.

 Akkuyu NGS projesinin hazırlık, inşaat, ihale süreçleri ve katılım şartları ile ilgili bilgilerin verildiği toplantıda sanayi sitesi esnafı, ihale süreçleri ve katılım şartları hakkındaki tüm sorularına yanıt buldu.

“AKKUYU NGS TÜRKİYE’YE ACİLEN KAZANDIRILMALI”

Toplantıda konuşan Mersin Sanayi Sitesi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Güldağ, enerji üretiminde nükleer enerji santrallerinin önemli olduğunu vurguladı. Yerel halk ve yerel yönetimlerin bilgi eksikliği ya da kirliliğinden dolayı Akkuyu NGS projesine sıcak bakmadığını ifade eden Güldağ, “Bir endüstri mühendisi olarak, matematiği olan her işin hayata geçirilmesi gerektiğine inanıyorum. Bu nedenle Akkuyu NGS Projesi Türkiye’ye acilen kazandırılmalı” dedi.

Mersin Sanayi Sitesi hakkında da bilgiler veren Ali Güldağ, sitede 7 ayrı iş kolunda 750 işletmenin bulunduğunu  ve yaklaşık 3 bin 500 kişinin çalıştığını söyledi.Güldağ, Akkuyu NGS Projesi’nin inşaat aşamasında Mersin Sanayi Sitesi ile işbirliği yapılmasını istedi.

“BİR TEK MERSİN’DEN İLGİ GÖREMEDİK”

Mersin Bilgilendirme Merkezi Müdürü Faruk Üzel, projenin inşaat sürecine Türkiye’nin birçok kentinden ilgi olduğunu belirterek, “Bu zamana kadar bir tek Mersin’den ilgi göremedik ve projeye neden uzak durulduğunu anlamakta zorluk çektik. Bu nedenle bugün burada olmaktan mutluluk duyuyoruz” şeklinde konuştu. 

Daha sonra söz alan Akkuyu NGS A.Ş Ana Müteahhidi JSC Atomstroyexport Türkiye Üretiminden Sorumlu Müdür Yardımcısı AnatoliyAndiyanov, Akkuyu NGS inşaatının, hükümetler arası anlaşmaya göre genel müteahhidi olan JSC Atomstroyexport tarafından yapılacağını hatırlattı.Andiyanov, “Bizim yapacağımız işler tamamen mühendislik gerektiren fiziki işlerdir. Direkt inşaat işlerini ihaleye açarız ve ihaleyi kazanan firmalar yapar” açıklamasında bulundu.

“İNŞAATLA İLGİLİ İŞLERİ TÜRK FİRMALAR YAPACAK”

20 milyar dolarlık Akkuyu NGS Projesi’nin inşaatının yüzde 80’lik bölümüne Türk firmalarıdahil etmek istediklerini ifade eden AnatoliyAndiyanov, şöyle konuştu:

“NGS’nin güvenlik sisteminin bulunacağı reaktör binası, yardımcı bina ve elektroteknik yapıların bulunacağı raf sisteminde özel çalışmalar yapılacak. Bu özel çalışmaları Rus firmalar üstlenecek. Bu çalışmaları üstlenecek firmalar bu konuda tecrübeli firmalar olacak. Onun dışında kalan inşaatla ilgili tüm çalışmalar, Türk firmaları tarafından gerçekleştirilecek. Özellikle türbin bölümündeki destekleyici ve soğutucu malzemeler, pompalar, basınç kapları, sıcaklık ayarlayıcılar, vanalar, kablolar, borular ve reaktör binasını Türk şirketler yapacak. İhale ilanlarımız Rosatom ve Akkuyu NGS’nin resmi internet sitesinde yayınlanmaktadır. Dolayısıyla ihalelerimiz uluslararası ihalelerdir. ISO 9001 2008 yapımı 14/100 ve iş güvenliği belgesi olan, işlerini gerekli kalite ve sürede yapacaklarını düşünen tüm firmalar bu ihalelere katılım gösterebilir. Fiyat belirlemede de Türkiye kuralları geçerli olacaktır. Asgari tutar belirlenecek, üzerine çıkılamayacak ve altında fiyat verilemeyecek. Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) olumlu raporunun ardından 2015 yılında ana ihalelere çıkılacak. www.zakupki.rosatom.ru ve www.akkunpp.com web sitelerinden tüm ihaleler, çalışmalar ve sürelerle ilgili bilgilere ulaşılabilirsiniz.”

“12 BİN KİŞİ ÇALIŞACAK”

Akkuyu NGS sahasında şuanda 2 Türk firmasıyla çalışıldığını anımsatan AnatoliyAndiyanov, “Şuanda sahada yaklaşık 150 kişi çalışıyor. ÇED olumlu raporunun ardından açılacak ihaleler neticesinde bu sayı Rusya’dan gelen uzmanlar ve Türk çalışanlarla birlikte yaklaşık 12 bini bulacak” diye konuştu.

“TÜRK ÖĞRENCİLER İŞİN UZMANI OLACAK”

Santralin enerji üretilecek bölümlerinde çalışacak Türk uzmanların yetişmesi halinde Rus uzmanların santralde çalışmaya devam edip etmeyeceğine ilişkin soruyu da yanıtlayan Andiyanov, “Başlangıç olarak işletimde Rus uzmanlar olacak. Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi Moskova Fizik Mühendisliği Enstitüsü’nde (MEPhI) eğitim gören Türk öğrenciler, eğitimlerini tamamladığında işin uzmanı olacaklar. Ama 60 yıllık işletim süresince enerji üretilecek bölümlerde Rus personeller bulunmaya devam edecek. Bizim amacımız bu projenin yüzde 80’inin Türkiye’de olması. Bu konuda kapılarımız tamamen açık. Anlatmaya hazırız ve bu ihaleleri ne şekilde kazanacağınızı anlatmaya açığız” dedi.

 

Logo ve Fotoğraflar

Görüntülenecek logo veya fotoğraf bulunamadı.
© 2018 NeSS İletişim
ICON