AKKUYU NÜKLEER A.Ş.

Sektör: Enerji Link: http://www.akkuyu.com

Akkuyu Ngs A.Ş Yöneticileri, Nükleer Mühendis Adayı Boyraz’ın Ailesini Ziyaret Etti...

AKKUYU NGS A.Ş YÖNETİCİLERİ,  NÜKLEER MÜHENDİS ADAYI BOYRAZ’IN AİLESİNİ ZİYARET ETTİ

Akkuyu Nükleer Güç Santrali Elektrik Üretim A.Ş  yetkilileri,  iş garantili ve burslu olarak dünyanın en prestijli üniversiteleri arasında yer alan Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi Moskova Fizik Mühendisliği Enstitüsü’nde(MEPhI) 6 ay önce eğitime başlayan  Mersinli Ömer Boyraz’ın ailesini ziyaret etti.

 Akkuyu NGS A.Ş Mersin Bilgilendirme Merkezi Müdür Faruk Üzel, nükleer santralle birlikte Türkiye’nin sadece enerjiye sahip olmayacağını Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi Moskova Fizik Mühendisliği Enstitüsü’nde (MEPhI) okuyan öğrenciler sayesinde nükleer enerji teknolojisi hakkında tecrübe sahibi olacağını söyledi.  Akkuyu NGS A.Ş ‘nin, her yıl 100 öğrenciyi dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer alan Moskova MEPhİ’ye burslu ve iş garantili eğitim için gönderildiğini hatırlatan Üzel, “2023 yılına kadar Türkiye’den tam 600 öğrenci Moskova’da nükleer mühendislik eğitimi alacak. Bu öğrencilerin tamamı, Akkuyu NGS’de görevlendirilecek. Bu kapsamda da nükleer enerji teknolojisini Türkiye’ye de transfer etmiş olacaklar” dedi.

 “SON BAŞVURU 19 NİSAN”

 

Bu yıl da 100 Türk öğrencinin MEPhI üniversitesinde eğitim görmek üzere Moskova’ya gideceğini hatırlatan Üzel, şunları söyledi:

 “Eylül ayında başlayacak akademik dönem için Rusya Federasyonu’nda MEPhI’de eğitim almak üzere, Türkiye’deki üniversitelerin Fen-Edebiyat ve Mühendislik Fakülteleri’nin, Fizik veya Matematik derslerinin okutulduğu tüm bölümlerinin 1, 2, 3 ve 4. sınıflarında okuyan Türk vatandaşı öğrenciler arasından 100 öğrenci seçilecek. Sınav için başvurular, 11 Nisan 2014 tarihine kadar http://www.akkunpp.com internet adresinde yer alan form doldurularak yapılacak. Başvuru için herhangi bir ücret talep edilmeyecek. Ayrıca, yazılı sınav başlangıcında öğrencilerin başvuru formlarını tekrar doldurmaları istenecek. Yazılı sınav 19 Nisan 2014 tarihinde Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde saat 13.30’da yapılacak.”

Moskova’da eğitim gören öğrencilerin, gelecek vaat eden bir alan seçtiklerini vurgulayan Üzel, öğrencilerin, eğitimlerinin ardından Türkiye’nin sayılı bilim adamlarının arasında yer alacağını belirtti.

 “EĞİTİMLER TÜRKİYE’YE NÜKLEER ENERJİ AKADEMİSYENLERİ KAZANDIRACAK”

Nükleer Mühendislik öğrencisi  Ömer Boyraz’ın babası Sait Boyraz ise başta Ömer olmak üzere Türk öğrencilere böyle bir fırsat tanındığı için Akkuyu NGS A.Ş yetkililerine teşekkür etti. Üniversite mezunlarının iş bulma garantisinin olmadığının altını çizen Boyraz, “Bu eğitim sayesinde oğlumun işi hazır olacak. Eğer bu eğitimle tanışmasaydı, isterse en iyi üniversitelerde okusun iş garantisi olmayacaktı. Bizleri en çok eğitimlerin iş garantili olması sevindiriyor.  Bu eğitimler, aynı zamanda ülkemize nükleer enerji konusunda bilgi sahibi olan akademisyenler kazandıracak” diye konuştu.

Boyraz, oğlunun 6 yıl boyunca eğitim göreceğini ifade ederek, özlemlerin internet üzerinden görüşerek giderdiklerini anlattı.

 “GELİŞMİŞ ÜLKELER NÜKLEER ENERJİYİ TERCİH EDİYOR”

Dünyanın gelişmiş ülkelerinin nükleer enerjiye sahip olduğuna dikkati çeken Boyraz, “Türkiye’nin komşu ülkelerine bakıldığında, buralarda nükleer santraller var, bizde neden olmasın? Birileri nükleer santralleri istemeyebilir, sabote edebilir fakat biz nükleer enerjiyi istiyoruz” dedi.

 “EĞİTİM BİZİM İÇİN BİR ŞANS OLDU”

Anne Şengül  Boyraz da oğlunun, geleceği olan bir meslekte ilerlemesinden mutluluk duyduğunu söyleyerek,  şöyle konuştu:

 “Dünyada nükleer enerji çok önemli bir sektör. Bu nedenle Ömer’in bu alanda eğitim alması hem onun hem de bizim için bir şans. Ömer’in başarılı olacağına eminim. Sadece Ömer’in değil, oraya Türkiye’den giden ve gidecek olan öğrencilerin, orada başarılı olup, ülkemize bilim adamı olarak döneceğinden eminim. Onun için bizlere bu eğitimi sağlayan Akkuyu NGS A.Ş.’ye teşekkür ederiz.”

Logo ve Fotoğraflar

Görüntülenecek logo veya fotoğraf bulunamadı.
© 2018 NeSS İletişim
ICON