49. ULUSAL NÖROLOJİ KONGRESİ

Sektör: Sağlık-Eğitim Link: http://norokongre2013.org/

‘Ağrısız yaşam’ ne kadar mümkün?

49’uncu Ulusal Nöroloji Kongresi, 15-21 Kasım tarihleri arasında Antalya’da gerçekleştiriliyor.

Türk Nöroloji Derneği (TND)nin düzenlediği kongrede, ‘Ağrısız Yaşam’ çözümleri ve nörolojik hastalıklarda ‘her açıdan tam iyilik hali’ için yapılması gerekenler tartışılacak.

1400 sağlık çalışanının katıldığı kongrede, 2014 Beyin Yılı Kampanyası da ele alınacak.

MS’den epilepsiye tüm nörolojik hastalıkların masaya yatırılacağı kongrede ayrıca özel sağlık kuruluşlarında çalışan nöroloji uzmanlarının yaşadıkları sorunlar tartışılacak.

Ana teması ‘Ağrı’ olan 49’unci Ulusal Nöroloji Kongresi Türk Nöroloji Derneği ( TND ) ev sahipliğinde 15-21 Kasım tarihleri arasında Antalya Antalya Maritim Pine Beach Otel ve Kongre Merkezi’de gerçekleştiriliyor.  ‘Ağrısız yaşam ne kadar mümkün?’ sorusuna cevap aranacak kongrede, nörolojik hastalıklarda ‘her açıdan tam iyilik hali’ için yapılması gerekenler tartışılacak. Yerli yabancı toplam 1400 sağlık çalışanının katılacağı kongrenin bir diğer konusu da 2014 Avrupa Beyin Yılı olacak…

Kongrede aynı zamanda özel sağlık kuruluşlarında çalışan ve mecburi hizmet görevini yürüten nöroloji uzmanlarının karşılaştıkları sorunlar ele alınacak.

Her açıdan nöroloji!

Multipl Skleroz, Hareket Ve Yürüme-Denge Bozuklukları, Nörolojik Yoğun Bakım, Baş ağrısı, Epilepsi Nöroimmünoloji, Klinik Pratikte Botulinum Toksini Tedavisi, Beyin Damar Hastalıkları, Çocuk Nörolojisi, Nöropatik Ağrı gibi konularda dünyadaki son gelişmelerin de anlatılacağı kongre, Türk Tabipler Birliği ve Nöroloji Dernekleri Avrupa Federasyonu (EFNS)tarafından kredilendirilecek.

Hem tartışacaklar hem yarışacaklar!

9’uncu Nöroloji Yeterlilik Sınavı’na da ev sahipliği yapacak kongrede nöroloji hemşireleri de unutulmadı! Nöroloji hemşirelerine yönelik bir buçuk günlük bir kurs düzenlenecek olan kongrenin en önemli konularından biri de özel sağlık kuruluşlarında çalışan ve mecburi hizmet görevini yürüten nöroloji uzmanlarının karşılaştıkları sorunlar olacak. Bu konu ayrı bir çalıştayda tartışılacak.  

Yanı sıra nöroloji kongresinin geleneksel hale gelen ‘nöronlar yarışıyor programı’ bu yıl da sürprizleriyle kongrenin eğlenceli yüzü olacak. Nörologların katıldığı yarışma, bir bilgi yarışması niteliğinde düzenleniyor.

2014 yılı Beyin Yılı olacak

Bu yıl ki kongrenin önemli bir boyutunu ise 2014 Avrupa Beyin Yılı kapsamında düzenlenecek kampanya unsurları oluşturacak.

Avrupa Beyin Konseyi önderliğinde ve AB ülkelerinin desteği ile 2014 yılı Avrupa Beyin Yılı olarak kutlanacak ve bir dizi projeler gerçekleştirilecek. Bunu 2015 yılında Kuzey Amerika Beyin Yılı ve 2016 yılında da Asya Pasifik Beyin Yılı takip edecek.  

TND liderlik yapacak!

Türkiye’de ise 2014 yılında Türk Nöroloji Derneği liderliğinde Beyin Yılı Kampanyası hayata geçirilecek. Beynin gücü, beyin hastalıkları ve tedavileri hakkında farkındalık ve algı yaratmak, beyni geliştirmek, beslemek, korumak, öğrenilenleri gelecek nesillere miras bırakmak,  davranışları değiştirecek girişimler yaratmak ve sağlıkta ölçülebilir gelişmelere vesile olmak gibi konular kampanyanın amaçları arasında yer alıyor.

Yabancı konuklar

49’uncu Nöroloji Kongresi, bu önemli kampanya yılının tartışılacağı bir platform özelliğini de taşıyor. Beyin Yılı’nın tartışılacağı oturumlara, Türk Nöroloji Derneği Yönetim Kurulu üyelerinin yanı sıra İran, Gürcistan, Yunanistan, Rusya, Romanya, İtalya, Suriye, İsrail, Ermenistan gibi ülkelerden EFNS ( Nöroloji Dernekleri Avrupa Federasyonu) ve ENS ( Avrupa Nöroloji Derneği temsilcileri katılacak.

Kongre aynı zamanda nöroloji hastalıkları ile ilgili bir çok yeni bulgunun tartışıldığı bir arena olacak. Halk arasında ‘sara hastalığı’ olarak da bilinen ve beynin içinde bulunan sinir hücrelerinin olağan dışı bir elektro-kimyasal boşalma yapması sonucu ortaya çıkan nörolojik bozukluk olan ‘epileptik nöbetlerini’ tetikleyen bir çok neden de kongrede ele alınacak konular arasında bulunuyor.

Logo ve Fotoğraflar

Görüntülenecek logo veya fotoğraf bulunamadı.
© 2018 NeSS İletişim
ICON